Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Povinné ručení dle druhu vozidla

Cena povinného ručení není pro všechna vozidla stejná. Promítá se do ní například druh vozu. Jiné pojištění vyžaduje osobní automobil a jiné pro změnu motocykly nebo přípojná vozidla. V našem článku se přehledně podíváme, jaké pojištění se k jednotlivým druhům hodí.

Pojištění dle druhu vozidla

Druhy vozidel

U rozdělení druhů vozidel se řídíme zákonem č. 56/2001 Sb. Jsou to:

Mezi zvláštní vozidla pak spadají například zemědělské traktory a jejich přípojná vozidla, samojízdné pracovní stroje, přípojné a výměnné tažené stroje, vozíky pro invalidy s motorickým pohonem s délkou nebo šířkou větší než 1 metr a rychlosti vyšší než 6 km/h.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Povinné ručení pro motocykly

Stejně jako osobní vozy, tak i motocykly musí mít samozřejmě sjednáno povinné ručení, které hradí škody na zdraví a majetku druhému řidiči motorového vozidla nebo dalším účastníkům silničního provozu. Mezi motocykly se počítají jednostopé dopravní prostředky, kterými se rozumí klasické motorky, skútry, motorová kola a koloběžky, tříkolky a čtyřkolky.

Pojištění pro motocykly má navíc jednu výhodu, a sice že jej lze sjednat jako sezónní povinné ručení, tedy pouze pro to období, kdy s motorkou plánujete jezdit. Pokud ovšem způsobíte nehodu mimo toto období, vše musíte zaplatit ze svého. Další variantou je sezónní havarijní připojištění. Povinné ručení máte sjednáno na celý rok, ale havarijko jen v určitém období.

Povinné ručení pro osobní vozy

Povinnému ručení a havarijnímu připojištění pro osobní automobily se věnujeme pravidelně. I díky tomu získáte podrobné srovnání mezi produkty pojišťovacích společností na českém trhu, včetně pojištění dle značky nebo modelu vozu. Povinné ručení musí mít každý automobil, ovšem havarijní připojištění jen některé, abyste si zbytečně nepřipláceli. Havarijní pojištění využijí zejména majitelé novějších aut, řidiči, kteří s osobním vozem jezdí na služební cesty nebo majitelé vozů, kteří se chtějí opravdu dobře pojistit na dovolenou, například proti krádeži nebo vandalismu.

Jistě také oceníte rady, jak na jednoduchý přepis vozidla nebo jaká je aktuální povinná výbava vozu.

Povinné ručení pro autobusy a nákladní vozy

Ani profesionálové se bez povinného ručení neobejdou. A nejde jen o taxikáře, ale také řidiče autobusů nebo nákladních vozů. Naštěstí je pro ně nabídka poměrně bohatá a tak není problém si některý produkt vybrat. A to zejména kvůli nadstandardním službám, které profesionální řidiči u pojištění logicky potřebují.

Povinné ručení pro přívěsné vozíky

Přívěsný vozík nemá motor, ale přesto potřebuje vlastní pojištění. Proč? Protože musí mít technický průkaz a tudíž i zelenou kartu. Vozík sám o sobě může způsobit škodu, když zrovna není tažen jiným motorovým vozidlem, ale je s ním manipulováno jinak. V opačném případě za škodu zodpovídá tažné, motorové vozidlo.

Jinak je tomu u obytných vozů, které již mají svou vlastní motorizaci. U nich je také cena za povinné ručení poměrně odlišná.