Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Čištění interiéru a exteriéru auta

Publikováno: 23.05.2022

Minulý i letošní rok jsou ve znamení důsledné desinfekce čistoty což platí i pro váš vůz. Ať už řídíte služební jako taxikář, rozvoz jídel nebo své osobní, poradíme vám, jak se s desinfekcí interiéru poprat, aniž byste museli vyhledávat specializované čištění.

Dezinfekce auta

Čištění auta

Ještě, než začnete pracovat na úplném úklidu vozu, je nutné se bezprostředně zbavit virů a bakterií. Pravidlo pro desinfekci je jednoduché - očistěte nejlépe úplně vše. Při desinfekci používejte gumové rukavice, případně u sebe mějte desinfekci na ruce a nasazenou roušku. Myslet u některých částí vozu musíte i na exteriér, zejména u dveří.

Čeho se v autě dotýkáme nejvíce:

  • Kliky a madla dveří
  • Volant a veškeré okolní ovládací prvky
  • Převodovka a ruční brzda
  • Přihrádky a kastlíky
  • Bezpečnostní pásy
  • Sedačky a opěrky
  • Páčky a tlačítka na stažení oken
  • Úchyty kufru

Čistící prostředky na auto

Pro desinfekci vozu slouží celá řada prostředků. Může jít o ředitelné i neředitelné roztoky, ale stejně tak o desinfekční ubrousky. Nejlepší je pravděpodobně isopropylakohol, který pro čištění interiérů využívají i automobilky, ale dávejte pozor, jak bude reagovat přírodní či umělá kůže.

Další prostředky by měly mít alespoň 70% alkoholu, aby byly účinné.

Pokud potřebujete důkladně vyčistit samotná sedadla, doporučujeme využít parní čistič, který hubí v podstatě vše a opravdu skvěle čistí i skvrny. Pokud se chcete při čištění dostat například do průduchů vzduchu, jednoduchým řešením jsou malířské štětce.

Nesnažte se používat peroxid vodíku ani čističe se čpavkem, interiéru tak můžete nenávratně uškodit.

Pravidelná starost

Pravdou zůstává, že úklidu interiéru byste se měli věnovat bez ohledu na pandemii. Nejen, že vám budou díky tomu jednotlivé části sloužit dlouho, ale podle stavu interiéru se často pozná, jak se ke svému vozu jeho vlastník choval. Jestliže autu dopřejete pravidelnou péči, nemusíte se obávat nepříjemných zápachů, koroze, bakterií a mikroorganismů.

Zbavte se prachu a pylů

Velmi málo řidičů si uvědomuje, že jedním ze základních úkonů je pravidelná výměna pylových filtrů ve voze. Podcenění výměny minimálně jednou do roka znamená špatný vzduch, zarudlé oči, alergii nebo kašel.

Jednoznačnou výhodu mám také pravidelné vysávání, především ostré kamínky mohou poničit například čalounění.

Jak se vypořádat s jarní přípravou vozu se můžete podívat na náš další článek. Také si zkontrolujte své povinné ručení, které je pro všechny řidiče nutností.