Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Na co by ženy měly dbát při cestování v těhotenství?

Publikováno: 01.03.2024

Cítíte se fit a nechcete celých devět měsíců během těhotenství prosedět doma na pohovce? Skvěle. Před rezervací jízdenky nebo letenky ale zpozorněte. Cestování v těhotenství má svá pravidla. Přečtěte si o nich v článku.

Cestování v těhotenství 

Pocity mají hlavní slovo

Každá žena by měla sama za sebe rozhodnout, jak se cítí po fyzické a psychické stránce. Pokud má pochyby o tom, jestli vydrží sedět osm hodin v letadle, stát ve frontě na pasovou kontrolu a vyrovnat se s časovým posunem, je lepší zůstat doma a prozkoumávat krásy Česka. Jestliže se rozhodne k cestě do zahraničí, měla by před odletem navštívit svého gynekologa a svěřit se mu se svými úmysly. Ten po vyšetření vystaví doporučení, je-li cestování vhodné. Stopku může dát vyšší stupeň těhotenství, potíže s otoky, cukrovkou a dušností nebo špatné výsledky z genetiky. 

Pokud už se rozhodnete vyrazit, vybírejte klidnější destinace. Například na Santorini je tolik turistů, že sotva rozpažíte, Neapol je známá chaosem a v Athénách na vás dolehne velké vedro. Nabízí se vám příležitost navštívit méně exponovaná místa, jako je například Malta, severní Španělsko nebo státy Beneluxu. Cestování letadlem v těhotenství je náročné pro všechny, a tak byste se měly vyhnout riziku jet lagu, nočním stopoverům a výrazným teplotním kontrastům mezi výchozí a cílovou destinací. 

porovnat cestovní POJIŠTĚNÍ

Cestování letadlem v těhotenství

Ve třetím trimestru většina aerolinek vyžaduje potvrzení od lékaře, že těhotenství probíhá bez komplikací a letu nic nebrání. V devátém měsíci jsou ale i kratší přesuny vysoce rizikové a mnohé společnosti ženy odmítnou přepravit. Personál sice prochází školením první pomoci (včetně asistence při porodu), ale je lepší takovým situacím předcházet. 

Pozor: Jde-li o vícečetné těhotenství, omezení jsou přísnější. 

Tabulka jasně ukazuje, že poslední měsíc těhotenství je dostupnost letecké dopravy velmi omezená a ve třetím trimestru je lepší cestovat s potvrzením od lékaře. 

Aerolinky
Bez potvrzení S potvrzením 
Ryanair  28. týden  Do 36. týdne 
Wizzair 28. týden  Do 34. týdne, potvrzení staré maximálně 6 dní 
Smartwings 34. týden Předložit těhotenský průkaz
EasyJet  35. týden  -
Vueling  27. týden Do 35. týdne  
KLM  36. týden Po 36. týdnu nepřepravují 

Zdroj: webové stránky aerolinek, aktuální k 1. 3. 2024.

Cestování v prvním trimestru těhotenství

Většina žen se o graviditě dozví až druhý měsíc. Není tedy výjimkou, že už v jiném stavu let absolvují. Jen o tom nemají tušení. První tři měsíce byste se ale měly tomuto způsobu přepravy vyhnout. Studie nikdy nepotvrdily přímou souvislost mezi leteckou dopravou a zvýšeným výskytem potratů, ale silnější nevolnosti, nestabilní tlak v kabině, přetížení, turbulence, stres z letu, nedostatek prostoru a v neposlední řadě klimatizace mohou vyvolat značné nepohodlí a v krajním případě ohrozit život plodu nebo matky. 

Pokud můžete cestu odložit, počkejte pár týdnů do doby (kolem 14 tt), kdy odezní problémy s trávením a plod už je pevně uhnízděný. Nebo pro cestování v prvním trimestru těhotenství zvolte auto. 

Práva a výhody těhotných    

S potvrzením od lékaře (ne jen v posledním trimestru) mohou ženy využívat mnoha výhod. 

