Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Deratizaci vám zaplatí dobré pojištění majetku

Publikováno: 01.02.2024

Usídlili se vám v domácnosti mravenci, štěnice nebo myši? Můžete se sice pokusit nežádoucí návštěvníky ze svého obydlí dostat pryč svépomocí, je ale velmi pravděpodobné, že nebudete úspěšní. Raději si proto na pomoc zavolejte specializovanou firmu, která vám s hubením hlodavců a hmyzu pomůže. Úhradu deratizace či dezinsekce vám navíc může pokrýt dobře nastavené pojištění majetku. Jak na to? 

deratizace

Co je deratizace a dezinsekce

Oba pojmy znamenají likvidaci obtížných či nebezpečných živočichů, kteří se usadili v lidských obydlích nebo jejich bezprostřední blízkosti. Rozdíl je jen v tom, jaké živočichy a jakým způsobem hubíme.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ NEMOVITOSTI

Co je to deratizace

Deratizace označuje likvidaci hlodavců, nejčastěji v domácnostech potřebujeme:

 • deratizaci potkanů,
 • deratizaci myší,
 • deratizaci krys.

Možná vás napadne, že na takovou potíž stačí koupit pastičku a je vyřešeno. Někdy to opravdu stačit může. Pokud se doma potýkáte s jednou myškou, pak by vám pastička s kouskem chleba měla stačit. Podstatnějším problémem je, když se hlodavců začne vyskytovat větší množství. Půdy, sklepy, spíže, to jsou pro hlodavce cenné úkryty a zdroje potravy, takže se jich obvykle na přístupné místo začne stahovat víc.

Na venkově vás budou pravděpodobně trápit více myši nebo hraboši, kteří se vyskytují na polích, ve volné přírodě okolo a jsou často přemnožení. Za potravou pak nezřídka míří do rodinných nebo zahradních domků a umí způsobit opravdu pěknou paseku. K ohlodávání totiž vezmou zavděk vším možným a vy se nestačíte divit, co všechno najdete rozkousané, klidně i kabely nebo zdi.

Města zase trápí více potkani, kteří se přemnožují v kanalizacích a stahují se ke skládkám, popelnicím a kontejnerům. Nemáte garáž, ani sklep nebo půdu a bydlíte v bytě, takže se vás problém s potkany netýká? Bohužel to není tak úplně pravda, potkani se dokážou dostat i do vyšších pater bytových domů, například kanalizačním potrubím.

Na krysy dnes už narazíte méně, protože je téměř všude vytlačili potkani. Na rozdíl od potkanů jsou suchomilné, takže navštíví spíše sklepy s uskladněnými potravinami, seníky nebo sýpky.

Proč hlodavce likvidovat?

Nemusíte z nich mít nutně strach, můžou se vám i líbit, ale v domácnostech nemají co dělat. Kromě škod, které způsobí při hledání potravy, také přenáší řadu chorob. Nakazit se od nich můžete salmonelózou, žloutenkou nebo různými druhy parazitů. Nebezpečná je i rychlost jejich množení. Potkani jsou také útoční a v případě ohrožení nebudou váhat vás bolestivě pokousat. A to nemluvě o zápachu, který kolem sebe šíří.

Co je to dezinsekce

Dezinsekce znamená likvidaci obtížného hmyzu nebo členovců. Nejčastěji se provádí:

 • dezinsekce štěnic,
 • dezinsekce blech,
 • dezinsekce švábů,
 • dezinsekce mravenců,
 • dezinsekce molů,
 • dezinsekce vos a sršňů
 • dezinsekce pavouků.

Všechny tyto druhy zcela běžně obývají domácnosti a zahrady a znepříjemňují nám život. Někdy potřebujeme jejich likvidaci, protože se jich obáváme (pavouci), častěji však z toho důvodu, že nám způsobují nepříjemné problémy nebo pro nás mohou být nebezpeční (alergik na vosy si neposedí v klidu na zahradě s vosím hnízdem).

Lidé se občas vyhýbají včasnému řešení, protože se za přítomnost hmyzu ve svém domově stydí. Stále panuje rozšířený omyl, že štěnice nebo švábi značí zanedbanou a špinavou domácnost. Není tomu ale tak. Zejména u štěnic došlo v posledních letech k jejich ohromnému rozšíření a do své čisté a uklizené domácnosti si je můžete přinést třeba z MHD, antikvariátu nebo v kufru z dovolené. Proto neváhejte a začněte situaci řešit co nejdříve, než se obtížný hmyz stihne u vás pořádně rozmnožit.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ NEMOVITOSTI

Záměna pojmů deratizace a dezinsekce

Oba pojmy se často zaměňují a nezřídka se pojem deratizace používá i v případě hmyzu, zkrátka jako obecné označení pro likvidaci jakýchkoliv živočichů v domácnostech. Pracovníci odborných firem tak často přijímají požadavky na deratizaci štěnic, deratizaci švábů nebo mravenců. Nic se však neděje. Při objednávce deratizátora si s tím hlavu lámat nemusíte, rozhodně nejste sami.

