Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Proč si sjednat pojištění majetku

Každý z nás se po práci rád vrací domů. Je to zkrátka naše útočiště, o které bychom se měli dobře starat, a to i odpovídajícím pojištěním majetku. Nikdy si totiž nemůžeme být jistí tím, že náš domov nepoškodí živel nebo se nestane cílem zlodějů. V našem článku se podíváme hned na několik příkladů z praxe, ve kterých se pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti vyplatilo mít.

Proč si sjednat pojištění majetku

Jaký je rozdíl mezi pojištěním domácnosti a pojištěním nemovitosti

Mnohdy panují nejasnosti ohledně toho, na co se která z těchto pojistek vztahuje. Je to velmi jednoduché - pojištění domácnosti ochrání vaše vybavení, tedy všechno, co byste při stěhování mohli odnést (například nábytek, koberce, elektroniku, věci osobní potřeba a tak dále). Pojištění nemovitosti se zase vztahuje na pevné stavení součásti. Tedy na stěny, podlahy nebo střechu. Podrobnosti v článku zde.

Rozhodně se vyplatí mít obě dvě tyto pojistky. Stačí se podívat na nejčastější riziko českých domácností - vodovodní škodu. V případě vytopení totiž často dojde k poškození nejen hmotného vybavení, ale právě i stěn, podlah i stropů.

A jestli chcete mít opravdu klidné spaní, sjednejte si i pojištění občanské odpovědnosti, které vás ochrání v případě, že byste způsobili škodu někomu dalšímu. Například u zmíněného vytopení, pokud byste nechtěně vytopili i souseda pod vámi, nemusíte mu opravu a náhradu věcí platit z vlastní kapsy, ale právě z této pojistky.

Nejčastější rizika

Jak jsme zmínili výše, nejčastější živelnou škodu způsobuje voda a hned za ní najdeme vloupání, které českým domácnostem hrozí nejvíce v době dovolených, tedy v létě. Největší obavu potom máme z vyhoření bytu či domu, i když toto riziko patří mezi ta vzácnější. I když víme, že stačí chvilka nepozornosti u adventního věnce nebo nestřežené svíčky a menší či větší ,,plamínek" je na světě.

Ukázky škod z praxe

Abyste měli představu, v jakých finančních hladinách se jednotlivé škody mohou pohybovat, máme tu pro vás několik ukázek pojistných událostí z praxe:

Vodovodní škoda

Panu Novákovi praskla přívodní hadice do pračky a voda tekla téměř hodinu než zastavili její přívod. Škoda byla způsobená na podlahách, kobercích v hodnotě 35 000 Kč, zároveň vytopil i souseda, kterému způsobil škodu ve výši 25 000  Kč. V tomto případě byla tedy škoda pojišťovnou zaplacena:

  • Na podlahách z pojištění nemovitosti + na kobercích z pojištění domácnosti (35 000 Kč).
  • Škoda způsobená sousedovi z pojištění odpovědnosti (25 000 Kč)

Další příklady:

Pojistná událost Typ pojistky Výše škody
Prasklá hadička u WC
(vytopení souseda)
Pojištění občanské
odpovědnosti
85 411 Kč
Prasklá hadička u pračky
(poškozené parkety)
Pojištění nemovitosti 24 771 Kč

Škoda způsobená vichřicí

Manželům Mazánkovým spadl strom při vichřici (vítr rychlejší než 75 km/hod) na jejich vedlejší stavbu. Došlo k poškození střešní krytiny i střešní konstrukce. Celkové škoda se pak vyšplhala na 73 500 Kč a byla uhrazena z pojištění nemovitosti.

Pojistná událost Typ pojistky Výše škody
Bouře poškodila střechu
– zateklo do domu
(poškození stav. součástí i vybavení)
Pojištění domácnosti,
nemovitosti
64 321 Kč
Bouře a kroupy poškodily střechu, omítky, okna Pojištění nemovitosti 91 385 Kč

Vloupání

Pojistná událost Typ pojistky Výše škody
Vloupání do garáže
(odcizení vybavení)
Pojištění domácnosti 53 100 Kč
Krádež jízdního kola ze sklepa Pojištění domácnosti 20 000 Kč

Škoda způsobená požárem

Pojistná událost Typ pojistky Výše škody
Požár kuchyně Pojištění domácnosti,
nemovitosti
536 109 Kč
Požár bytu a následně vykouřená patra Pojištění domácnosti,
nemovitosti, odpovědnosti
80 112 Kč

Jak můžete vidět na všech výše uvedených případech, každá z těchto škod by rodinný rozpočet mohla pěkně zabolet. Chraňte tedy svůj domov i své finance a sjednejte si „trojlístek“ pojištění, které se o vás postará.