Rychlejší odbavení

Postávání ve frontě je pro ženy v očekávání náročné. Není to sice povinnost, ale pracovníci letiště je většinou nasměrují dopředu, aby měly celý proces co nejrychleji za sebou a mohly si odpočinout. Občas jsou k dispozici VIP salónky zdarma. 

Mimo bezpečnostní rám

Těhotné ženy mohou odmítnout rentgenové nebo ionizující záření (na pražském letišti se nepoužívá) a podstoupit klasickou prohlídku. 

Přednostní nástup do letadla

Při nástupu se neuplatňuje pořadník cestujících, ale je pravidlem, že těhotné nastupují mezi prvními, aby měly dost času na usazení. Ve stísněném prostoru se totiž zvyšuje riziko úrazu nebo psychické nepohody. 

TIP: Pokud jsou v letadle volné kapacity, dostanete místo s větším prostorem na nohy. Nelze se na to ale spoléhat. Můžete si připlatit už při rezervaci letenky. 

porovnat cestovní POJIŠTĚNÍ

Léto, nebo zima?

Přes prázdniny do Řecka, v zimě na Zanzibar. Většina lidí chce za teplem. V těhotenství lyže zřejmě vynecháte. To ale neznamená, že se svahů musíte vzdát. Procházky, dobré jídlo, večerní zábava, vyhlídky a lanovky. Zimní dovolená si získá každého. I tak byste ale neměly zapomínat na cestovní pojištění na lyžování. Spadnete na zledovatělém chodníku, srazí vás nepozorný lyžař, zůstanete viset v kabině nebo na vleku, zapadnete s autem ve vysokých závějích nebo jste svědkem laviny? To všechno pojistka pokryje. 

Storno zájezdu

Jen málokdo se nechává při nákupu dovolené pojistit pro případ, že k moři (nebo do jiné destinace) neodjede. Nepomýšlí na nemoc ani neodkladné závazky v práci. U těhotenství je to ale jiné. Tam neexistuje žádná jistota a situace se může změnit ze dne na den. Pojištění storna je tedy ideální způsob, jak ochránit své peníze a zároveň se připravit na nenadálou situaci. 

Cestování autem v osmém měsíci těhotenství

Většina společností se přepravě pasažérek v pokročilé fázi těhotenství brání. Na palubě nemohou zajistit komfort a odbornou podporu, aby mohli vyřešit vzniklé zdravotní potíže nebo dokonce porodit dítě a dát jemu i novopečené matce požadovanou péči. I pro vás jako rodičku je lepší se takovým situacím vyhnout. 

Řešením je cestování autem. V osmém měsíci těhotenství je to rozhodně ten nejkomfortnější způsob dopravy. A to hned ze tří důvodů: 

  • dostatek prostoru 
  • možnost pravidelných pauz 
  • bez nutnosti lékařského potvrzení, zdravotnická péče na dosah 

Má to ale i své stinné stránky a poslední týdny před plánovaným porodem bývají nekomfortní i v autě. Můžete pociťovat například:

  • potíže při nastupování a vysedání 
  • nedostatek prostoru 
  • zvýšenou citlivost na klimatizaci 

Řízení se vzdejte úplně. Za volantem jste s břichem neobratné a například pohyb miminka může způsobit náhlou bolest a dočasné vyvedení z míry. Použití bezpečnostních pásů navíc výrazně snižuje pohodlí za volantem.                                                                                    

Cestovní pojištění v těhotenství není jen tak

Jak funguje cestovní pojištění v těhotenství? Pojišťovny si moc dobře uvědomují, že stav ženy v očekávání je nestandardní a vysoce rizikový. A to i v případě, že celých devět měsíců probíhá bez komplikací. Většina z nich poskytuje krytí jen do konce druhého trimestru, pak od pojistného plnění dávají ruce pryč. Se srovnáním jednotlivých podmínek a cen pro cestovní pojištění v těhotenství vám pomůže naše online kalkulačka, prostřednictvím níž si můžete pojištění také rovnou sjednat.

porovnat cestovní POJIŠTĚNÍ