Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak na likvidaci vosího hnízda?

Publikováno: 06.03.2024

Zima se pomalu chýlí ke konci a my se už těšíme na pobyt v přírodě a posezení na zahrádkách. Idylu nám ale snadno může narušit přítomnost nevítaných návštěvníků. Sršní a vosí bodnutí je nejen bolestivé, ale může nás i ohrozit na životě. Navíc nikomu není příjemné, když ho na zahradě obtěžují sršně a vosy. Jak vosí a sršní hnízdo bezpečně zlikvidovat? A víte, že likvidaci vosího hnízda vám může proplatit i správně nastavené pojištění majetku?

Likvidace vosího hnízda

Kdy nás vosy a sršně nejvíc obtěžují?

Vosy a sršně mají podobné chování. Žijí ve velkých organizovaných společenstvech a ve volné přírodě jsou důležitou součástí ekosystému. Požírají totiž hmyz a housenky a brání tak přemnožení škůdců. Fungují i jako významní opylovači. Lidé by se od nich ale raději měli držet dál.

Sezona vos a sršní začíná na jaře. Na podzim sršně i vosy hynou, v tuto dobu tedy najdete jejich hnízda už opuštěná. Přežívají jen královny, které staré hnízdo opustí a na jaře založí nové.

Hnízda na jaře se likvidují snáze, protože jsou ještě malá a není v nich tolik jedinců. Likvidace velkého vosího nebo sršního hnízda uprostřed léta je už značně nebezpečná.

Svá hnízda si vosy a sršně zuřivě chrání. Jakmile se cítí ohrožení, ihned na nepřítele zaútočí. Bohužel vás za nepřítele budou považovat, už když se přiblížíte k jejich hnízdu na dva metry nebo když jim přehradíte letovou dráhu k hnízdu.

Vosy i sršně jsou nejaktivnější přes den, jejich aktivita se zvyšuje spolu s teplotou vzduchu. Na noc se vrací do hnízda a jejich aktivita je nejnižší.

Na sršně a vosy neplatí odhánění. Spíš naopak je to vyprovokuje k větší agresi. Zkrátka tihle bodaví útočníci se rychle naštvou. Důležité je proto chovat se v jejich přítomnosti klidně, v blízkosti jejich hnízda se vyvarovat otřesů a vibrací a co nejpomaleji a nejklidněji se vzdálit.

Proč likvidovat vosí a sršní hnízdo?

V blízkosti lidských obydlí nevidíme vosí a sršní hnízda rádi. Vosy i sršně totiž působí nemalé škody. Jsou pro nás i nebezpeční. Alergikům stačí jedno bodnutí k fatálnímu ohrožení života. Dospělý zdravý člověk by měl snést až několik desítek bodnutí, ale kdo z nás by si to chtěl doma na zahradě vyzkoušet? Navíc často nezjistíme, jestli jsme na vosí jed alergičtí, dokud nás vosa nebodne.

Ve větším ohrožení jsou malé děti a starší osoby. Nebezpečné je také bodnutí okolo očí, do jazyku nebo úst, které nás čeká, pokud přehlédneme vosu v nápoji nebo sedící na jídle.

Kromě toho, že pro nás mohou být vosy a sršně nebezpečné, také poškozují majetek. Sršně a vosy se s oblibou zabydlují pod střechou, v prasklinách na fasádě, na balkonech, na půdách, v kůlnách nebo u okenních rámů. Prokousávají se zateplením budov a omítkou a zničí fasády domů. Ke stavbě hnízda potřebují předžvýkané dřevo, takže poškozují dřevěné trámy. Hnízda můžete najít i na větvích stromů, v dutinách kmenů nebo v zemi.

Na zahradách a v sadech dokážou zničit celou úrodu ovoce. A příliš v lásce je nemají ani včelaři, protože napadají včelí úly, aby si z nich vzali med.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ majetku

Odstranění vosího hnízda

Když se chceme sami pustit do likvidace vosího hnízda, musíme mít na paměti vše, co jsme si řekli o chování vos.

