Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Nabourané auto na parkovišti

Publikováno: 05.12.2022

Stát se to může kdekoliv. Na parkovišti u supermarketu, v centru města, nebo klidně i na sídlišti. Přijdete ke svému vozu a zjistíte, že vám ho někdo naboural nebo přinejmenším poškrábal. Jak se s touto situací vůbec vypořádat? Je jednoduché z této události získat peníze na opravu vozu? Základem je každopádně povinné ručení a havarijní pojištění.

Nabourané auto na parkovišti

Pojištěné nabourané auto

Poškození zaparkovaného auta není rozhodně nic příjemného. O události se můžete dozvědět až ráno a pachatel nikde. Nemusíte přitom stát na vašem vlastním vyhrazeném místě, ale klidně parkovat na návštěvě u přátel nebo rodiny. Všude by měl být postup stejný, tedy takový, který je odvislý od toho, zda pachatele znáte či nikoliv. V každém případě bude potřeba vyhotovit fotodokumentaci k co nejpřesnějšímu popisu pojistné události pro pojišťovnu.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Známý pachatel

Jak získat peníze od viníka, který vám auto na parkovišti nabourá? Tou nejlepší variantou je, když se to stane před vašima očima, nebo máte událost nahranou na kameře a můžete tedy viníka nebo jeho SPZ označit. Důležité je sehnat i případné svědky, určitě se tedy zeptejte lidí v okolí, kteří vám klidně pomohu určit čas, kdy se událost stala. V takovém případě je škoda po viníkovi vymáhána z jeho povinného ručení.

Nejčastější nehody na parkovišti:

  • Nedostatečné věnování se řízení
  • Špatná manipulace s vozidlem (couvání, najíždění, otáčení)
  • Nedodržení bezpečné vzdálenosti od vozidla
  • Nepřizpůsobení jízdy podle stavu vozovky
  • Jízda v protisměru

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Neznámý pachatel

Pak je to ta horší varianta. Povinné ručení se k této události nevztahuje, protože pachatele neznáte a vaše samotné pojištění takovou škodu neobsahuje. Za tímto účelem lze využít jedině havarijní pojištění. Záleží ale na výši spoluúčasti, která tak v podstatě může zkrátit výslednou pojistnou částku například o 5 000 Kč nebo klidně i 20 % (podle toho, jakou spoluúčast jste si u havarijního pojištění sjednali).

Spoluúčast je hodnota, kterou při nehodě zaplatíte ze svého, i když se jedná o pojištění vašeho vlastního auta. Spoluúčast lidé obvykle volí kvůli tomu, aby bylo roční pojistné levnější. Ideální je ale nebrat si spoluúčast příliš velkou, protože zmíněných 20 % může být u vážnější nehody velmi drahé.

Co se ještě může na parkovišti stát a kdy se vám může hodit havarijní pojištění:

Kdy volat policii k nehodě

Jednou z možností, jak neznámého viníka vypátrat, je asistence policie. Ta si totiž mimo jiné může vyžádat záznam z kamerového systému, pokud je někde poblíž instalován. Při škodě v hodnotě několika desítek tisíc pak policie bude po pachateli pátrat, jelikož je událost brána jako nehoda, od které pachatel ujel.

Jestli ale viníka znáte, mějte na paměti, že k nehodě se policie volá jen v případě, že došlo k újmě na zdraví a majetku dalších osob, k úmrtí účastníka nehody nebo škodě nad 100 000 Kč. Stejně tak je možné policii přivolat, jestliže se účastníci nehody neshodnou na tom, kdo nehodu vlastně způsobil, případně máte podezření, že je řidič pod vlivem alkoholu nebo drog.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Sjednejte si pojištění ještě dnes

Pokud jste se na základě našeho článku rozhodli k pořízení havarijního pojištění, můžete to klidně udělat hned. Díky nám si můžete porovnat nabídky jednotlivých pojišťoven, vybrat pro vás ten nejvýhodnější produkt a pak už jej pouze zaplatit a pojištění vesele využívat. Je to jednoduché, jde to po internetu a nezabere vám takové sjednání smlouvy příliš mnoho času.