Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Roste cena vaší nemovitosti? Pozor na její podpojištění

Publikováno: 20.07.2021

Ceny nemovitosti postupně rostou, a to především ve velkých městech a v jejich okolí. S navyšováním částek u pojistek ale jejich majitelé poněkud otálejí a nabíhají, si tak problémy spojené s důsledkem podpojištění jeho majetku. Proč je toto riziko důležité nepodceňovat? Na to se podíváme v našem článku.

Roste cena vaší nemovitosti? Pozor na její podpojištění

Každý, kdo vlastní dům či byt by měl pravidelně provádět revizi svých pojistných smluv. Při nedostatečném pojištění své nemovitosti totiž ohrožujete svůj majetek v řádu i několik miliónů korun. Stačí se jen podívat na trh s nemovitostmi - meziročně jejich ceny stouply o celých 15 %. Od roku 2010 je to například v Praze celých 35 % a v Brně až o 46 %. Za dobu, kterou svou nemovitost vlastníte, jste určitě provedli nějaké úpravy a rekonstrukce, abyste svůj domov ještě více zútulnili. To vše navyšuje cenu vašeho majetku, kterou je potřeba zohlednit ve výši pojistných limitů.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ NEMOVITOSTI

Co je to podpojištění

Podpojištění nastává ve chvíli, kdy je sjednaná pojistná částka nižší než skutečná aktuální hodnota nemovitosti. Měla by tedy odpovídat sumě, za kterou byste v případě škody mohli svůj majetek uvést do původního stavu. Pokud ale máte vaši nemovitost podpojištěnou, pojišťovna vám v případě pojistné události bude krátit pojistné plnění – což znamená, že dostanete méně peněz. A částku, která vám bude na opravu chybět, musíte dodat z vlastní kapsy.

Příklady podpojištění z praxe

Pan Novák si v roce 2012 postavil dům, jehož cena byla 2 500 000 Kč. Na tuto částku ho měl také pojištěný. Hodnota domu pana Nováka byla ale v roce 2021 už 5 000 000 Kč. Svou pojistnou smlouvu ale bohužel neaktualizoval a po zničení domu při pojistné události mu tak pojišťovna v důsledku podpojištění vyplatila pouze 1 250 000 Kč. Důvodem je, že nemovitost je 50% podpojištěná, tedy o toto procento se také plnění krátí.

Celou řadu ukázek týkajících se podpojištění můžeme také vidět při řešení pojistných události na jižní Moravě v důsledku nedávného tornáda. Vzhledem k okolnostem celé události lidem zasaženým tornádem pojišťovny slibují vstřícnější přístup. Jednalo se o výjimečnou situaci s velmi devastujícími účinky, navíc v poslední době došlo k citelnému nárůstu cen ve stavebnictví a již zmíněnému nárůstu cen nemovitostí. V případě běžných škod je ale podpojištění standardně uplatňováno.

Aktualizujte své pojištění nemovitosti, dokud je čas

Živelné události tedy v tomto případě bývají pověstným zdviženým prstem. Zbytečně tedy neotálejte a aktualizujte své pojištění včas. Obecně se doporučuje:

  • Z důvodu rychlého růst cen nemovitosti aktualizovat pojištění alespoň co dva roky nebo navýšit pojistnou částku.
  • U smlouvy, která je starší než čtyři roky je dobře přesjednání pojistky na aktuální produkty, které zahrnují nová rizika nebo vyšší sublimity.

Jestli nechcete na aktualizaci pojistek stále myslet, využijte indexaci. Ta vám zaručí, že pojistná smlouva bude stále odpovídat aktuálním cenám. Klientům ji pojišťovny nabízejí už při sjednání, ale stále ji využívá poměrně malé množství lidí. Se sjednanou indexaci rostou pojistné částky pravidelně díky koeficientu, který zohledňuje vývoj cen stavebního materiálu a prací po dobu trvání pojištění.

Nespoléhejte tedy na štěstí a náhodu a chraňte svůj domov. Je to přeci jen to nejcennější, co máme.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ NEMOVITOSTI