Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jaká je statistika a počet obětí dopravních nehod na českých silnicích?

Publikováno: 01.03.2024

Stačí mžik a plechy se krabatí a airbagy jsou v pohotovosti. Někdy jde jen o drobné ťuknutí, jindy visí život na vlásku. Nezodpovědná jízda, zdravotní komplikace, déšť, neznalost terénu, stres. Faktorů, které mohou zapříčinit nehodu, je spousta. I proto dopravní oddělení Policie ČR nehodovost na českých silnicích už několik let sleduje a vyhodnocuje. Právě data z nehod totiž mohou přispět ke zlepšení silničního provozu a zachránit nejeden lidský život. 

statistika dopravních nehod

Co sleduje statistika dopravních nehod 

Statistika nehodovosti sleduje hned několik parametrů:

  • Přehled o tom, jak bezpečná je jízda na silnici,
  • jak se chovají řidiči a co je pro ně rizikové,
  • jak často zasahuje policie,
  • kolik si manévry v provozu vyberou lidských životů,
  • kdo má trvalé následky nebo havaruje opakovaně.

Důležitá je i práce bezpečnostních složek. Kdo k nehodě přijel nebo kolik času tam strávil. Dává tak zpětnou vazbu především policii. Dopravní oddělení má statistiku pod palcem od roku 1961.  

Počet nehod v roce 2023

Za rok 2023 se na silnicích událo bezmála 95 tisíc dopravních nehod, vyhasl život 455 lidí a více než 1700 účastníků provozu skončilo s těžkým zraněním. To jsou na pouhých 365 dnů docela velká čísla. Paradoxně to byl ale jeden z nejlepších výsledků za dobu sledování čísel nehodovosti. Tragickému roku 1969 (1 758 usmrcených osob a 9 258 těžce zraněných) nebo přelomu tisíciletí, kdy byl počet usmrcení čtyřnásobný, nesahá ani po kotníky. V dobrém. 

Světlou výjimkou byl rok 2020 a 2021. Čísla výrazně klesla, bohužel nedobrovolně. Pandemie covidu omezila cestování za prací a obchodem a na silnicích bylo klidněji. Výsledná čísla tedy byla nižší, po přepočítání na počet aut ale nijak nevybočovala ze statistiky dopravních nehod za běžného provozu. 

porovnat povinné ručení

Statistika nehodovosti

K menšímu počtu nehod může přispívat také lepší stav silnic a větší důraz na odolnost a bezpečnost konstrukce a vybavení samotných automobilů. Přesto stále skoro každá pátá dopravní nehoda končí smrtí nebo těžkým zraněním s trvalými následky.  

V tabulce níže se můžete podíval na statistiku nehodovosti na silnicích za posledních 5 let:

Rok Počet nehod Usmrcení Hmotná škoda
2019 107 572 547 6 838,6 mil.
2020 94 794 460 6 016,1 mil.
2021 99 332 470 6 718,3 mil.
2022 98 460 454 7 542,0 mil.
2023 90 728 464 7 370,4 mil.

Zdroj: policie.cz, 20. 2. 2024 

Rizikové faktory

Statistika dopravních nehod vykazuje čísla, která nutí k zamyšlení - je jízda autem vůbec bezpečná? Je. Automobily mají mnohem robustnější konstrukci a spoustu systémů, které chrání před střetem s jinými vozy nebo překážkami, zvyšuje se i kvalita silnic a plynulost provozu. Statistiku nehodovosti to ale nespasí. Mezi nejčastější příčiny kolizí totiž patří:

Velkou měrou se na nehodovosti podílejí i děti. Ze zadních sedadel si vynucují pozornost, křičí, pláčou, hledají hračku, nudí se. Řidič se pak většinou snaží za jízdy situaci vyřešit. Právě takové krátké ohlédnutí ale může mít fatální následky.

Když se nehoda stane i vám

Menší nebo větší nehodě se mnoho lidí během let svého aktivního řízení nevyhne. Pobouchané plechy, ulomená zrcátka, škrábance - to dnes už nikoho moc nepřekvapí. V takové situaci se nejen vyplatí znát, jak správně vyplnit formulář o nehodě, ale také, pokud možno, zachovat chladnou hlavu a vyvarovat se unáhlených a silných reakcí. Mějte na paměti, že kolize v České republice a dopravní nehoda za hranicemi se různí a každá má specifické parametry a postupy, které musíte dodržet. A neznalost neomlouvá. 

S autopojištěním budete krytí

Pro maximální ochranu svého automobilu, peněženky, svých blízkých i vás samotných si nezapomeňte sjednat vhodné autopojištění. Povinné ručení, bez kterého ze zákona nemůžete s autem vyjet na silnici, pokryje škody, které způsobíte na majetku a zdraví třetích osob. Jednotlivé nabídky pojišťoven se ale od sebe mohou lišit, a to včetně ceny.

Abyste si byli jistí, že máte takové povinné ručení, které vám bude krýt záda za každé situace, využijte náš online srovnávač, díky kterému si přehledně, rychle a na jednom místě porovnáte nabídky jednotlivých pojišťoven. A případně si hned vyberete takovou, která vám a vašemu vozu bude sedět nejlépe. 

SPOČÍTEJTE SI POVINNÉ RUČení


Zapomínat byste neměli ani na havarijní pojištění, které naopak pokryje výdaje za škody na vašem autě. Sjednat si k němu můžete navíc celou řadu užitečných připojištění, například pro rozbití čelních skel nebo srážku se zvěří.
Při nehodě tak budete vědět, že se pojišťovna postará o finanční náhradu a nenechá vás ve štychu. Ať je vina na jakékoli straně.

I v tomto případě můžete využít náš bezplatný online srovnávač, který vám srovná nabídky různých pojišťoven. 

SPOČÍTEJTE SI HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