Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak zabezpečit domácnost před odjezdem na dovolenou?

Publikováno: 17.07.2023

V průběhu prázdnin nás všechny většinou čeká odjezd na dovolenou ,,opuštěné" domovy i auta v největším ohrožení. Rozhodně stojí za to popřemýšlet nad tím, jak svůj majetek co nejlépe ochránit. Podívejte se tedy na to, jak svou domácnost zabezpečit, aby vás po návratu nečekala spoušť.

Odjezd na dovolenou

V současnosti už při sjednání pojištění domácnosti nemusíte vůbec chodit na pobočku, pokud na to nemáte čas. Vše stačí udělat z pohodlí domova online. Stačí jen použít kalkulačku pojištění domácnosti, do které zadáte několik základních údajů o vašem domově, a během pár kliknutí myší před sebou uvidíte přehledně porovnané nabídky hned od několika prověřených pojišťoven působících na českém trhu. A stejně snadno to nejvýhodnější pojištění domácnosti  přímo vám na míru můžete také uzavřít.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

,,Návštěva" zloděje ovšem není jediným rizikem, které může vaši domácnost potkat. Máme pro vás 10 tipů, díky kterým snížíte pravděpodobnost nepříjemných překvapení po návratu z vaší dovolené.

10 praktických rad, jak zabezpečit domácnost před odjezdem na dovolenou

Než nastane odjezd na dovolenou, podívejte se na tipy, které vám pomohou se zabezpečením domu a zabezpečením bytu. Uvidíte, že si s nimi chvíle pohody a relaxu užijete bez zbytečných starostí.

1) Zajistěte svůj domov pojištěním majetku

Pojištění domácnosti vám pomůže zvládnout potíže, které mohou nastat nejen po dobu, kdy jste na dovolené, ale po celý rok.

Před čím vás pojištění majetku ochrání:

  • požár, výbuch, úder blesku,
  • poškození vodou z vodovodního zařízení,
  • krádež vloupáním,
  • loupež,
  • vichřice nebo krupobití,
  • povodeň nebo záplava.

Volba rizik se odvíjí od daného pojistného produktu. V každém případě by ve vašem pojištění nemělo chybět riziko vodovodní škody. Vytopený byt totiž bývá jednou z nejčastějších pojistných událostí. A věřte nám, že vytopení bytu bez pojištění může vyjít pěkně draho. Nejde totiž jen o vymalování mokrých stěn a stropu, ale také o náhradu škody za poškozené a zničené věci (např. elektronika, spotřebiče, koberce, umělecká díla atd.).

Dále také nezapomínejte na správné nastavení limitů tak, aby jejich výše odpovídala skutečné hodnotě vybavení vaší domácnosti. Pokud by totiž pojistná částka byla výrazně nižší, pojišťovna by vám krátila náhradu škody. Pokud chcete mít svůj domov chráněný komplexně, zajistěte ho sjednáním jak pojištění domácnosti, tak pojištění nemovitosti.

Pojištění domácnosti se totiž vztahuje na hmotné vybavení, tedy na věci, které byste z domu či bytu mohli jednoduše odvézt. A pojištění nemovitosti zase na pevné stavební součásti, jako jsou stěny, strop, okna, podlahy, dveře, střecha atd. Ať už tedy vlastníte dům, či byt, tahle dvě pojištění by vám rozhodně neměla chybět.

2) Ochraňte vaše vozidlo

Pokud nejedete autem a vůz necháváte doma (ať už na ulici, anebo v garáži), je vhodné ho před odjezdem na dovolenou ochránit havarijním pojištěním. To se o váš vůz postará nejen v případě odcizení nebo vandalismu, ale také v případě škod způsobených živly, havárií i neoprávněným užitím vozidla.

3) Odpojte elektrické spotřebiče

Před odjezdem na dovolenou zkontrolujte, zda máte vypnuté všechny elektrické spotřebiče - sporák, rychlovarnou konvici, žehličku atd. Protože i malý přístroj může snadno způsobit požár celého bytu či dokonce domu.

