Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jaro a divočáci na silnicích

Publikováno: 11.04.2022

Jako každé jaro, tak i to letošní je ve znamení migrace zvěře. Právě v tomto období dochází k vyšším počtům srážek se zvěří a ve velké míře za nimi jsou divočáci. V těchto situacích vám pomůže obezřetnost, ale i kvalitní pojištění vozidla.

Jaro a divočáci na silnicích

Co při srážce s divočákem hrozí

Divočák je velké a těžké zvíře, při nárazu v plné rychlosti může ohrozit posádku vozidla na životě. Taková nehoda bývá devastující samozřejmě i pro motorové vozidlo, které může být na odpis. Samec divočáka váží okolo 75 až 100 kilogramy, samice 60 – 80 kg.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

I při lehké srážce ale nedoporučujeme se k raněnému zvířeti přiblížit. Divočáci jsou při ohrožení známí pro svou agresivitu a mohli by vám velmi ublížit.

Rizikové lokality

Mezi oblasti, kde se divočáci hojně vyskytují, řadíme nejen silnice, které vedou lesním porostem, ale také podél polí, zejména v době, kdy jsou plodiny dostatečně vysoké na to, aby se v nich divoká prasata skryla. Na jaře jsou pole naštěstí pokryta nízkým porostem, takže máte větší pravděpodobnost, že si pohybu včas všimnete.

Nejhůře je na tom okres Česká Lípa v Libereckém kraji. Za poslední dva roky na místních silnicích došlo k desítkám srážek se zvěří a to právě často za obcí ve volné krajině, kde mají řidiči samozřejmě tendenci přidávat plyn.

Nejrizikovější denní dobou pro srážku s divočákem jsou brzké ranní hodiny, konkrétně kolem páté. V průběhu večera je to mezi sedmou a desátou hodinou.

Jak postupovat při srážce se zvěří

Při střetu se zvěří je nutné dodržet hned několik zásadních kroků. Nejdříve ze všeho se ujistěte, zda není nikdo zraněný. Pokud vystupujete z vozu, je nutné si obléct reflexní vestu a za váš vůz umístit výstražný trojúhelník, aby nedošlo k hromadné srážce. Zvířeti se nesnažte pomáhat, zavolejte asistenční linku, pokud si nevíte rady, pokud ano, volejte policii, která musí střet ohlásit místní myslivecké organizaci, aby zvíře odvezli, nebo našli, jestliže zraněné uteklo.

Před příjezdem policie si místo nehody důkladně natočte a nafoťte, ať máte dostatečné množství materiálu pro vyřízení pojistné události.

Speciální připojištění

Záleží na produktu dané pojišťovny, ale obvykle bývá srážka se zvěří součástí připojištění k povinnému ručení. Další možností je sjednání havarijní pojistky, která, na rozdíl od povinného ručení, kryje i újmu v případě řidiče vozidla.

Povinné ručení hradí újmu jen zbylým členům posádky, protože řidič je při takové srážce považován pojišťovnou za viníka. Divoká zvěř totiž žádné pojištění mít nemůže, nikomu nepatří a krajinou se pohybuje volně.

U povinného ručení je také dobré myslet na limity pojistného plnění. Zrovna při srážce s divočákem jsou totiž škody mnohem vyšší, než například po nehodě se srncem.

 

Autor: Martin