Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Vánoční prázdniny 2023

Publikováno: 14.11.2022

Vánoční prázdniny jsou vedle těch letních jedny z nejočekávanějších prázdnin v roce. A není se čemu divit, protože obsahují i ty vůbec nejoblíbenější svátky. Řekneme vám, kdy obvykle začínají a končí a co v tomto období podniknout. Cestování nejen po Česku, ale i do zahraničí je totiž přes Vánoce docela časté. Čtěte dále a dozvíte se, jak nejlépe strávit vánoční prázdniny 2023.

Vánoční prázdniny

 

Vyrážíte během vánočních prázdnin na hory? Nebo chcete naopak před zimou utéct do tepla k moři? V každém případě si u nás spočítejte své cestovní pojištění, bez kterého na dovolené zbytečně riskujete placení nemalých výdajů.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Kdy začínají a končí vánoční prázdniny 2023?

Většinou platí poučka, že začínají den před Štědrým dnem a končí dva dny po Novém roce, to znamená od 23. prosince až do 2. ledna. 3 ledna už začíná vyučování. Termíny se většinou prodlužují podle toho, na kdy připadá Nový rok a následující dny, zejména pokud se jedná o víkend.

V letošním roce 2023 budou vánoční prázdniny trvat dohromady 11 dnů.

Den Stav
23. prosince (So) volno
24. prosince (Ne) volno (Štědrý den)
25. prosince (Po) volno (1. svátek vánoční)
26. prosince (Út) volno (2. svátek vánoční)
27. prosince (St) volno
28. prosince (Čt) volno
29. prosince (Pá) volno
30. prosince (So) volno
31. prosince (Ne) volno (Silvestr)
1. ledna (Po) volno
2. ledna (Út) volno

A právě vánoční prázdniny jsou ideálním obdobím pro návštěvy příbuzných, ale i zimní dovolené, ať už na horách, nebo v teple u moře. Ideální je využít dny mezi svátky, protože jde o období, kdy velká část obyvatel v Česku a zahraničí běžně pracuje, takže bývá většina služeb funkčních.

Jak si zimní prázdniny užít?

Pobyt v Česku

Řada hotelů a penzionů v Česku nabízí speciální akce přes vánoční svátky nebo oslavy Silvestra. Na závěr roku lze počítat v řadě ubytování i s vlastním programem, který je pro hosty připraven. Vzhledem k oblíbenosti tohoto termínu pro dovolené je potřeba počítat s vyššími cenami a také velkou obsazeností, takže je vhodné si místo rezervovat s dostatečným předstihem. Využít lze rovněž pobyty kombinované s wellness.

Pokud budete vyrážet autem, je dobré si zkontrolovat, zda máte uzavřené havarijní pojištění a na co vše se vám vztahuje. Při této příležitosti revize vašich pojistných smluv vás může napadnout, jak je to vlastně s vaším povinným ručením a zda na něm nepřeplácíte. To si můžete zkontrolovat v naší kalkulačce. Stačí zadat pár základních údajů a vyjede vám přehledné srovnání. Nové povinné ručení si u nás potom můžete také rovnou sjednat.

SRovnat povinné ručení

Vánoční trhy

Na vánoční trhy do zahraničí míří každoročně statisíce Čechů, aby se naladili na atmosféru Vánoc. Krásná místa lze nalézt hned za hranicemi, ale vyplatí se udělat si i delší výlet.

Německo

Pokud někdo nechce cestovat příliš daleko, je optimální variantou saská metropole Drážďany, kde se konají nejstarší adventní trhy v Německu (už od roku 1434). Město láká na svoji tradiční vánoční pochoutku - drážďanskou štolu.

Z Prahy se do Drážďan dá dostat za 2 hodiny autem. Blízko z Čech je to také do Mnichova. O něco dále se nachází norimberské trhy, které se odehrávají v krásném prostředí historického centra města. Oblíbené jsou rovněž trhy v Berlíně. Kromě auta funguje také velmi dobré autobusové a vlakové spojení do všech zmiňovaných měst.

