Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Lyžování v těhotenství

Publikováno: 15.12.2023

Lyžování v těhotenství - ano, nebo ne? Jestli se zrovna snažíte tuto hamletovskou otázku rozlousknout, podívejte se na pár tipů, podle čeho se rozhodnout.

Lyžování v těhotenství

Je lyžování vhodný sport v těhotenství?

Pohybová aktivita na čerstvém vzduchu je pro nastávající maminky přínosem, ovšem musíte si pečlivě vybírat, o jakou aktivitu půjde. Odpověď na otázku, jestli lyžovat, nebo nelyžovat, není jednoznačná.

Lyžování nepatří mezi sporty, které by se v těhotenství zrovna doporučovaly. Nejde ani tak o lyžování samotné, ale spíše o následky, které může přinést. Pád na svahu nebo srážka s jiným lyžařem může mít pro miminko i fatální následky. Přesto není nezbytné se lyžování vzdát v těhotenství úplně, jen je potřeba k němu přistupovat s rozumem a lyžovat jen za vhodných podmínek.

Argumenty pro a proti na lyžování v těhotenství

Pro Proti
pohybová aktivita nebezpečí pádu
pobyt na čerstvém vzduchu riziko srážky s jiným lyžařem
psychická pohoda riziko potratu nebo předčasného porodu

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Lyžování v prvním trimestru

Jste vášnivá lyžařka a v zimě jste teprve na začátku těhotenství? Pak máme pro vás dobrou zprávu. Lyžovat v těhotenství je totiž možné zejména v prvním trimestru. Zkušené lyžařky si lyžařskou sezonu často protáhnou až do trimestru druhého, ale s rostoucím bříškem se lyžování stává stále nebezpečnějším a také už není tak komfortní.

Ovšem ze začátku těhotenství si lyžování můžete dopřát, pokud dodržíte následující pravidla:

  • Nemáte žádné zdravotní obtíže, těhotenství probíhá v pořádku a lékař vám nedoporučil klidový režim s omezením pohybu.
  • Nebudete se snažit podávat super výkony, ale pojedete spíše na pohodu a budete si hlídat tepovou frekvenci. Neměla by překročit 80 % maximální tepové frekvence (MTF). Při vyšší by totiž došlo k nedostatečnému okysličování plodu. V těhotenství se doporučuje pohyb, při kterém se vaše tepová frekvence pohybuje v rozmezí od 50 % do 80 % MTF.

Tip, jak rychle zjistit svou MTF: Nejjednodušší je použít vzoreček MTF = 220 - váš věk. Není to úplně přesná metoda, ale pro rychlou orientaci na svahu postačí.

  • Při lyžování se snažte minimalizovat množství otřesů, vyhýbejte se nerovnostem, boulím a rozhodně žádné ,,skokánky".
  • Jste zkušená lyžařka, lyžujete často a dobře, obvykle bez pádů, máte na lyžování dostatečnou kondičku.
  • Vybírejte si prázdnější svahy, abyste snížila riziko srážky. Můžete také lyžovat jen ráno, kdy bývají sjezdovky obvykle méně zaplněné. Myslete na to, že v pozdním odpoledni se stává na sjezdovkách nejvíc úrazů, lyžaři už jsou unavenější a méně pozorní, zhoršuje se viditelnost.
  • Vyhýbejte se zledovatělým nebo vyježděným sjezdovkám. Vybírejte si ty méně obtížné.
  • Vždy dejte na vlastní pocit, nejezděte přes únavu, dopřejte si dostatek odpočinku a dodržujte pitný režim.

Začínat s lyžováním v raném těhotenství?

To určitě ne. Jestli jste dosud nelyžovala, není zrovna období těhotenství to pravé na začátek. Stejně tak nelyžujte, pokud nejste dostatečně zdatná lyžařka. I zdánlivě nevinný pád, který by vás samotnou za jiných podmínek nijak neohrozil, může mít pro miminko a váš zdravotní stav neblahé následky, jako je krvácení, odtok plodové vody či potrat.

Na svah mohou v těhotenství vyrazit jen ženy, které už mají hodně nalyžováno a jsou si na lyžích absolutně jisté.

Lyžování ve druhém trimestru

Druhý trimestr je pro maminky obvykle nejklidnější částí těhotenství. Kleslo riziko samovolného potratu, zmizely těhotenské nevolnosti a bříško ještě není tak velké, aby moc překáželo. Přesto v tomto období už začíná být sjezdové lyžování trochu náročnější.

S postupně rostoucím bříškem se mění těžiště ženy a je nutné se tomu při lyžování přizpůsobit. Zároveň je třeba používat vhodné podpůrné prostředky, nezapomínejte na břišní pás. Dávejte si pozor na prochladnutí, v těhotenství jsou ženy náchylnější k zánětům močových cest a volte oblečení, které vám nebude tísnit bříško.

V druhém trimestru už se však lyžování pomalu opouští a nastupují spíše běžky. Běžkování je v této fázi těhotenství mnohem bezpečnější a představuje vhodnou formu pohybu.

Vybírejte si opět jednoduché trasy bez prudších sjezdů a nepřepínejte své síly. Jezděte v klidu, kochejte se okolní krajinou a užívejte si pohodu.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Lyžování ve třetím trimestru

V závěru těhotenství byste už měla na lyže zapomenout a omezit i běžkování. Případný pád by vám mohl vyvolat předčasný porod a o to určitě nestojíte. Zároveň není třeba se vzdávat pobytu na horách, čerstvý horský vzduch vám udělá jenom dobře.

Vsaďte ale raději na pěší chůzi. Pořiďte si vycházkové hole a vyrážejte na zimní procházky. Vybírejte si trasy, kde nehrozí riziko uklouznutí, na ledovku se raději nevydávejte.

Co si vzít s sebou?

  • Těhotenskou průkazku
  • Průkaz zdravotní pojišťovny
  • Kontakty na lékaře v okolí pro případ komplikací
  • Teplé oblečení pro těhotné
  • Kvalitní ochranné pomůcky

Přibalte do kufru i cestovní pojištění

V těhotenství myslete víc než kdy jindy na to, že možná budete muset k lékaři. V zahraničí vás lékařské zákroky mohou stát opravdu hodně. Zároveň ale berte v úvahu, že cestovní pojištění pro těhotné má své podmínky. Do 26. týdne těhotenství se vás žádná omezení netýkají, ovšem později už vám pojišťovna neproplatí zákroky vztahující se k těhotenství.

Cestovní pojištění ale vždy využijete v případě ošetření, které se těhotenství netýká (například u zlomené nohy). Připojistit si můžete ztrátu zavazadel nebo storno zájezdu a hodit se může i asistenční služba, která je součástí cestovního pojištění.

Podívejte se na rychlé srovnání cestovního pojištění u nás na webu, a jestli potřebujete poradit, jsme vám k dispozici na zákaznické lince, e-mailu nebo v chatovacím okénku.

Tip pro vás:

V těhotenství a následně na mateřské se vám bude hodit každá koruna. Podívejte se, jestli zbytečně nepřeplácíte třeba na povinném ručení vašeho auta. V rychlé kalkulačce povinného ručení si můžete během minutky vybrat nějaké výhodnější.

SPOČÍTEJTE SI POVINNÉ RUČENÍ