Jak se odborná likvidace provádí?

Postupy se liší podle toho, jestli se jedná o deratizaci, nebo dezinsekci.

Při deratizaci se nejčastěji používají:

 • různé pasti,
 • návnady,
 • jedové nástrahy.

Deratizátor vám po zhodnocení situace doporučí preventivní opatření a vytipuje místa, kudy se k vám nechtění návštěvníci mohou dostávat. Poté navrhne optimální postup a zvolí vhodný druh deratizačních prostředků. Obvykle k vám firma přijede víckrát, odstraní uhynulé hlodavce a doplní pasti. Je vhodné udělat také úpravy v domácnosti, zabezpečit popelnice nebo potraviny uzavřít v dózách a odstranit hlodavcům přístupové cesty.

Při dezinsekci se nejčastěji používají:

 • různé chemické postřiky,
 • plyn,
 • horká pára,
 • mráz.

Zbavit se hmyzu v domácnosti bývá složité, při prvním zásahu se obvykle zlikvidují jen dospělí jedinci a je potřeba zásah několikrát opakovat. Příprava domácnosti je také náročnější. Postřik se musí dostat za veškerý nábytek, je třeba ošetřit matrace, konstrukce postelí a pohovek, včetně úložných prostorů, vyprat a vyžehlit textilie, nezapomenout ani na pelíšky domácích mazlíčků, vše vysát a umýt veškeré nádobí.

Trápí vás škůdci v autě? Vyzkoušejte plašič kun do auta.

Cena deratizace a dezinsekce

A jaká je cena dezinsekce a deratizace? Štěnic se zbavuje nejobtížněji, takže tento zásah vás bude stát nejvíce. Cena se vždy odvíjí od konkrétního případu, záleží na druhu živočichů, na jejich množství a na počtu zásahů, který je potřeba k úplné likvidaci škůdců. Samozřejmě každá deratizační firma má svoje ceníky a rozptyl je poměrně velký, ale orientačně můžete počítat s následujícími cenami:

Škůdce Cena za jeden zásah v Kč Obvyklý počet zásahů
štěnice, blechy 1 000 - 2 500 2-3
mravenci 600 - 1 500 2
švábi 750 - 1 500 2
potkani od 450 za 1 stanici s nástrahou (obvykle 3 na běžný sklep)

K ceně samotné deratizace hlodavců či dezinsekce štěnic a dalšího hmyzu si ještě připočtěte cenu za dopravu a je jasné, že odborná deratizace a dezinsekce nevyjde nejlevněji. Proto se lidé někdy pokouší zbavit škůdců sami, což ale nebývá dobrý nápad. Obvykle se vám stejně nepodaří zbavit protivného zvířátka definitivně a problém se stále vrací. Navíc při likvidaci je zapotřebí dodržovat řadu bezpečnostních a hygienických pravidel, zvlášť pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky.

Bezpečnější je vždy zavolat odbornou deratizační firmu. Ale můžete nějak ušetřit? Řešení pro vás máme. Na problém s deratizací a dezinsekcí totiž myslí řada pojišťoven.

Dobré pojištění vám deratizaci i dezinsekci zaplatí

Některé z pojišťoven zahrnují krytí nákladů na deratizaci a dezinsekci do asistenčních služeb, které jsou součástí sjednaného pojištění majetku (pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti). Vždy si ale dopředu zjistěte, zda jsou tyto služby ve vámi sjednané pojistce skutečně obsaženy. Některé pojišťovny mají tyto služby zahrnuty až v rozšířené variantě asistenčních služeb.

Rovněž vám pojištění majetku může pokrýt náklady na likvidaci vosího hnízda.

Aby vám pojišťovna následný zásah deratizační služby proplatila, je také nutné dodržovat určité postupy. Pojišťovny totiž obvykle neproplácejí zásah specialisty, na kterém jste se předem s asistenční službou nedomluvili, proto nejdříve volejte přímo pojišťovnu, respektive její asistenční službu. Ta vám řekne, jak následně postupovat, a zprostředkuje zásah odborníků, jejichž práce i prostředky následně pojišťovna proplatí. Ušetřit tak můžete i několik tisíc. Některé pojišťovny vám navíc zaplatí i více zásahů za jeden kalendářní rok.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ NEMOVITOSTI

Tip pro vás: Víte, jaký je rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a pojištěním domácnosti? Každé vás ochrání před jiným typem škod, takže nejvýhodnější je sjednat si obě naráz, můžete k tomu využít i speciální balíčky. Jednotlivé nabídky si navíc můžete na našem webu nezávazně porovnat. V rámci pojištění nemovitosti si můžete sjednat i pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti.

Pokud si nebudete jistí, rádi vám pomohou naši pojišťovací specialisté na zákaznické lince 222 100 200. Můžete také využít náš chat nebo službu Zavoláme vám zpět.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI