Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Pojistka na auto - vše o ní

V současné době není vůbec nic složitého zjistit nabídky a ceny pojištění vozidel v České republice. Naše stránky Top-Pojištění vám s tím pomohou, jelikož se například povinnému ručení i havarijnímu pojištění věnujeme opravdu dlouhodobě. Pojďme si připomenout, k čemu jednotlivé pojistky slouží.

Pojištění auta

Povinné ručení

Jak vyplívá z názvu, jde o zákonem povinné pojištění, které musí mít každý vůz. V podstatě je to taková nutná prevence před problematickým vymáháním škody, pokud majitel vozu způsobí nehodu a věřte, že ty nemusí být vůbec malé. Při sjednávání povinného ručení je velmi důležité nastavení výše limitů pojistného plnění. Nikdy totiž nevíte, zda bude v rámci pojistné události nutné platit nejen škodu na majetku, ale také léčebné výlohy nebo likvidaci znečištění životního prostředí.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Příklady limitů pojistného plnění:

  • 50 milionů Kč (zákonem stanovené minimum)
  • 100 milionů Kč
  • 200 milionů Kč (doporučeno jako nejvhodnější)
  • 250 milionů Kč (maximum)

Havarijní pojištění

Havarijní pojistka již nutná není, ale na rozdíl od povinného ručení, kryje škody na vašem majetku. Pokud jste nehodu nezpůsobili, pak budete částku vymáhat po jiném řidiči z jeho povinného ručení, ale i tak je havarijní připojištění určitou výhodou, obzvláště pro nová auta.

Havarijní pojištění obsahuje celou řadu rizik, které jsou například:

Vedle toho je možné pojistit i přední sklo, nebo pneumatiky.

TIP

Pokud vlastníte starší vozidlo, je mnohdy lepší si jen dobře nastavit balíček povinného ručení. Hodnota vašeho vozu totiž může být klidně nižší, než jeho případná oprava a k tomu vám havarijní připojištění nepomůže.

Možnosti spoluúčasti

Spoluúčast obsahuje částku, kterou je možné v případě pojistné události hradit z vlastních prostředků. Výše spoluúčasti se pak promítne do ceny pojištění auta, takže čím je vyšší, tím méně za pojištění platíte. Obvykle jde o 3 až 30 %. Spoluúčast si ovšem dobře rozmyslete a spočítejte, jelikož při milionových událostech nemusí být částky z vaší kapsy zrovna malé.

Kalkulačka pojištění

Nejjednodušším nástrojem, jak se vyznat v nabídkách a cenách všech 8 pojišťovacích společností na českém trhu, je naše kalkulačka povinného ručení a havarijního pojištění. Pokud si jakkoliv nebudete vědět rady, využijte zákaznické linky, chatu nebo e-mailu, se vším vám pomůžeme.