Vosí a sršní hnízda je zapotřebí odstraňovat večer, v noci nebo brzy ráno, dokud jsou všichni jedinci schovaní v hnízdě a jsou nejméně aktivní. V tuto dobu jsou vosy ztuhlé, mají pomalé reakce a je tak větší šance, že hnízdo zlikvidujeme dřív, než z něj vyrazí rozzuřený roj.

Při odstraňování vosího hnízda musíme myslet v prvé řadě na bezpečnost a dodržet následující pravidla:

  • Dostatečně se oblečte. Je nutné zakrýt celé tělo oděvem, který vosa snadno nepropíchne. Zvolte silné kalhoty (nebo třeba dvoje na sebe), tlustou bundu, pevné rukavice, pevné boty a ideálně ochrannou přilbu, případně lyžařskou kuklu a brýle. Žádná část těla by neměla zůstat odhalená.
  • Myslete i na bezpečnost ostatních. Nelikvidujte hnízdo, pokud jsou za plotem sousedi na zahrádce nebo si nedaleko hrají děti.
  • Zajistěte si únikovou cestu. Během likvidace se může stát, že i přes všechna doporučení se na vás vosy vyrojí. Musíte mít možnost se před nimi co nejrychleji ukrýt (za zavřenými dveřmi).
  • Pokud chcete odstranit vosí hnízdo ve výšce, dávejte pozor na to, abyste při nečekaném vosím útoku nespadli. Nepoužívejte žebřík, ze kterého se padá snadno. Použijte raději sprej s velkým dosahem a zůstaňte na zemi, případně vylezte na něco stabilního, z čeho se snadno seskakuje.

Vyberte si vhodný přípravek na vosy

Mechanické odstranění vosího hnízda je možné jedině na jaře, dokud je hnízdo malé. V létě je to pro laika v podstatě nemožné. Nebo minimálně velmi nebezpečné. Tento způsob je možné taky použít pouze u volně visících hnízd.

Mechanické odstranění probíhá tak, že si připravíme dostatečně pevný pytel nebo krabici, přikryjeme hnízdo a následně ho odřízneme špachtlí, nožem nebo pilkou od podkladu. Pevně uzavřeme v pytli nebo krabici a odneseme do bezpečné vzdálenosti, případně zničíme.

Bezpečnější je ale použít spreje a pěny na vosy:

  • Velmi účinné jsou pěny, které mají dosah 3 až 6 metrů. Po nastříkání obalí hnízdo pěnou, přes kterou se vosy už nedostanou ven (pozor, nepoužívat běžnou montážní pěnu, kterou vosy bez problémů prokoušou). Pěna se rozšiřuje i do vnitřku hnízda a účinnou látkou vosy hubí. Navíc vrstva na povrchu hnízda zahubí i vosy, které by zrovna v hnízdě nebyly a přiletěly k němu později.
  • Spreje na vosy je možné používat i na poletující vosy a zejména se používají v rámci prevence. Mají totiž dlouhodobý účinek, takže je možné je nastříkat například okolo oken nebo balkonových dveří a zabránit tak vosám vlétnout dovnitř.

Vosí hnízdo v zemi

Vosy se rády ubytovávají i v dírách v zemi, klidně i v opuštěných dírách po myších. Vosí hnízdo v zemi je obzvlášť nepříjemné. Asi si raději nebudeme představovat, jaké to je stoupnout si bosky do vosího hnízda. Vyplatí se občas zkontrolovat, jestli takovou ,,vosí díru" na zahradě nemáme. Co dělat, když už vosí hnízdo v zemi najdeme?

K jeho likvidaci je možné použít:

  • vroucí vodu - vlijeme ji přímo do hnízda, musí jí být ale velké množství,
  • speciální sirné knoty na zapálení hnízda, případně vlijeme dovnitř hořlavinu a následně zapálíme (při likvidaci ohněm je ale vždy třeba maximální opatrnosti),
  • sprej proti vosám - nastříkáme ho silným proudem dovnitř i okolo vchodu,
  • prášek proti vosám - nasypeme ho ke vchodu do hnízda, vosy si ho postupně zanesou dovnitř samy,
  • písek nebo hlínu a pevné travní drny, kterými hnízdo ucpeme.

