Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cestovní pojištění na Ukrajinu

Publikováno: 20.02.2022

Pokud se chystáte vycestovat na Ukrajinu, musíte bohužel počítat s hrozbou vojenského konfliktu a tím pádem můžete mít potíže se sjednáním cestovního pojištění. V našem aktuální článku se na situaci s pojištěním na Ukrajinu podíváme podrobněji.

Pojištění - aktuální situace na Ukrajině

Informace Ministerstva zahraničních věcí

Ministerstvo zahraničí vydalo 13. února 2022 důrazné varování před cestami jakéhokoliv charakteru na území Ukrajiny. Ta se v současnosti nachází v napjaté situaci kvůli vojenské agresi ve své východní části. Hrozí tam totiž eskalace v podobě válečného stavu. Kvůli tomu také Ukrajina vyhlásila stav ohrožení. Ministerstvo také vyzývá české občany, kteří se momentálně na území Ukrajiny nachází, aby zvážili dojezd ze země. Pokud se rozhodnou zůstat, měli by dbát zvýšené opatrnosti s připraveným plánem evakuace.

Pro více informací doporučujeme sledovat webovou stránku českého velvyslanectví v Kyjevě.

Dopad na cestovní pojištění na Ukrajinu

Hrozící konflikt a reakce Ministerstva zahraničních věcí ČR ovlivnila možnosti sjednání cestovního pojištění online na celé území Ukrajiny. Pojišťovny momentálně cesty do této země nepojišťují kvůli komplikacím, které by vznikly v důsledku válečného konfliktu. Důvodem je fakt, že nikdo nemůže garantovat, jak se situace vyvine a v jakém stavu bude ukrajinský stát, včetně poskytování lékařské péče.

Především v Doněcké a Luhanské oblasti, které nejsou kontrolovány ukrajinskými orgány, Ministerstvo zahraničí nemůže garantovat pomoc v nouzi svým občanům. Těm v místě navíc hrozí odebrání dokladů, osobního majetku, zadržení a násilí.

Osoby s platným pojištěním

Platné cestovní pojištění mají stále osoby, které se stihly pojistit před vydáním varování Ministerstva zahraničí, ale všechny pojišťovny důrazně upozorňují, že může v případě ohrožení dojít k výraznému omezení nebo výpadku asistenčních služeb. Týká se to samozřejmě i případných problémů s repatriací do České republiky.

Informujte se před cestou

Ať už cestujete do jakékoliv země mimo Evropskou unii, vždy si dostatečně dopředu zjistěte informace o tom, jaký stav v dané destinaci panuje a zda se nebudete vystavovat riziku ať už nákazy epidemie, občanských nepokojů, vysoké kriminality nebo válečného konfliktu. U produktů pojišťoven se také dočtete, zda cestu do rizikového státu společnost pojišťuje.

 

Autor: Martin

Další tipy: