Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Na silnici pod rouškou tmy

Publikováno: 28.02.2019

Pohyb na silnici za tmy je vždy více rizikový než cesta za denního světla. A platí to jak pro řidiče, kteří právě sedí za volantem, tak i pro ty, kteří se na vozovce pohybují pešky nebo třeba na kole. Samozřejmě řidiči mohou případné vzniklé škody minimalizovat sjednáním kvalitního pojištění vozidla včetně různých připojištění. V tomto článku se ale zaměříme na to, jak se pokusit předejít tomu, aby ke vzniku rizika vůbec došlo.

Jízda ve tmě

Sedmero zásad jízdy v noci aneb jak vidět

Věděli jste, že čtvrtina dopravních nehod se stává za tmy a mívá fatálnější následky, než nehody za denního světla? To samo o sobě již vypovídá o tom, že při jízdě ve tmě bychom se měli řízení maximálně věnovat a dodržovat pár základních zásad.

1. Světla svítí!

Povinnost svícení je platná po celý rok a celý den, myslete ale na to, že denní svícení u moderních vozidel není všemocné a tak za šera a tmy je třeba mít řádně zapnutá a seřízená potkávací světla. Na lehkou váhu neberte ani vnitřní osvětlení.  Většina moderních vozidel má k dispozici noční mode pro osvětlení interiéru a tak jej mějte aktivní, ať vám sepne ve správnou chvíli a nejste zbytečně oslňováni světly palubní desky.

2. Dálková světla

Svítit světly dálkovými by měl řidič všude tam, kde to pravidla a podmínky dovolují. Přepnout je musí v případě, že hrozí oslnění řidiče před ním, protijedoucího vozidla nebo ostatních účastníků provozu. V případě, že nejste dostatečně informováni o situaci před vámi, po přepnutí ze světel dálkových na potkávací, snižte rychlost. Dle expertů dochází po přepnutí z dálkových světel k poměrně výrazně pomalejší reakci očí a mohli byste tak snadno přehlédnout auto před vámi nebo chodce ve vozovce.

3. Spěchejte pomalu!

Doufejme, že není nutné připomínat, že rychlost jízdy by měla být vždy přizpůsobena okolním podmínkám a stavu vozovky. Jízda ve tmě je rozhodně považována za jízdu ve zhoršených podmínkách, a proto jezděte takovou rychlostí, abyste měli jasnou představu, na jakou vzdálenost například dokážete vidět chodce.

4. Pozor na oslnění

Oslnění je jedním z největších rizik jízdy ve tmě. Při řízení tedy nehleďte jen na jeden bod před sebou, ale i do okolí, čímž zároveň udržujete oči bdělé. V případě protijedoucích aut nehleďte přímo na jejich světla, ale zaměřte oči na krajnici své strany vozovky.

5. Bezpečná vzdálenost nade vše

Dodržování odpovídající vzdálenosti mezi vozidly je samozřejmě důležitým prvkem bezpečné jízdy za každé situace, v noci to ovšem platí dvojnásob!

6. Čisté čelní sklo

I když vám to nemusí přijít jako důležité, pokud jsou na čelním skle zaschlé mapy od čištění, stěračů či deště, dochází snadněji k oslnění řidiče daného vozidla. Dbejte tedy na to, ať je sklo řádně očištěno.

7. Myslete na přestávky

Možná jste narazili na reklamu jedné z pojišťoven, kde stojí: ,,Kdo přechází únavu, odpočívá v pokoji." Tomuto heslu můžeme dát více jak za pravdu, proto pokud se při cestě cítíte unaveni, zastavte, odpočiňte si, protáhněte se.

Topouškův Tip:
Pokud v noci jezdíte často a nepohybujete se jen ve městě, pak popřemýšlejte o možnostech připojištění pro své vozidlo. Rozšířené asistenční služby nebo připojištění střetu se zvěří by vám mohlo přijít vhod!

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Autor: Topoušek