Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Pečujte o své vozidlo i po dovolené

Publikováno: 31.08.2019

Dovolená u moře utekla jako nic a už jste zase zpátky za svým stolem v kanceláři. Doháníte vše, co se vám v práci za dobu dovolené nastřádalo a vaše auto je zřejmě aktuálně to poslední, na co myslíte. Zkuste se jen na chvíli zamyslet nad tím, že pro vás to sice byla dovolená, ale pro vašeho plechového miláčka to byla dlouhá a náročná cesta. Možná si přeci jen trochu vaší péče zaslouží, nemyslíte?

Dovolená péče o auto

Kontrola a péče o vaše vozidlo po dovolené

Pokud máte za sebou cestu k moři vaším autem, zřejmě se hodnota celkového nájezdu kilometrů poměrně razantně navýšila o stovky až tísníce kilometrů. Pojďme se tedy společně podívat na to, jakou péči byste v tuto dobu tedy měli svému vozidlu věnovat.

  • Kontrola oleje

Ano, samozřejmě, zřejmě jste kontrolu oleje a ostatních provozních kapalin u vašeho vozidla prováděli před odjezdem na dovolenou. Vzhledem ale počtu ujetých kilometrů, které má nyní vaše vozidlo za sebou, je tato kontrola opět na místě. Nezabere vám to víc než pár minut času a zvládnete to sami. Odborníci doporučují kontrolovat spotřebu a hladinu oleje kontrolovat jednou za cca 2000 ujetých kilometrů a k této hranici po příjezdu z dovolené nemáte zřejmě daleko. A jak olej kontrolovat? Obecně platí, že ideálně kontrolu provádějte na rovné ploše a při zahřátém motoru pomocí měrky s barevnou rukojetí. Pokud máte automatickou převodovku, měli byste raději zkontrolovat i olej v ní.

  • Kontrola provozních kapalin

Co se týká ostatních provozních kapalin, zaměřte se především na brzdovou a chladicí kapalinu. U brzdové kapaliny pozor na vodnatění, tedy zvýšení podílu vody a tím snížení bodu varu. To vše pak může vést až k celkovému selhání brzdového systému. Pořídit si můžete tester, který vám podíl vody v kapalině změří, a vy budete mít jistotu, že je vše v pořádku.

Pokud bude potřeba doplnit chladicí kapalinu, pokud se nejedná o nějakou akutní potřebu, vždy se snažte doplnit takovou, která je doporučená výrobcem a má správnou specifikaci, nikoliv jen vodu.

Mimo jiné nezapomeňte i na tak banální věc, jako je doplnění vody do ostřikovačů.

  • Kontrola pneu

Různý terén a povrchové podmínky silnice, špatné nahuštění, střídání teplot, to vše má vliv na kvalitu pneumatik. V první řadě tedy přeměřte tlak v pneumatikách a myslete na to, že podhuštěná pneumatika zvyšuje spotřebu a nesprávně se opotřebovává, přehuštěná zase naopak snižuje přilnavost pneumatiky k silnici a opět se nesprávně opotřebovává. Jaký má být správný tlak v pneumatikách? U většiny osobních vozidel je to okolo 2,3 baru, nicméně přesné hodnoty vždy závisí na konkrétním vozidle. Tyto hodnoty naleznete na karoserii vozidla, například na vnitřní straně dveří řidiče, často i na vnitřní straně víčka palivové nádrže nebo samozřejmě v uživatelské příručce daného vozidla. Je třeba si také uvědomit, že před dovolenou jste pneumatiky hustili dle tlaku pro plně naložené vozidlo. To při vašem běžném provozu také může být trochu jinak.

A samozřejmě, nezapomeňte zkontrolovat i hloubku dezénu, pokud se nejedná o nové pneu. Dlouhá cesta, horko a nekvalitní silnice, to vše mohlo dát pneumatikám hodně zabrat a tak pozor na to, aby se hloubka dezénu nedostala na spodní hranici.

  • Kontrola filtrů

Vzduchový filtr by se měl ideálně měnit s olejem. Ale i když teď výměnu oleje nepotřebujete, zkontrolujte stav vzduchového filtru. Pokud by byl hodně zanesený, zvažte pořízení nového, stát vás bude maximálně pár stovek korun a motoru vašeho auta výrazně usnadní fungování.

  • Klimatizace

Pokud jste před sezónou nebo dovolenou nechávali provést plnění a dezinfekci klimatizace v autě, není teď nutné nechávat odborně čistit. Nicméně určitou péči můžete klimatizaci věnovat i vy sami a to díky použití osvěžovače a čističe klimatizace ve spreji. Stačí nechat vozidlo se zapnutou cirkulací vzduchu v klimatizaci a sprej v autě, samozřejmě bez pasažérů, vypustit.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Jednoduchý návod najdete třeba i zde:

  • Čistota půl zdraví

Tak tohle platí nejen u lidí, ale i u aut. Exteriér i interiér vašeho miláčka zřejmě během dovolené a cesty na ní dostali pořádně zabrat. Rozpláclé mouchy na skle a karoserii po cestě po dálnici, přímé slunce, prach a štěrk, to vše mohlo ohrozit lak na vašem vozidle. Proto jej nyní svěřte ideálně do rukou odborníkům a nechte jej umýt ručně a to včetně navoskování.

Věděli jste, že ve větších městech vždy naleznete specializované myčky, kde si své vozidlo můžete ručně umýt sami? Stačí si jen pořídit potřebnou autokosmetiku. Cenově vás to rozhodně vyjde levněji než ruční mytí u profesionálů.

Interiér jistě také po dlouhé cestě nevypadá nejlépe. A není se čemu divit, vždyť automobil sloužil jako jídelní i spací vůz a přeprava na dovolenou, zároveň. Vnitřek vozidla tedy důkladně vyluxujte a v případě zašpiněných sedadel svěřte jejich vyčištění odborníkům.

Pozor

Pokud se vám na vašem vozidle cokoliv nezdá mimo výše uvedené body, nechte ho obratem zkontrolovat u odborníků.

TOP TIP

Blíží se vám výročí pojistné smlouvy k pojištění vašeho vozidla? Zkuste si v naší kalkulačce spočítat aktuální ceny nebo nás pro cenovou nabídku kontaktujte. Je velmi pravděpodobné, že vám dokážeme najít výhodnější pojištění, tak proč zbytečně platit více za méně?

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Autor: Andy