Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Čistota půl zdraví. A to platí i v autě!

Publikováno: 08.06.2020

Téma hygieny a dezinfekce dostalo v posledních měsících úplně jiný rozměr, než jsme byli dříve zvyklí. Pečlivě a často si myjeme ruce, součástí povinné výbavy na procházku i do práce se stal antibakteriální gel a nákup v gumových rukavicích nám už přijde zcela běžný. Věnujete takovou pozornost ale i dezinfekci svého vozidla?

Čistota půl zdraví. A to i ve vozidle

Auto je teď v době pandemie viru Covid – 19 pro mnohé z nás tím nejbezpečnějším dopravním prostředkem. Aby tomu tak ale skutečně bylo, je třeba dbát na pravidelnou péči o čistotu vašeho vozidla. Samozřejmě je plno možností, jak si nechat vozidlo vydezinfikovat u profesionálů, například ozonem. Nicméně jde to i ve vlastní režii, jak na to se dozvíte na následujících řádcích.

Povinné ručení online

1. Nejmocnější zbraň: Úklid

Ruku na srdce, jak často si ve svém vozidle uklízíte? Jasně, myčkou čas od času projede každý z nás. Nablýskaná karoserie ale často skrývá interiér, který čistotou zrovna moc nezáří. Obaly a zbytky jídla, kelímky od kafe a prázdné pet lahve,na palubce vrstva prachu a na koberečcích ještě památky na blátivé dny podzimu. A to vše je, navíc umocněno pravidelným zahříváním od slunce a ,,špínou", kterou si do vozidla donesete na rukou a oblečení, prostě ráj pro všechny bakterie a viry.

V první řadě tedy:

  • zbavte vozidlo všech odpadků;
  • čalounění vytepujte či vyčistěte speciální pěnou, případně alespoň pořádně vysajte;
  • dětské autosedačky vytáhněte a snímatelné potahy vyperte;
  • vytáhněte gumové koberečky a umyjte je;
  • důkladně vysajte všechny nečistoty a to včetně prostoru kufru.

2. Dezinfekce nad zlato

K vyčištění palubní desky a skel si tentokrát kromě běžně používaných čistících sprejů, ubrousků apod. připravte i pořádnou dezinfekci. Tu nejhorší dobu, kdy byla v obchodech nonstop vyprodaná snad i Alpa a slivovice, máme doufejme za sebou.

Co použít?

Aby byla dezinfekce proti virům a bakteriím úspěšná, je dle doporučení třeba využít alespoň 70% roztok alkoholu. Odborníci doporučují například izopropylalkohol, který při opatrném použití neublíží žádnému z běžných povrchů interiéru vozidla, včetně skel. Navíc na lesklém povrchu nezanechává šmouhy. Hadříkem s alkoholem lze takto ošetřit i čalounění vozu, vč. toho koženého, ale pozor, jen lehce otřít, rozhodně nemáčet a nedrhnout. Kožené povrchy nezapomeňte po očištění ošetřit speciálními ochrannými prostředky, alkohol vysušuje.

Pokud nemáte alkohol ani dezinfekční prostředek k dispozici, využijte vodu smíchanou s obyčejným mýdlem na ruce, i tady buďte ale s aplikací opatrní a pozor si dávejte na přílišné promáčení a spoustu pěny. Rozhodně nepoužívejte peroxid vodíku a čističe obsahující čpavek, ty mohou snadno interiéru vašeho vozidla ublížit.

Co všechno dezinfikovat?

V podstatě vše, čeho se dotýkáte!

  • Volant
  • Řadicí páku
  • Ruční brzdu
  • Ovládací prvky rádia a ostatních panelů
  • Páčky pod volantem
  • Ovládání tempomatu či nastavení sedadel
  • Kliky - i zvenčí
  • Rám dveří
  • Loketní opěrky, madla, zapínání bezpečnostních pásů, úložné boxy (včetně madel na kufru vozidla

3. Čerstvý vzduch

Při úklidu vašeho vozidla nezapomeňte na velmi podstatnou věc a to na čistotu vzduchu, který ve vozidle dýcháte. Dezinfekce klimatizace by tedy měla být samozřejmostí.  Odborná dezinfekce v autoservisu by se měla provádět ideálně jednou ročně. A jarní období, kdy většina z nás poprvé po zimě klimatizaci zapne, je ideální dobou.

Pokud se však do autoservisu nedostanete, nezoufejte. Základní dezinfekci klimatizace zvládnete i sami. Běžně dostupný je sprej určený právě pro domácí dezinfekci klimatizace. Nejjednodušší na použití je ten, kde se aplikace provádí pouze tím, že sprej v tlakové nádobce postavíte doprostřed kabiny mezi sedačky, zapnete klimatizaci tak, aby vzduch proudil rovnoměrně po celém vozidle, opustíte a zavřete vozidlo a necháte čistič působit.

4. Prevence je základ

Jak nejlépe docílit toho, že vaše vozidlo nebude opakovaně rájem pro viry a bakterie?

  • Úklid a dezinfekci provádějte pravidelně.
  • Nenechávejte ve vozidle žádné odpadky.

A především!

  • Před tím, než vozidlo použijete, vydezinfikujte sebe! Ruce si očistěte antibakteriálním gelem nebo dezinfekcí.

Přejeme šťastné cestování bez bacilů a virů!

Spočítejte si své povinné ručení

Autor: Andy