Vzhledem k tomu, že se v létě často setkáváme s bouřkami, odpojte raději ze zásuvky všechny spotřebiče, u kterých je to možné. A v případě, že odjíždíte na delší dobu - vypojte vytápění i klimatizaci. Ušetříte tak nejen náklady na energie, ale zároveň i eliminujete riziko případných škod.

4) Vypněte hlavní přívod vody

Vypnutím hlavního přívodu vody se jednoduše vyhnete případným nepříjemnostem s prasklým potrubím. Stačí netěsnící kohoutek nebo vyteklá pračka a neštěstí je na světě. A řešit po návratu z dovolené promáčenou domácnost není zrovna to pravé ořechové.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

5) Uschovejte cennosti do trezoru

Jestli doma máte trezor, před odjezdem na dovolenou do něj uzamkněte všechny cennosti, které si neberete s sebou.

Především jde o:

  • důležité dokumenty,
  • doklady,
  • šperky,
  • umělecká díla, limitované edice apod.

Samotným ,,trezorem“ by měl být i váš domov, proto k odpovídajícímu zabezpečení domu i zabezpečení bytu patří také odpovídající zámky, případně také kamery či alarm.

6) Dohodněte se se známými

Poproste rodinu, blízké přátele nebo sousedy, aby občas do vašeho domu či bytu zašli a zkontrolovali, že je všechno v pořádku - vyvětrali, zalili květiny, vybrali poštu ze schránky atd. I tahle občasná přítomnost pomůže vyvolat dojem ,,obydlenosti", který odradí nevítané hosty. Samozřejmě ale musíte svým známým a sousedům naprosto důvěřovat. Mimo rodinu se tedy můžete vystavit určitému riziku.

7) Připravte na cestu čtyřnohé mazlíčky, případně jim zamluvte hotel

Pokud na dovolenou cestujete i se svým mazlíčkem, připravte ho na cestování. Na dovolenou mu také sjednejte cestovní pojištění pro psa, které se o něj bezpečně postará také za hranicemi. Však to znáte sami - nemoci a úrazy se nevyhýbají ani jim a ošetření se někdy může pěkně prodražit.

Kromě cestovního pojištění svému čtyřnohému parťákovi zabalte i cestovní pas pro psa, cestovní misky, granule, oblíbenou hračku, a pokud cestujete k moři, určitě se bude hodit chladicí podložka do horkého počasí a psí šampon pro umytí srsti od slané vody.

V případě, že s sebou mazlíčka vzít nemůžete, domluvte si s dostatečným předstihem hlídání u známých anebo mu zarezervujte psí či kočičí hotel. Předem si ověřte standardy daného zařízení a zjistěte si i osobní reference, které bývají zárukou kvality.

8) Zavřete okna i dveře a vykliďte snadno přístupné prostory

Před odjezdem pořádně zabezpečte všechna okna i dveře. Nezapomeňte také na zadní vchody, sklepní okénka a garážová vrata. Okna pro jistotu opravdu zavírejte úplně, aby vás v případě prudkých dešťů doma nečekalo mokré překvapení. Nezatahujte rolety, žaluzie ani závěsy - jedná se o oblíbený signál pro zloděje, že nikdo není doma. Na balkonech, zahradách, předzahrádkách a terasách nenechávejte nic cenného.

9) Aktivujte alarm

A jako poslední věc - aktivujte alarm. Tedy pokud ho máte. Přístupové údaje sdělte jen blízkým, kteří k vám občas zajdou na kontrolu.

Pokud nevlastníte alarm, velmi dobře využitelné jsou i kamery nebo čidla, která můžete často propojit s mobilním telefonem. Díky tomu máte vždy přehled o tom, zda v domě nenastal nějaký pohyb nebo zda čidlo nedetekovalo kouř.

10) Odpočívejte, relaxujte, nepracujte! A pořádně si užijte dovolenou

Pokud se budete držet našich předchozích bodů, bezstarostná dovolená a poklidný návrat jsou téměř zaručeny. Abyste mysleli i na vaše zdraví, sjednejte si také cestovní pojištění, které vás ochrání mimo území České republiky. A pokud nechcete pojistit svou domácnost dlouhodobě, můžete to udělat jen na dobu, kdy budete na cestách.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI