Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

S plašičem kun do auta ochráníte kabely ve svém zaparkovaném voze

Publikováno: 27.02.2024

Zatímco člověk by přímé setkání s kunou spočítal na prstech jedné ruky, ona vás a především vaše auto může znát daleko důvěrněji. Stačí jí jediná noc, aby se z vašeho vozu stal škytající vrak. Jak předejít poškození auta od kuny? A ochrání vás autopojištění, pokud už zvíře škody napáchalo? Odpovíme v článku. 

plašič kun do auta

Kuna v autě

Pravděpodobně se ptáte, co tato malá šelmička ve vašem autě vůbec dělá. Každou noc hledá klidný a teplý koutek, kde by si mohla odpočinout. Bez průvanu, ruchu a strachu z dravců. V lese má poměrně dost nepřátel a každé větší zvíře je pro ni hrozbou. Od výrů po vlky, rysy nebo lišky - přirozený predátor kuny není jeden. Motorový prostor auta je tedy oázou klidu a bezpečí, a to nejen za chladnějších nocí.

Problém je ale v tom, že když už je kuna na místě činu, neodolá kabelům a s chutí se do nich zakousne. 

srovnejte si havarijní pojištění

Kuna se zvládne protáhnout i jen několikacentimetrovou dírou, a tak pro ni obvykle není problém se do prostoru s motorem dostat. Pak už stačí jen pár hodin, aby napáchala škody, které vás vyjdou na tisíce korun. A co kuně chutná nejvíce? 

  • Podtlakové hadičky 
  • Protihluková výplň kapoty 
  • Izolace
  • Bužírka 
  • Kabelové svazky 

Pokud máte to štěstí, že nechá kabely na pokoji, návštěvu malého záškodníka poznáte podle specifického zápachu, chuchvalců chlupů a množství trusu. 

Řešení: plašič kun do auta

Přítomnost malé šelmy v domě nebo v autě představuje velký problém. Před zakoupením odpuzovače kun můžete zkusit levnější varianty: 

  • Specifické vůně a pachy (voda po holení, chlorové vápno, prádlo namočené v naftě) 
  • Smotek lidských vlasů nebo zvířecích chlupů
  • Světlo s pohybovým čidlem (kombinace světla a plašiče kun do auta má téměř stoprocentní úspěšnost) 
  • Zablokování přístupových cest (pozor - kuna se protáhne skulinou o průměru tenisového míčku)

Ani to nejlepší povinné ručení vaše auto před škůdci neochrání, přesto je ze zákona nutné ho mít. Díky naší online kalkulačce si ho navíc můžete sjednat výhodně, stačí si vybrat z přehledu nabídek jednotlivých pojišťoven.    

porovnat povinné ručení

Nejlepší plašič kun do auta

Nejlepší prevencí je pochopitelně stání v garáži nebo v parkovacím domě. Tyto prostory jsou většinou dobře zabezpečené a šelmy z lesa se k vozům nedostanou. Venkovní stání na vesnici je poměrně rizikové, v bezpečí ale nejsou ani vozidla v centru města. Kuny jsou poměrně odvážné a nebojí se vydat stovky metrů daleko od svých nor.

Jakmile pojmete podezření na přítomnost kuny (skalní nebo lesní), zakročte. Bude se vracet nebo s sebou dokonce přivede kumpány, kteří se pustí do dalších aut. Pomoci vám můžou odpuzovače kun, na výběr máte dvě základní možnosti.

Pachový odpuzovač kun do auta

Většina lidí dává přednost elektrickému zařízení, ale pachový odpuzovač kun do auta má několik výhod. Je levnější, nenápadnější a nepřijde do přímého kontaktu se zvířetem. Účinkuje až šest týdnů a lze ho použít celoročně bez ohledu na venkovní teploty. Jen při manipulaci s gelovými koulemi používejte chirurgické rukavice, aby se látka, kterou je odpuzovač napuštěný, nedostala ke kůži. 

Elektronický plašič kun do auta

K vystrašení malých škůdců se běžně používá elektronický odpuzovač kun. Jde o malou krabičku, kuna si jí většinou ani nevšimne. Vydává ultrazvukové vlny, které člověk nezaznamená, ale zvířata dráždí a brání jim přiblížit se. Nevýhodami jsou přívodní kabel (pro napájení z autobaterie nebo ze sítě) a nutnost vypnout odpuzovač v případě, že převážíte domácího mazlíčka. Zvuk z něj pochopitelně slyší a mohl by ho rušit. 

Jak na škody?

Poničení zaparkovaného auta, ať už kunou, živly, nebo vandaly, žádného majitele vozu nepotěší. Pokud však máte sjednané havarijní pojištění, následná úhrada škod aspoň nepůjde pouze z vaší kapsy. Jestliže jste přišli ráno k autu a o přítomnosti a řádění kuny není pochyb, v první řadě vše pečlivě zdokumentujte. Jakékoli důkazy proti chlupatému pachateli budou hrát ve váš prospěch při jednání s pojišťovnou a následném kladném vyřízení pojistné události.

Nehledě na míru poničení bude také nutný zásah automechanika, který zkontroluje kabely, veškeré připojení a upevnění. Může se stát, že automobil vůbec nenastartujete. I takové škody za sebou může kuna zanechat, na rozdíl od lidských viníků po ní úhradu ale budete vymáhat jen těžko a ani povinné ručení vám v takové situaci nepomůže.

Spolehnout se naopak můžete na havarijní pojištění, které kryje ty škody na zaparkovaném voze, u nichž pachateli nelze prokázat vinu nebo je pachatel neznámý. Ochránit vás tak může například i v případě nabouraného auta na parkovišti.

S naší online kalkulačkou si navíc můžete nabídky autopojištění, tedy povinného ručeni i havarijního pojištění, od jednotlivých pojišťoven přehledně, rychle a pohodlně srovnat a vybrat si následně takový produkt, který vám bude vyhovovat nejvíce a v případě potřeby vás nenechá ve štychu.

srovnejte si havarijní pojištění