Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Přehled leteckých společností

Letecká přeprava už pro většinu Čechů není žádnou neznámou. Velká část z nás dovede jmenovat alespoň nějakou aerolinku, obzvlášť tuzemskou jedničku České aerolinie. Ne každý by si však tipnul, že na světě existují tisíce aerolinek. Podle počtu tzv. ICAO kódů (alfanumerický kód přidělený každé letecké společnosti) je jich kolem pěti tisíc. Patří mezi ně giganti s miliony pravidelných cestujících i malé nízkonákladovky. Pojďme se na ně podívat blíže.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Typy aerolinií

Letecké společnosti se dají rozdělit podle různých aspektů do mnoha různých kategorií. Podle typu provozu a zaměření je můžeme nejčastěji zaškatulkovat do těchto skupin:

  • tradiční aerolinie,
  • nízkonákladové aerolinky
  • a regionální či charteroví operátoři.

Tradiční společnosti typu Delta, Lufthansa či Quatar Airlines obvykle nabízejí širší spektrum služeb, včetně více komfortních možností a sítí destinací. Nízkonákladové společnosti se zaměřují na minimalizaci nákladů, ovšem na úkor pohodlí. Regionální aerolinky - jak název napovídá - se specializují na lety v určité oblasti. Charterové společnosti zase realizují lety na vyžádání pro skupiny cestujících.

Letecké společnosti

Nejznámější letecké společnosti

Za vůbec největší leteckou společnost je považován americký dopravce American Airlines s flotilou čítající přes 800 letadel. Před pandemií přepravila přes 200 milionů cestujících ročně. Také další dvě největší společnosti pocházejí z USA, následuje Lufthansa z Německa a Emirates ze Spojených arabských emirátů. Na dalších příčkách jsou pak společnosti z Číny, Irska, Kataru či Kanady.

Pořadí Letecká společnost Sídlo
1. American Airlines USA
2. Delta Airlines USA
3. United Airlines USA
4. Lufthansa Německo
5. Emirates Spojené arabské emiráty
6. China Southern Airlines Čína
7. Southwest Airlines USA
8. Ryanair Irsko
9. Quatar Airways Katar
10. Air Canada Kanada

Nízkonákladové letecké společnosti

Nízkonákladové aerolinky, lidově také ,,nízkonákladovky", se zaměřují na minimalizaci nákladů, díky čemuž jsou schopné nabídnout levnější letenky než konkurence. Hlavním cílem je poskytovat cestujícím možnost létat za atraktivní ceny. Ti se však za to musejí obvykle obejít bez řady vymožeností běžných pro tradiční společnosti. Šetřívá se třeba na jídle, zábavě na palubě, prostoru na sezení i komfortu sedaček.

Další, méně viditelnou charakteristikou je, že nízkonákladové společnosti využívají levnější a menší letiště. Na nich často nemají ani svůj kiosek a velkou část obchodu provádějí výhradně online.

Nízkonákladová společnost Sídlo
Ryanair Irsko
EasyJet Velká Británie
Southwest Airlines USA
AirAsia Malajsie
Wizz Air Maďarsko

České a slovenské letecké společnosti

Byť o většině z nich není příliš slyšet, v České republice existuje více leteckých společností než jen ČSA - České aerolinie. Ty poskytují pravidelné i charterové lety do různých destinací v Evropě i po světě.

Nízkonákladovou variantou jsou Smartwings se sídlem v Praze. Operují na desítkách linek převážně po Evropě, ale také do oblíbených turistických resortů v arabských zemích.

Air Explore je slovenská společnost, která se zaměřuje na charterové lety pro cestovní kanceláře a společnosti.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Nejlepší aerolinky

Mezi nejlepší aerolinky patří ty, které excelují v oblastech, jako je bezpečnost, pohodlí, služby a spokojenost cestujících. Mezi tyto aerolinky často patří tradiční mezinárodní letecké společnosti, které mají dlouhou historii kvalitního provozu a vynikající pověst. Některé nízkonákladové aerolinky se také mohou těšit na vysoké hodnocení díky svým konkurenceschopným cenám a spokojenosti zákazníků.

  • Qatar Airways: Jedna z nejlépe hodnocených aerolinek na světě díky svým luxusním službám, pohodlí a vysoké úrovni bezpečnosti.
  • Singapore Airlines: Proslulá svou vynikající obsluhou, kvalitou jídla a pití a širokou nabídkou destinací.
  • Emirates: Nabízí luxusní lety s prvotřídním komfortem, širokou sítí destinací a prvotřídní obsluhou.
  • Air New Zealand: Proslulá svými inovativními službami a pohodlnými lety, zejména na dlouhých trasách.
  • Lufthansa: Německá letecká společnost s vysokým standardem služeb a rozsáhlou sítí spojení.

Nejbezpečnější letecké společnosti

Je dobře známo, že letecká doprava patří obecně k nejbezpečnějším. Ano, letecké katastrofy se dějí. Ovšem v poměru k počtu šťastných přistání a bezpečně převezených pasažérů je to stále mnohem bezpečnější způsob přepravy než přesun autobusem nebo pěší chůze. Dokonce se říká, že je vyšší pravděpodobnost, že do vás uhodí blesk, než že s vámi spadne letadlo. Ale jelikož letecké nehody bývají děsivé, přitahují více pozornosti.

Na vyhodnocování nejbezpečnějších leteckých společností se zaměřuje web Airline Ratings. Pravidelně vyhodnocuje žebříček bezpečnosti letounů i aerolinek. Při tom vychází ze svého unikátního sedmihvězdičkového systému, jenž zohledňuje řadu faktorů jako počet závažných havárií, počet úmrtí, nedávných auditů, stáří letového parku či odborného hodnocení pilotů.

V lednu 2024 zveřejnil seznam 25 nejbezpečnějších leteckých společností, kterému vévodí Air New Zealand a uzavírají jej United Airlines:

  1. Air New Zealand
  2. Qantas
  3. Virgin Australia
  4. Etihad Airways
  5. Qatar Airways
  6. Emirates
  7. All Nippon Airways
  8. Finnair
  9. Cathay Pacific Airways
  10. Alaska Airlines
  11. SAS
  12. Korean Air
  13. Singapore Airlines
  14. EVA Air
  15. British Airways
  16. Turkish Airlines
  17. TAP Air Portugal
  18. Lufthansa/Swiss Group
  19. KLM
  20. Japan Airlines
  21. Hawaiian Airlines
  22. American Airlines
  23. Air France
  24. Air Canada Group
  25. United Airlines

Nezapomeňte na cestovní pojištění

Chystáte se letět na dovolenou? Neměli byste podcenit cestovní pojištění. Cena pojištění je zanedbatelná ve srovnání s cenou za lékařskou pomoc, odvoz nemocného zpět do ČR nebo třeba zásah horské služby.

Vyberte si výhodné cestovní pojištění. Stačí vyplnit pár údajů do naší online kalkulačky pojištění a do 1 minuty uvidíte přehledné srovnání cestovního pojištění od různých pojišťoven. Pojištění si můžete upravit podle svých představ - například si připojistit autoasistenci, rizikové a zimní sporty atd. Smlouvu uzavřete jednoduše online. Všechny potřebné údaje vám pak zašleme na e-mail.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