222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak zabezpečit domácnost před odjezdem na dovolenou

Publikováno: 22.06.2020

V průběhu léta, prázdnin a dovolených jsou naše ,,opuštěné" domovy i auta v největším ohrožení. Stojí tedy za to podívat se na možnosti, jak svůj majetek chránit i po dobu nepřítomnosti, abychom pak nemuseli nejen uklízet spoušť po zlodějích, ale zároveň předešli investici do nového vybavení domácnosti či přímo celého vozu.

Pojištění domácnosti spoluúčast

V dnešní digitalizované době už nemusíte zdlouhavě obíhat jednotlivé pojišťovny – všechny nabídky si můžete projít v klidu a pohodlí svého domova online. Vyberete si tu nejlepší, nastavíte limity pojistného plnění, smlouvu jednoduše uzavřete, a navíc i ušetříte - při online sjednání můžete mít totiž pojištění domácnosti až o 30 % levněji oproti klasické ceně!

 

,,Návštěva" zloděje ovšem není jediným rizikem, které může vaši domácnost potkat... Máme pro vás 10 tipů, díky kterým snížíte pravděpodobnost nepříjemných překvapení po návratu z vaší dovolené.

10 praktických rad jak zabezpečit domácnost

1) Pojištění domácnosti

Pojištění domácnosti vám pomůže zvládnout všechny potíže, které mohou nastat nejen po dobu, kdy jste na dovolené. Chránění totiž můžete být např. pro tato rizika:

 • Požár, výbuch, úder blesku
 • Poškození vodou z vodovodního zařízení
 • Krádež vloupáním
 • Loupež
 • Vichřice nebo krupobití
 • Povodeň nebo záplava
 • a další

Nezapomínejte ovšem na správné nastavení limitů tak, aby jejich výše odpovídala skutečné hodnotě vybavení vaší domácnosti. Pokud by totiž pojistná částka byla výrazně nižší, pojišťovna by vám krátila náhradu škody.

2) Havarijní pojištění pro vaše vozidlo

Pokud na dovolenou nejede autem a necháváte ho doma (ať už na ulici anebo v garáži), měli byste ho ochránit havarijním pojištěním. To se o vašeho parťáka postará nejen v případě odcizení nebo vandalismu, ale také v případě škody způsobené živly, havárie i neoprávněným užitím vozidla.

3) Pozor na elektrické spotřebiče

Před odjezdem zkontrolujte, zda máte vypnuté všechny elektrické spotřebiče - sporák, rychlovarnou konvici, žehličku atd. Protože i malý přístroj může snadno způsobit požár celého bytu či dokonce domu.

Vzhledem k tomu, že v létě se často setkáváme s bouřkami, odpojte raději ze zásuvky všechny spotřebiče, u kterých je to možné. A v případě, že odjíždíte na delší dobu - vypojte vytápění i klimatizaci. Ušetříte tak nejen náklady na energie, ale zároveň i eliminujete riziko případných škod.

4) Voda vám může pěkně zatopit

Vypnutím hlavního přívodu vody se jednoduše vyhnete případným nepříjemnostem s prasklým potrubím. Vytopení bývá jednou z nejčastějších škod, se kterými se můžete setkat - stačí netěsnící kohoutek nebo vyteklá pračka. A řešit po návratu z dovolené promáčenou domácnost zrovna není to pravé ořechové. I pro tyto případy je dobré mít sjednané jak pojištění domácnosti, které se postará o její vybavení, tak pojištění nemovitosti, které se vztahuje na poškození pevných součástí vašeho domova (zdi, podlahy, stropy atd.).

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

5) Cennosti patří do trezoru

Jestli doma máte trezor, před odjezdem na dovolenou do něj dejte všechny cennosti, které se sebou neberete. Především:

 • Důležité dokumenty
 • Doklady
 • Šperky
 • Umělecká díla apod.

6) Dohodněte se se známými

Poproste rodinu anebo blízké přátele či sousedy, aby občas do vašeho domu či bytu zašli a zkontrolovali, že je všechno v pořádku. Vyvětrali, zalili květiny, vybrali poštu ze schránky atd. I tahle občasná přítomnost pomůže vyvolat dojem ,,obydlenosti", který odradí nevítané hosty.

7) Čtyřnohé mazlíčky připravte na cestu anebo jim zamluvte hotel

Pokud na dovolenou cestujete i se svým mazlíčkem, připravte se i na toto cestování. A v případě, že ho sebou vzít nemůžete, domluvte si s dostatečným předstihem hlídání u známých anebo mu zarezervujte psí či kočičí hotel. Předem si ověřte standardy daného zařízení a zjistěte si i osobní reference, které bývají zárukou kvality.

8) Zavřete okna i dveře a vykliďte snadno přístupné prostory

Před odjezdem pořádně zabezpečte všechna okna i dveře. Nezapomeňte také na zadní vchody, sklepní okénka a garážová vrata. Okna pro jistotu opravdu zavírejte úplně, aby vás v případě prudkých dešťů doma nečekalo mokré překvapení. Nezatahujte rolety, žaluzie ani závěsy - jedná se o oblíbený signál pro zloděje, že nikdo není doma. Na balkonech, zahradách, předzahrádkách a terasách nenechávejte nic cenného.

9) Aktivujte alarm

A jako poslední věc - aktivujte alarm. Tedy pokud ho máte. Přístupové údaje sdělte jen blízkým, kteří k vám občas zajdou na kontrolu.

10) Odpočívejte, relaxujte, nepracujte! A pořádně si užijte dovolenou

Pokud se budete držet našich předchozích bodů, bezstarostná dovolená a poklidný návrat máte téměř zaručen. Abyste mysleli i na vaše zdraví, sjednejte si také cestovní pojištění, které vás ochrání mimo území České republiky. A pokud nechcete pojistit svou domácnost dlouhodobě, můžete to udělat jen na dobu, kdy budete na cestách.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

Přejeme krásné léto a spoustu slunečných dnů!