Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

10 nejčastějších příčin dopravních nehod

Publikováno: 04.09.2020

Možná jste již někdy měli nehodu, a pokud ne, můžete ji předejít několika pravidly, která byste měli před jízdou či za jízdy dodržovat a v neposlední řadě mít dobrou pojistku. Stát se mohou náhody a nepředvídatelné okolnosti.

Nejčastější dopravní nehody

Hlavní důvod dopravních nehod

K dopravní nehodě opravdu stačí málo. Stačí chvilka nepozornosti, nevěnování řízení či nedostatečná vzdálenost. Dle statistik Policie ČR ukazuje na 4 nejčastější příčiny dopravních nehod včetně podílu na celkovém počtu usmrcených.

 

Důvod nehody podíl na celkovém počtu nehod podíl na celkovém počtu usmrcených
nesprávný způsob jízdy 67 % 40 %
nedání přednosti 16 % 16 %
nepřiměřená rychlost 15 % 37 %
nesprávné předjíždění 2 % 7 %

Nevěnování se řízení vozidla

Podle statistik Policie ČR se v roce 2019 stalo přes 52 tisíc nehod. Mezi vůbec nejčastější příčiny patřilo nevěnování se řízení vozidla. Důvody mohou být různé, nejvíce jde o používání mobilního telefonu za jízdy, otáčení za pasažéry, včetně malých dětí, nebo jen pouhé ,,klábosení". Nezapomínejte však, že jakmile usednete za volant, máte zodpovědnost nejen za sebe a své spolujezdce, ale také okolí.

Nedodržení bezpečné vzdálenosti

Bohužel, jde o takovou českou specialitu. Některé řidiče například dokáže naštvat pomalejší, předjíždějící vozidlo a tak se na něj tzv. nalepí. Jenže stačí, aby řidič před vámi trochu přibrzdil, a potíže jsou na světě. Na některých dálnicích v zahraničí, jako je například Rakousko, Slovinsko nebo Německo, je doporučován dvouvteřinový odstup. A pokud to jde tam, proč by to nešlo i u nás?

Pojištění vozidel online

Nesprávné otáčení a couvání

Ačkoliv to může znít úsměvně, jde o třetí nejčastější příčinu nehod v roce 2019. Především se jedná o zakázané otáčení na křižovatce v kombinaci s nedáním přednosti. Při couvání se vždy řádně dívejte do zpětných zrcátek, ať nepřehlédnete náhodného kolemjdoucího cyklistu, nebo přibližující se auto.

Nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky

Nejvíce rizikové bývají výkyvy počasí a to zejména déšť a mráz. Není potřeba přeceňovat schopnosti řidiče nebo jeho vozidla na mokré a zasněžené silnici a to ještě při snížené viditelnosti. Věřte, že lepší je jednoduše zpomalit a zbytečně neriskovat.

Nedání přednosti v jízdě

V tomto případě jde hlavně o křižovatky, na kterých čeští řidiči záhadně zmatkují, případně riskují tendencí místo rychle projet a to i na červenou. Ve městech pak může docházet ke střetům s cyklisty, ale i prostředky hromadné dopravy. Riziko, že se zraní, nebo snad zemře více lidí najednou, je tak poměrně velké.

Nepřizpůsobení rychlosti technickému stavu vozovky

Silnice nejsou jen dokonale rovné úseky, při kterých je jízda požitkem. Česká republika není Albánie, ale bohužel ani Rakousko, tudíž možnost, že najedete do nebezpečné díry, vyjetých kolejí, nebo se s vámi utrhne krajnice, je poněkud vyšší. Nemusíte tak jen ztratit kontrolu nad vozidlem, ale nehoda může být zapříčiněna i defektem či utrhnutou nápravou. Snažte se tak šetřit i svého motorového miláčka.

Nezvládnutí řízení vozidla

Pokud jste řidič, který manipuluje volantem malíčkem, u toho kouří, nedává pozor a ještě k tomu jede příliš rychle, pak se nelze divit potížím v momentě, kdy se na silnici přihodí něco, co nečekáte. Auto je mocný stroj a také poměrně těžký. Nemusíte být přeborník ve zvládání smyku, ale posazení vozidla na střechu se dá vyhnout zodpovědnou jízdou s respektem ke stroji, který ovládáte.

Povinné ručení online

Vyhýbání bez dostatečného bočního odstupu

Nenechte projevit svou bezohlednost a při jakémkoliv předjíždění si dejte odstup. Řidič druhého vozidla se může vašeho jednání leknout a zmatkovat, stejně tak zrovna vy nemusíte situaci adekvátně zvládnout. To platí i při předjíždění cyklistů. Věřte, že pokud jednou pojedete po silnici na kole, také by se vám takové chování nelíbilo.

Mikrospánek

Únava je typická pro delší cesty, ať už jde o služební výjezd nebo dovolenou. Častá je tato příčina nehod u řidičů kamionů, ale ani osobní vozidla nejsou žádnou výjimkou. Abyste nepropadli mikrospánku, který se může dostavit náhle a nečekaně, sedejte za volant odpočatí a neustále se pokoušejte udržet svůj organismus nastartovaný. Nedoporučují se ani tak energetické nápoje, jako spíše vhodné potraviny a pravidelné doplňování tekutin.

Alkohol

Bohužel, stále platí, že značné procento řidičů usedá za volant pod vlivem alkoholu. V zemích Evropské unie je tolerance různorodá, v Česku ale platí 0,0 promile. O to zarážející je, pokud s několika desetinami, nebo dokonce procenty promile usedají do vozů řidiči ve službě.

Na cestách se může snadno přihodit cokoliv. Některým situacím se bohužel nelze vyhnout, i pokud řídíte velmi zodpovědně. Důležité je nemít připravené jen své vozidlo, ale také havarijní pojištění a další připojištění, při nejhorším být připraven na podání první pomoci.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Autor: Martin