Při hubení vos v zemi ale vždy myslete na to, že hnízdo nemusí mít jen jeden vchod, abyste se vyhnuli tomu, že vám vyletí rozdrážděné vosy za zády.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

Likvidace sršní

Sršní hnízdo blízko domu nás obvykle vyděsí ještě víc. Sršeň na nás působí kvůli své velikosti a hlasitému bzučení mnohem strašidelněji. Ve skutečnosti sršně nejsou nijak agresivní a nezaútočí bez důvodu. Pádným důvodem pro ně ale bude, pokud se přiblížíte k jejich hnízdu. A nikdo vám neřekne, na jak velkou vzdálenost, protože reakce sršní se liší v závislosti na aktuálních podmínkách.

Sršně sice mají jed slabší než vosy, jenže jejich bodnutí nám způsobuje mnohem větší bolest - jednak kvůli většímu množství acetylcholinu, jednak proto, že jejich žihadlo je větší a silnější.

Ačkoliv koluje domněnka, že sršně jsou chráněné a jejich hnízda se nesmí likvidovat, není to pravda. Žádného postihu se nemusíte obávat, žádný zákon nezakazuje likvidaci sršního hnízda, které nás může ohrozit.

Sršní hnízdo se v zásadě likviduje stejně jako vosí, ale tento proces je nebezpečnější. Sršně se totiž nebrání jen bodnutím, ale umí i vystříknout jed na dálku (několik desítek centimetrů). Mají dokonalý zrak a vidí i dozadu, takže se k nim nepřiblížíte nepozorovaně, navíc jsou hodně rychlé a pro člověka je nemožné před nimi utéct.

Myslete na své bezpečí a zavolejte odborníka

Domácí neodborná likvidace vosího nebo sršního hnízda znamená vždycky určitou míru nebezpečí. Nedoporučuje se v žádném případě alergikům a lidem se zdravotními obtížemi (například kardiakům nebo astmatikům). Do likvidace se nepouštějte ani tehdy, když je hnízdo špatně přístupné nebo třeba na střeše.

V každém případě je jistější zavolat si specializovanou firmu, která vosí či sršní hnízdo zlikviduje odborně a pro vás bez rizika. Hasiči vám nepomohou, pokud hnízdo neznamená veřejné ohrožení (u škol, nemocnic a podobně). Na soukromou zahradu nepřijedou.

Likvidace hnízd profesionály stojí orientačně od 1 750 Kč, konkrétní částka závisí na velikosti hnízda a jeho umístění.

Spolehněte se na pojištění majetku

Zdá se vám cena za odbornou likvidaci vosího hnízda příliš vysoká? Na podobné potíže myslí i pojištění majetku. K pojištění domácnosti patří asistenční služba, která vám poskytne mnoho benefitů:

  • proplatí deratizaci a dezinsekci,
  • zaplatí likvidaci vosího a sršního hnízda,
  • zajistí zámečníka, instalatéra, elektrikáře nebo sklenáře,
  • poskytne právní poradenství.

Asistenční služby pomohou v jakémkoliv stavu nouze v domácnosti (při akutní havárii vody, při zabouchnutých dveřích, při ohrožení nebezpečným hmyzem). Stačí mít v telefonu uložené číslo asistenční služby a v případě problému ihned volat.

Při sjednávání pojištění domácnosti si nezapomeňte ověřit, které služby jsou zahrnuty v základní asistenční službě. Někdy je potřeba sjednat si rozšířenou variantu asistenčních služeb.

K proplacení likvidace vosího hnízda musíte také dodržet pojistné podmínky. Pojišťovna proplatí jen zásah, který si s nimi předem domluvíte a na který vyšle svého smluvního specialistu. Nehledejte tedy žádnou firmu sami a rovnou volejte asistenční službu.

K pojištění domácnosti si můžete přímo sjednat i pojištění občanské odpovědnosti a pojištění z držby nemovitosti.

Chcete si sjednat pojištění rodinného domu, pojištění bytu v osobním vlastnictví nebo v nájmu? Podívejte se do naší kalkulačky pojištění domácnosti, kde si jednoduše srovnáte nabídku pojišťoven, nebo nám zavolejte na linku 222 100 200 a my vám rádi poradíme.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI