Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cestovní pojištění na Ukrajinu

Publikováno: 20.02.2022

Pokud se chystáte vycestovat na Ukrajinu, musíte bohužel počítat s hrozbou vojenského konfliktu a tím pádem můžete mít potíže se sjednáním cestovního pojištění. V našem aktuální článku se na situaci s pojištěním na Ukrajinu podíváme podrobněji.

Pojištění - aktuální situace na Ukrajině

Informace Ministerstva zahraničních věcí

Ministerstvo zahraničí vydalo 13. února 2022 důrazné varování před cestami jakéhokoliv charakteru na území Ukrajiny. Ta se v současnosti nachází v napjaté situaci kvůli vojenské agresi ve své východní části. Hrozí tam totiž eskalace v podobě válečného stavu. Kvůli tomu také Ukrajina vyhlásila stav ohrožení. Aktuálně jde o jednu z nejnebezpečnějších zemí světa. Ministerstvo také vyzývá české občany, kteří se momentálně na území Ukrajiny nachází, aby zvážili dojezd ze země. Pokud se rozhodnou zůstat, měli by dbát zvýšené opatrnosti s připraveným plánem evakuace.

Pro více informací doporučujeme sledovat webovou stránku českého velvyslanectví v Kyjevě.

Dopad na cestovní pojištění na Ukrajinu

Hrozící konflikt a reakce Ministerstva zahraničních věcí ČR ovlivnila možnosti sjednání cestovního pojištění online na celé území Ukrajiny. Pojišťovny momentálně cesty do této země nepojišťují kvůli komplikacím, které by vznikly v důsledku válečného konfliktu. Důvodem je fakt, že nikdo nemůže garantovat, jak se situace vyvine a v jakém stavu bude ukrajinský stát, včetně poskytování lékařské péče.

Především v Doněcké a Luhanské oblasti, které nejsou kontrolovány ukrajinskými orgány, Ministerstvo zahraničí nemůže garantovat pomoc v nouzi svým občanům. Těm v místě navíc hrozí odebrání dokladů, osobního majetku, zadržení a násilí.

Osoby s platným pojištěním

Platné cestovní pojištění mají stále osoby, které se stihly pojistit před vydáním varování Ministerstva zahraničí, ale všechny pojišťovny důrazně upozorňují, že může v případě ohrožení dojít k výraznému omezení nebo výpadku asistenčních služeb. Týká se to samozřejmě i případných problémů s repatriací do České republiky.

Informujte se před cestou

Ať už cestujete do jakékoliv země mimo Evropskou unii, vždy si dostatečně dopředu zjistěte informace o tom, jaký stav v dané destinaci panuje a zda se nebudete vystavovat riziku ať už nákazy epidemie, občanských nepokojů, vysoké kriminality nebo válečného konfliktu. U produktů pojišťoven se také dočtete, zda cestu do rizikového státu společnost pojišťuje.

 

Autor: Martin

Další tipy: