Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak řešit poničení zaparkovaného auta

Publikováno: 16.11.2021

Ať už parkujete na ulici v místě bydliště, na návštěvě nebo na cestách, nezapomínejte, že vám hrozí specifický druh nehody. I zaparkované auto totiž může projíždějící řidič nebo chodec poničit, stačí, když neodhadne vzdálenost, nepřizpůsobí jízdu stavu vozovky, nevěnuje se řízení, nebo auto odře pomocí jiného předmětu. Poradíme vám, jak se s touto situací nejlépe popasovat a jaké pojištění k tomu budete potřebovat.

Jak řešit pojištění zaparkovaného auta

Příklady poničení stojícího auta

Typickou událostí je, že máte svůj vůz kdekoliv zaparkovaný a někdo vám jej poničí. Může jít o cílený vandalismu, ale stejně tak i o nešťastnou nehodu. V těch lepších případech si všimnete alarmu a dotyčná osoba s vámi chce situaci řešit. V těch méně ideálních případech si škod na svém voze všimnete například až ráno a viníka samozřejmě nezastihnete, obzvláště, pokud vám za stěračem nenechal žádný vzkaz a kontakt. Škoda se v tomto případě dokazuje hůře, ale jde to.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Co může využít k prokázání a řešení škody:

  • Kamerové záznamy z okolí
  • Informace od svědků
  • V případě hlídaného parkoviště využít odpovědnosti provozovatele (do 15 dnů od nehody)
  • Nafocení škody a nahlášení policii

Jaké pojištění událost řeší

Záleží na tom, zda někdo způsobil škodu vám nebo naopak vy někomu jinému. V prvním případě využijete havarijní připojištění, v tom druhém povinné ručení.

Právě havarijní pojistka zajistí vyplacení pojistné události, která způsobila škodu na vašem vozidle a zahrnuje riziko vandalismu a dopravní nehody. Obě rizika jsou obsažena v nabídkách všech pojišťoven. Velmi přitom záleží, jak situaci vyhodnotí policie, zda šlo o úmyslné jednání nebo pouhou nehodu. Proto s nahlášením události neotálejte a to stejné platí i o nahlášení samotné pojišťovně, která vám v rámci základních asistenčních služeb vždy pomůže a poradí. Kontakt na pojišťovnu najdete na vaší zelené kartě. 

  • Tísňová linka na státní policii – 158
  • Tísňová linka na obecní (městskou) policii – 156

Pozor na spoluúčast

Jestliže máte v rámci pojištění vozidla nastavenou také spoluúčast, nemá smysl hlásit poškození, pokud částka na opravu nepřesáhne částku ze spoluúčasti na nehodě. Navíc ztratíte velmi výhodný bonus za beznehodovost, čímž dojde ke zdražení vašeho pojištění a to i o několik tisíc korun.

Co, když způsobíte nehodu vy

Pro takovéto případy je k dispozici povinné ručení a jejich limity pojistného plnění. Právě z tohoto důvodu je tento typ pojištění automobilu povinné, aby nedošlo k placení škod na zdraví a majetku, které řidič způsobí jinému řidiči a dalším osobám, z jeho vlastních finančních prostředků. Škody se totiž mohou vyšplhat do vysokých částek a jejich vymáhání by logicky nemuselo být příliš úspěšné. 

Nastavení vašeho povinného ručení a havarijního připojištění tedy nepodceňujte. Sjednáním obou produktů zároveň vám navíc přinese výhodnější nabídku pojišťovny. A vše lze navíc udělat pohodlně online.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