Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Kupní smlouva na auto

Kupní smlouva na auto je součástí každého prodeje nebo nákupu vozidla. Společně se podíváme, co by správně měla obsahovat, abyste nenaletěli a prodej či odkup vozu se nestal noční můrou. Poradíme vám, jak by měla kupní smlouva na auto správně vypadat. Pokračujte ve čtení.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Vzor kupní smlouvy na auto ke stažení

Smlouva o prodeji auta obsahuje zásadní informace o prodávajícím, kupujícím a samotném vozidle, včetně jeho ceny a specifikace. Jde o závazný dokument, který slouží k ochraně obou stran před podvodnou koupí. Rozhodně její pročtení nepodceňujte a dejte si na to dostatek času.

Abyste se v kupní smlouvě lépe orientovali, můžete si ji stáhnout níže:

Kupní smlouva je uzavřena dle občanského zákoníku - ustanovení §2079 a násl. zákona č. 89/2012 Sb.

 

Kupní smlouva na auto

Co má obsahovat kupní smlouva?

Každá neprůstřelná kupní smlouva na auto musí obsahovat konkrétní údaje o tom, kdo vůz prodává, a o tom, kdo jej kupuje. Ideální je pak i specifikace vozu, včetně detailů, o kterých by měl být kupující informován.

Kupní smlouva na auto, jak stojí a leží:

Identifikace prodávajícího a kupujícího se nachází hned na začátku první strany smlouvy:

  • Jméno, příjmení
  • Datum narození
  • Místo bydliště

bodě číslo I pak prodávající prohlašuje, že nezamlčel žádné informace o vozidle, respektive že není předmětem zástavy, pohledávky třetích stran, není také odcizeno nebo na něj není vypsána exekuce.

Bod číslo II pak obsahuje specifikace vozu, které jsou následující:

  • Značka a typ vozu
  • Motorizace
  • Rok výroby
  • Najeté kilometry
  • VIN

Pro detailnější popis se zde mohou nacházet také údaje o výbavě.

V bodě III následuje údaj o sjednané prodejní ceně a v bodě IV údaje o závadách na vozidle, o kterých musí prodávající kupujícího informovat a co nejpřesněji je určit. V opačném případě totiž může kupující vůz u prodávajícího reklamovat.

dalších částech smlouvy může být uvedeno, jak bude provedeno předání vlastnictví vozu, například kdo bude vůz registrovat a zda k tomu účelu bude vyhotovena plná moc, případně jak se vyřeší poplatek za převod a evidenční prohlídku. Dále by měla obsahovat informace o zrušení a povinnosti sjednání povinného ručení už po podpisu smlouvy, nejpozději do pěti pracovních dnů.

Přepis auta bez kupní smlouvy? Ano, dnes už je to možné. Stačí vám jen úředně ověřená plná moc původního vlastníka vozu, velký a malý techničák, doklad o technické, případně evidenční prohlídce, doklad o povinném ručení a váš občanský průkaz.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Ověření vlastníka

Za tímto účelem je vhodné využít unikátní VIN kód, díky němuž zjistíte podrobnou historii, včetně servisu, zásadních oprav, zda byl vůz bouraný nebo jestli není součástí zástavy nebo exekuce. Původ vozidla je při jeho nákupu velmi důležitý, můžete se podle něj orientovat i pro jeho nacenění. Stejně tak je možné se dozvědět přesný počet najetých kilometrů. Díky tomu zjistíte pravdivost těchto údajů. Pokud na tachometru čísla fyzicky nesedí, pravděpodobně bylo s tachometrem manipulováno za účelem snížit nájezd.

VIN kód je povinen prodávající kupujícímu uvést. Pokud se tak nestane, pravděpodobně půjde o cílené zamlčení informací o vozidle. Pomocí VIN kódu mimo jiné zjistíte, zda má majitel vozu sjednáno povinné ručení.

K zjištění potřebných informací lze využít dekodéry VIN. V případě kontroly exekuce vlastníka lze využít web společnosti CEBIA. Za ověřené informace je ale potřeba zaplatit částku 499 Kč.

Co ovšem podle VIN kódu nebo zadáním SPZ nezjistíte, jsou informace o majiteli vozu. Ty má k dispozici pouze pojišťovna, policie a úřad s registrem vozidel.

Povinné ručení při koupi ojetého nebo nového vozu

Pojištění auta při koupi je zásadní. Bývalý vlastník vozu se musí domluvit s pojišťovnou na zrušení pojistné smlouvy. Vy jako kupující pak budete mít dostatek času na sjednání pojištění pro sebe. Pokud se ale prodávající rozhodne zrušit pojištění dříve, než je podepsaná kupní smlouva, měl by vás o tom informovat. Nemusíte si pak ale dělat velké starosti, že byste si tak rychle měli zařizovat povinné ručení, protože to lehce zvládnete online za pár minut díky Top-Pojištění.cz.

Nechte si porovnat produkty povinného ručení přímo podle vašich potřeb v naší kalkulačce, upravte si pojistné částky, rizika a připojištění a pak už je jen pár kroků k sjednání pojistky. Nemusíte chodit na pobočku, všechny dokumenty vám přijdou na e-mail a pojištění začne platit ve chvíli, kdy uhradíte sjednanou částku.

Při sjednání povinného ručení si dejte pozor na výši limitů pojistného plnění. Čím nižší limity, tím je pojištění levnější, ale na druhou stranu se vám v případě těžké pojistné události nemusí vyplatit, protože budou nízké až příliš. Obecně se doporučují spíše střední až vyšší limity, například 75/75 nebo 100/100 milionů korun.

U nového auta doporučujeme sjednat taky havarijní pojištění.