Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak zabezpečit domácnost před odjezdem na dovolenou

Publikováno: 01.06.2022

V průběhu prázdnin a dovolených jsou naše ,,opuštěné" domovy i auta v největším ohrožení. Rozhodně stojí za to popřemýšlet nad tím, jak svůj majetek co nejlépe ochránit. Určitě nechcete, aby vás někdo vykradl nebo jste museli řešit jinou spoušť v domácnosti.

Pojištění domácnosti spoluúčast

V současnosti už při sjednání pojištění domácnosti nemusíte vůbec chodit na pobočku, pokud na to nemáte čas. Vše stačí udělat z pohodlí svého domova online. Vyberete si tu nejlepší nabídku, nastavíte limity pojistného plnění, smlouvu jednoduše uzavřete, a navíc i ušetříte - při online sjednání můžete získat slevu až 30 %.

 

,,Návštěva" zloděje ovšem není jediným rizikem, které může vaši domácnost potkat... Máme pro vás 10 tipů, díky kterým snížíte pravděpodobnost nepříjemných překvapení po návratu z vaší dovolené.

10 praktických rad jak zabezpečit domácnost

1) Pojištění domácnosti

Pojištění domácnosti vám pomůže zvládnout všechny potíže, které mohou nastat nejen po dobu, kdy jste na dovolené, ale i po celý rok.

Před čím vás pojištění domácnosti ochrání:

  • Požár, výbuch, úder blesku
  • Poškození vodou z vodovodního zařízení
  • Krádež vloupáním
  • Loupež
  • Vichřice nebo krupobití
  • Povodeň nebo záplava

Nezapomínejte ovšem na správné nastavení limitů tak, aby jejich výše odpovídala skutečné hodnotě vybavení vaší domácnosti. Pokud by totiž pojistná částka byla výrazně nižší, pojišťovna by vám krátila náhradu škody.

2) Havarijní pojištění pro vaše vozidlo

Pokud na dovolenou nejede autem a necháváte ho doma (ať už na ulici anebo v garáži), měli byste ho ochránit havarijním pojištěním. To se o vašeho parťáka postará nejen v případě odcizení nebo vandalismu, ale také škody způsobené živly, havárie i neoprávněným užitím vozidla.

3) Pozor na elektrické spotřebiče

Před odjezdem zkontrolujte, zda máte vypnuté všechny elektrické spotřebiče - sporák, rychlovarnou konvici, žehličku atd. Protože i malý přístroj může snadno způsobit požár celého bytu či dokonce domu.

Vzhledem k tomu, že se v létě často setkáváme s bouřkami, odpojte raději ze zásuvky všechny spotřebiče, u kterých je to možné. A v případě, že odjíždíte na delší dobu - vypojte vytápění i klimatizaci. Ušetříte tak nejen náklady na energie, ale zároveň i eliminujete riziko případných škod.

4) Voda vám může pěkně zatopit

Vypnutím hlavního přívodu vody se jednoduše vyhnete případným nepříjemnostem s prasklým potrubím. Vytopení bývá jednou z nejčastějších škod, se kterými se pojišťovny setkávají - stačí netěsnící kohoutek nebo vyteklá pračka. A řešit po návratu z dovolené promáčenou domácnost zrovna není to pravé ořechové. I pro tyto případy je dobré mít sjednané jak pojištění domácnosti, které se postará o její vybavení, tak pojištění nemovitosti, které se vztahuje na poškození pevných součástí vašeho domova (zdi, podlahy, stropy atd.).

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

5) Cennosti patří do trezoru

Jestli doma máte trezor, před odjezdem na dovolenou do něj uzamkněte všechny cennosti, které si neberete sebou.

Především jde o:

  • důležité dokumenty;
  • doklady;
  • šperky;
  • umělecká díla nebo limitované edice, apod.

6) Dohodněte se se známými

Poproste rodinu anebo blízké přátele či sousedy, aby občas do vašeho domu či bytu zašli a zkontrolovali, že je všechno v pořádku. Vyvětrali, zalili květiny, vybrali poštu ze schránky atd. I tahle občasná přítomnost pomůže vyvolat dojem ,,obydlenosti", který odradí nevítané hosty. Samozřejmě ale musíte svým známým a sousedům naprosto důvěřovat. Mimo rodinu se tedy můžete vystavit určitému riziku.

7) Čtyřnohé mazlíčky připravte na cestu, případně jim zamluvte hotel

Pokud na dovolenou cestujete i se svým mazlíčkem, připravte ho na cestování. A v případě, že ho sebou vzít nemůžete, domluvte si s dostatečným předstihem hlídání u známých anebo mu zarezervujte psí či kočičí hotel. Předem si ověřte standardy daného zařízení a zjistěte si i osobní reference, které bývají zárukou kvality.

8) Zavřete okna i dveře a vykliďte snadno přístupné prostory

Před odjezdem pořádně zabezpečte všechna okna i dveře. Nezapomeňte také na zadní vchody, sklepní okénka a garážová vrata. Okna pro jistotu opravdu zavírejte úplně, aby vás v případě prudkých dešťů doma nečekalo mokré překvapení. Nezatahujte rolety, žaluzie ani závěsy - jedná se o oblíbený signál pro zloděje, že nikdo není doma. Na balkonech, zahradách, předzahrádkách a terasách nenechávejte nic cenného.

9) Aktivujte alarm

A jako poslední věc - aktivujte alarm. Tedy pokud ho máte. Přístupové údaje sdělte jen blízkým, kteří k vám občas zajdou na kontrolu.

Pokud nevlastníte alarm, velmi dobře využitelné jsou i čidla nebo kamery, která často propojíte s mobilním telefonem. Díky tomu máte vždy přehled o tom, zda v domě nenastal nějaký pohyb, nebo zda čidlo nedetekovalo kouř.

10) Odpočívejte, relaxujte, nepracujte! A pořádně si užijte dovolenou

Pokud se budete držet našich předchozích bodů, bezstarostná dovolená a poklidný návrat máte téměř zaručen. Abyste mysleli i na vaše zdraví, sjednejte si také cestovní pojištění, které vás ochrání mimo území České republiky. A pokud nechcete pojistit svou domácnost dlouhodobě, můžete to udělat jen na dobu, kdy budete na cestách.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

Přejeme krásné léto a spoustu slunečných dnů!