Rakousko

Rakousko nabízí nepřeberné množství vánočních zážitků. Od klasických trhů ve městech přes vánoční trhy na venkově až po vánoční atmosféru na zámcích. Hned několik trhů zároveň se odehrává během prosince ve Vídni, a to téměř na všech nejdůležitějších náměstích. Kromě toho je možné zavítat na trhy na zámek Schönbrunn nebo před palác Belvedere. Nasávat vánoční atmosféru lze i v Salzburgu nebo Innsbrucku. Na venkov se dá vyrazit třeba do městečka St. Wolfgang nebo do alpského údolí Großarler Tal. Autem do se dá dostat do Vídně z Prahy za 3,5 hodiny, vlakem je cesta zhruba o hodinu delší.

Ať už se vydáte na trhy do Německa, do Rakouska, nebo do nějaké další země, je vhodné sjednat si cestovní pojištění s dostatečnými limity krytí léčebných výloh, úrazového pojištění nebo pojištění odpovědnosti. Využít můžete naši kalkulačku cestovního pojištění, kde si nabídky pojištění nejen srovnáte, ale můžete si pojistku také jednoduše sjednat.

Polsko

V krásných lokalitách historických měst se odehrávají trhy v Polsku. Za zmínku určitě stojí místa jako Krakov, Katovice, Vratislav nebo Gdaňsk. Obzvlášť Vratislav a Krakov bývají atraktivní pro české turisty díky své poloze nedaleko hranic. Na trhy do Polska se dokonce dá z Česka dojít pěšky, a to do polské části Těšína (polsky Cieszyn). Opět se velmi dobře dá dostat na trhy autem, autobusem i vlakem, obzvlášť ze severu Čech.

Slovensko

Nejvíce navštěvované vánoční trhy na Slovensku najdeme v Bratislavě. Kouzlu Vánoc se lze oddat i v dalších městech - Trnavě, Nitře, Trenčínu, Žilině nebo Banské Bystrici. Trhy zde lákají především na gastronomické speciality. Najdeme zde tradiční slovenské pokrmy jako plněné lokše nebo bryndzové halušky.

Při cestách za hranice autem je vhodné myslet i na havarijní pojištění, případně připojištění, pokud není sjednáno po celý rok. Jednou z mnoha výhod jsou asistenční služby, které vám mohou značně usnadnit život v případě komplikací s vaším vozidlem. Pokud byste chtěli uzavřít havarijní pojištění nebo si jen sjednat dostupné nabídky, můžete se podívat na naše srovnání, které vám usnadní výběr.

srovnat havarijní pojištění

Vánoce u moře

Vánoce se dají strávit i v teplých krajinách, a to jak v Evropě, tak i mimo kontinent. Oblíbenými evropskými destinacemi jsou Kanárské ostrovy nebo Mallorca, popřípadě pevninské Španělsko, Portugalsko a ostrov Madeira, Řecko nebo řecké ostrovy či Malta. V těchto lokalitách se teploty během zimy pohybují kolem 18-25 °C.

Mimo Evropu se dá vyrazit například do Dubaje, na Mauricius nebo na Maledivy. Oblíbené jsou také Seychely nebo Bali.

Vánoční cesty a cestovní pojištění

Jak už jsme zmiňovali, při cestách za vánoční atmosférou je dobré myslet také na cestovní pojištění, které vás může ochránit před značnými výdaji v zahraničí a vám tak zbyde více peněz na vánoční dárky. Při uzavírání pojištění si důkladně zkontrolujte pojistné limity, zjistěte, zda pojištění platí ve vaší cílové destinaci a zkontrolujte dobu, na kterou toto pojištění uzavíráte.

Vše podstatné jednoduše můžete zadat do naší kalkulačky, která vám následně nabídne možnosti pojištění. Stačí pouze zadat, od kdy do kdy, kam budete cestovat a počet cestujících osob, a my vám nabídneme srovnání cestovního pojištění, ze kterého si vyberete to pro vás nejlepší.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