Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Vše, co potřebujete vědět o bodovém systému

Co je bodový systém ví asi všichni. Ale jak přesně funguje? Kdy může dojit k ,,vybodování" řidiče? Jak se případně dají body odečíst anebo kde si můžete zjistit stav vašich bodů? Všechny informace pro vás máme hezky na jednom místě v našem článku.

Vše, co potřebujete vědět o bodovém systému

Počátky bodového systému v České republice

Bodový systém u nás platí od 1. července roku 2006. Od té doby u nás řidiči sbírají trestné body a pokud dosáhnou anebo překročí magickou dvanáctku - přijdou o řidičský průkaz. Spousta lidí si myslí, že na každý rok dostanou právě oněch 12 bodů, které se při spáchání přestupku se odečítají, ale je to právě naopak. Trestné body jsou za přestupky přičítány. Body navíc nezapisují policisté – ti pouze předávají informaci městskému úřadu, který vám vydal řidičský průkaz a vede vaši Evidenční kartu řidiče.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Když je 12 bodů na kartě

Každý rok se na hranici 12 trestných bodů dostane téměř 40 000 tisíc řidičů, přičemž ,,piráti silnic" zabírají jen 20 % z nich. Většinovou část tvoří řidiči s vyšším počtem najetých kilometrů, tudíž je u nich pravděpodobnější zastavení policií, a trestné body sbírají i několik let. Jen opravdu málo komu se podaří všechny body získat za jeden rok.

Co se tedy stane, když se vybodujete? Bude vám odebrán řidičský průkaz. Po roce od jeho odebrání můžete zažádat jeho vrácení. Podmínkou je pak přezkoušení z odborné způsobilosti, lékařská prohlídka a dopravně psychologické vyšetření.

A je tu také možnost odečtení trestných bodů. A to v případě, že:

  • Pokud nespácháte přestupek déle než 12 měsíců od posledního bodového přestupku, jsou vám odečteny až 4 body.
  • Absolvujete Školu smyku a po jejím skončením můžete zažádat o odpočet 3 bodů. Do kurzu se ovšem můžete přihlásit jen pokud:
    • Nemáte víc než 10 bodů v kartě řidiče.
    • Nemáte v kartě řidiče přestupek za 7 trestných bodů.

Odpočet bodů Školou smyku je vázaný na kalendářní rok. Takže pokud ji absolvujete v prosinci, a pak hned v lednu - můžete si během krátké doby odečíst celých šest bodů.

Kde najdete přehled svých trestných bodů

Je určitě dobré vědět, kolik bodů máte právě na kartě řidiče, abyste případně nebyli překvapení až obdržíte dopis, který vám dá stopku v řízení. Kde a jak zjistíte stav své Evidenční karty řidiče?

  • Online

Pokud máte elektronický občanský průkaz nebo datovou schránku, stačí vám pro zjištění stavu vašich trestných bodů pouze připojení k internetu. Přihlásíte se do Portálu občana, kde si v Evidenční kartě řidiče zjistíte aktuální počet bodů. Dále je zde k dispozici info o platnosti vašeho řidičského průkazu nebo záznamy o vašich přestupcích.

  • Czech POINT

Na každém Czech POINTU vám za malý poplatek vydají Výpis bodového hodnocení řidiče, ve kterém zjistíte aktuální stav trestných bodů i záznamy o přestupcích.

  • Výpis z evidenční karty řidiče

Jedná se o oficiální dokument, který můžete předložit při jednání s úřady, soudy atd. a obsahuje podrobné informace o vaší řidičské historii. Výpis získáte na základě písemné žádosti, kterou podáte na odboru dopravy správních agend příslušného městského řadu obce s rozšířenou působností. Vydání proběhne na počkání, a stejně jako u Czech POINTU za drobný poplatek.

Mínus 7, 5, 4, 3, nebo 2 body

Za bodované dopravní přestupky lze získat 2-7 bodů. Výše přidělených bodů se logicky odvíjí od vážnosti přestupku. Čím závažnější přestupek, tím víc bodů na kartě. Aktuální informace o dopravních přestupcích souvisejících s bodovým systémem najdete běžně na internetu jako ,,Katalog pokut 2020".

Věříme, že na silnicích jezdíte bezpečně a ohleduplně, takže bodový stav na vaší kartě řidiče září krásnou nulou! Nezapomínejte ovšem, že na silnicích nejste sami a raději své bezpečí pojistěte kvalitním havarijním i povinným ručením.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