Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti

Pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti bývá často součástí pojištění nemovitosti, případně je možné jej sjednat jako připojištění v rámci tohoto pojištění. Co si ale pod tímto pojmem představit? Jaký je rozdíl mezi pojištěním odpovědnosti z držby nemovitosti a pojištěním občanské odpovědnosti? Pokud se i vy v těchto pojmem poněkud ztrácíte, pak je tento článek právě pro vás. Pokusíme se vám v tom udělat jasno.

Pojištění domácnosti a nemovitosti

Než se pustíme do rozebírání pojištění odpovědnost z držby nemovitosti, upřesníme si obecně, jaké jsou možnosti pojištění majetku. V rámci pojištění domů a bytů rozlišujeme pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti. Pojištění domácnosti se vztahuje na vnitřní vybavení pojištěného bytu či domu. Běžně lze tedy pojistit nábytek, elektroniku a spotřebiče, knihy, sportovní vybavení, oblečení, ceniny či šperky. Zároveň můžeme do pojištění zahrnout i tzv. stavební součásti, mezi které řadíme například podlahové krytiny, malby, tapety a obklady nebo třeba i kuchyňskou linku. Obvykle pak je do pojištění domácnosti možné zařadit i sklep a půdu.


Pojištění nemovitosti se vztahuje na věci nemovité, tedy pevně spojené se zemí. Jedná se o stěny, strop, střechu, okna, okapy, omítku a dále pak lze pojistit také stavby, které jsou definovány jako vedlejší. Za vedlejší stavby považujeme garáž, zahradní domek či kůlnu, plot nebo bazén. Co se týká pojistných rizik, obvykle se jedná o škody způsobené např. požárem, výbuchem, úderem blesku, vodou z vodovodního zařízení, vystoupnutím vody z odpadního potrubí, vichřicí a krupobitím, zřícením letadla, povodní nebo záplavou, krádeží vloupáním, loupeží, vandalismem, náhlým sesuvem hornin či laviny, tíhou sněhu, pádem stromů, nárazem vozidla, zemětřesením a mnoha dalších. Pokud jste tedy vlastníkem bytu nebo rodinného domu, je ideálním řešením sjednání komplexního pojištění, tedy kombinace pojištění domácnosti i nemovitosti.

Pojištění občanské odpovědnosti

Pojištění občanské odpovědnosti kryje škody, které jsou způsobeny neúmyslným jednáním na zdraví či majetku třetích osob. Lze jej sjednat jako připojištění k pojištění domácnosti či nemovitosti, často je však u těchto produktů již automaticky v pojištění zahrnuto, záleží na podmínkách konkrétní pojišťovny. Pojištění odpovědnosti sjednané jako součást pojištění domácnosti či nemovitosti se vztahuje na všechny osoby žijící ve společné domácnosti a vztahuje se na škody způsobené i mimo domov. Příkladem tedy může být třeba omylem rozbitá drahá váza v obchodě, srážka jiného lyžaře při zimních sportech nebo vytopení souseda chybnou manipulací s pračkou. Pro sjednání pojištění pak nestačí pouze pojištění domácnosti, ale je nutné sjednání i pojištění nemovitosti.

Pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti

Pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti kryje rizika, která může pojištěný způsobit třetí osobě na majetku či zdraví jako vlastník, správce či nájemce nemovitosti. Může se jednat i o nemovitost ve výstavbě nebo naopak v demolici. Toto pojištění odpovědnosti je vždy přímo spjato s konkrétní nemovitostí a jako příklad můžeme uvést třeba prasknutí vodovodního potrubí ve zdech bytu a vytopení sousedů, opadnutí omítky nebo spadnutí tašky ze střechy na kolemjdoucího nebo zaparkované vozidlo nebo i spadnutí stromu na zahradě při zanedbané údržbě na cizí majetek. Pokud tedy nemovitost vlastníte, je rozhodně na místě sjednat pojištění domácnosti i nemovitosti a to včetně právě výše uvedených pojištění odpovědnosti, jak té občanské, tak z držby nemovitosti.

Jak sjednat pojištění vašeho domova

Pokud máte zájem pouze o pojištění domácnosti a občanské odpovědnosti, není problém jej sjednat online přímo v rámci dostupné kalkulace na webových stránkách Top-Pojištění.cz.  Jestli však potřebujete sjednat pojištění nemovitosti s pojištěním odpovědnosti z držby nemovitosti samostatně nebo v kombinaci s pojištěním domácnosti, není aktuálně možné na našem webu provést kalkulaci online.

Důvodem je především to, že pojištění nemovitosti je velmi složitým a obsáhlým produktem a tak jsme jej zatím do porovnání online přímo na webu nezařadili a zpracování nabídek nechali v kompetenci našich odborníků, kteří vám nabídky sestaví přímo na míru. V případě zájmu o pojištění nemovitosti a odpovědnosti z držby nemovitosti nás tedy jednoduše kontaktujte telefonicky, e-mailem nebo na online chatu a zanechte nám svůj kontakt. Obratem budete kontaktováni některým z našich pracovníků, který se s vámi podívá na podrobnosti a na základě toho vám nabídky vypracuje. Porovnání vám zašleme zpracované v přehledné tabulce včetně kompletní písemné nabídky z kalkulátorů jednotlivých pojistitelů.

Pokud si tedy přejete ochránit to, co je v životě jednou z nejcennějších věcí – váš domov, neváhejte se na nás obrátit, rádi vám s výběrem a sjednáním pojištění pomůžeme.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ NEMOVITOSTI