Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Povinné ručení Olomouc

Hledáte výhodnější povinné ručení? Kupujete auto, motorku nebo elektrokoloběžku a přemýšlíte, kde si sjednat povinné ručení, na co si dát pozor a jak platit co nejméně? Poradíme vám, jak na povinné ručení v Olomouci (ale i jinde). Pokračujte ve čtení.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Co je povinné ručení?

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla po pozemních komunikacích neboli povinné ručení je zákonem dané pojištění, které musí mít sjednané každý majitel motorového vozidla. Respektive, tak tomu bylo do konce roku 2023.

Od počátku roku 2024 se kvůli novému zákonu o povinném ručení ledacos mění. Například to, že povinné ručení si musí sjednat provozovatel vozidla.

Každopádně, povinné ručení je tu od toho, aby krylo škody, které svým vozem způsobíte na zdraví nebo majetku třetích osob. Nekryje škody na vašem vlastním voze (za tím účelem musíte mít sjednané havarijní pojištění). A podle toho, jak máte u své pojišťovny nastavené limity krytí, hradí pojišťovna náklady za škody, které jste způsobili.

povinné ručení olomouc

Základní parametry povinného ručení

Pokud sháníte povinné ručení v Olomouci nebo okolí, máte řadu možností, jak si ho sjednat. Ale než si plácnete s prvním pojišťovacím agentem, zaměřte se především na parametry povinného ručení. Každá pojišťovna je totiž má nastavené jinak. A pokud si vyberete povinné ručení bez náležitého promýšlení, může se vám stát, že limity budou nedostatečné a vy přitom budete každý rok platit pojišťovně tisíce korun.

U povinného ručení se tedy zaměřte především na:

 • Výši limitů
  • Do konce roku 2023 platilo, že nejnižší možný limit byl 35 milionů korun na úhradu škod na majetku a 35 milionů korun na úhradu nákladů na léčbu. Nejnižší limity ale leckdy už nepostačovaly, a tak od roku 2024 stoupl nejnižší možný limit na 50 milionů a 50 milionů korun.
  • Výši limitů nepodceňujte - vážná dopravní nehoda může snadno způsobit škody za desítky milionů korun.
  • Pojišťovny zpravidla nabízejí nejvyšší limit 150 milionů korun, ale můžete najít i limit až 250 milionů korun.
 • Rizika
  • Nabídky pojišťoven na povinné ručení se liší zejména typy rizik, které povinné ručení kryje.
  • Pokud sjednáváte povinné ručení v Olomouci, zajímejte se o všechna rizika obsažená ve smlouvě o povinném ručení. Pokud jich bude málo, neváhejte navštívit jinou pojišťovnu nebo si sjednat povinné ručení online přes Top-Pojištění.cz.
 • Náklady na právní zastoupení
  • Některé pojišťovny nabízejí v rámci povinného ručení také úhradu nákladů na právní zastoupení. Pokud kvůli nehodě dojde k soudu, mohou se právě právní náklady vyšplhat do desítek až stovek tisíc korun. Takže je dobré zvážit i tuto možnost.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Jak sjednat povinné ručení v Olomouci?

Žijete nebo pracujete v Olomouci? Pak vám možná připadá jako nejjednodušší cesta ke sjednání povinného ručení zajít osobně do některé z místních pojišťoven. A těch tam najdete poměrně dost.

Své pobočky mají v Olomouci například:

 • Allianz pojišťovna
 • Generali Česká pojišťovna
 • Kooperativa pojišťovna
 • UNIQA
 • JARO pojištění

Druhou možností, jak sjednat povinné ručení v Olomouci, je udělat to online. Dnes je to už úplně běžné. Z pohodlí domova si sjednáte jakékoliv pojištění a zabere vám to nanejvýš pár minut. Díky srovnání povinného ručení na Top-Pojištění.cz před sebou navíc rázem budete mít srovnání nabídek všech dostupných pojišťoven, z nichž si můžete vybrat to nejlepší povinné ručení.

Nejlevnější povinné ručení v Olomouci

Nemůžeme říct, že budete mít v Olomouci nejlevnější povinné ručení ze všech míst v České republice. Může se to samozřejmě stát, ale stejně tak ho můžete mít i velmi drahé. Jak je to možné?

Cena povinného ručení se totiž odvíjí od mnoha faktorů a každý majitel vozidla tak má povinné ručení jinak drahé.

Záleží to mimo jiné na:

 • adrese vašeho bydliště;
 • věku;
 • modelu auta;
 • stáří auta;
 • bonusech/malusech;
 • zvolených limitech a rizicích;
 • různých připojištěních.

Uvědomte si také, že nejlevnější povinné ručení nemusí být nejlepší povinné ručení. Proto se víc než na cenu dívejte na to, co vše povinné ručení obsahuje. Pokud mu chybí něco, co považujete za velmi důležité, můžete to vyřešit díky připojištění nebo změnou pojišťovny. I s tím vám na Top-Pojištění.cz rádi pomůžeme.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Připojištění k povinnému ručení

Když už jsme zmínili připojištění k povinnému ručení, tak se na ně samozřejmě podíváme blíže. Můžete totiž mít jen samotné povinné ručení, ale to nemusí pokrývat všechny nejběžnější škody. Pokud si k němu ale sjednáte různá připojištění, tak rázem můžete mít plnohodnotnou pojistku, která vás ochrání za všech situací.

A jaká můžete mít připojištění k povinnému ručení? Většina pojišťoven nabízí:

Povinné ručení na elektrokoloběžku a segway

Od roku 2024 dochází k mnoha změnám v povinném ručení. Takže pokud se po Olomoucí rádi projíždíte na elektrokoloběžce nebo segwayi, nezapomeňte na své nové zákonem dané povinnosti.

 1. Mění se nejnižší limity pojištění. Pokud máte starou smlouvu s minimálním limitem krytí 35 milionů korun, dojde u vás automaticky k navýšení limitu na 50 milionů korun.
 2. Přibývá povinnost pojistit vozidla s elektromotorem, která se pohybují po pozemních komunikacích a splňují zákonem dané parametry - rychlost nad 25 km/h nebo 14 km/h (a zároveň hmotnost přes 25 kg). Týká se to:
  • elektrokoloběžek
  • seqwayů
  • sněžných skútrů
  • golfových vozíků
  • zahradních traktůrků (pokud se občas pohybují po vozovce)
 3. Povinné ručení nově neplatí majitel vozidla, ale jeho provozovatel (pokud si tedy například půjčujete auto od rodičů, bude se vás tato nová povinnost týkat).
 4. Digitalizace - už není nutné vozit u sebe papírovou zelenou kartu, policie ji má k dispozici v elektronické podobě. Pojišťovny zároveň najíždějí na nový online systém, který začne v ostrém provozu platit nejpozději 1. července 2024.
 5. Elektrokol se tato nová povinnost zatím netýká - povinné ručení na elektrokolo mít tedy nemusíte.

  SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

A co havarijní pojištění?

Na závěr zmiňme ještě havarijní pojištění. To není povinné ze zákona, ale můžete si ho sjednat. Vztahuje se na vaše vlastní vozidlo, a proto se vyplatí zejména majitelům nových, novějších nebo drahých aut.

I na havarijní pojištění se vztahují vaše bonusy a při sjednání spolu s povinným ručením ho můžete mít cenově výhodnější. Pokud nestojíte o celoroční pojištění, můžete si sjednat třeba jen sezonní havarijní pojištění nebo jiné krátkodobé havarijní pojištění.

Srovnání havarijního pojištění najdete na Top-Pojištění.cz. A sjednat si ho může online, nebo třeba spolu s povinným ručením v Olomouci.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