Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Nebezpečná místa českých silnic

Publikováno: 12.05.2019

Být opatrný, ohleduplný a respektovat pravidla provozu je nutné vždy, když sednete za volant. Riziko dopravní nehody na nás bohužel číhá v podstatě na každém kilometru naší cesty a nezáleží na tom, zda jedete na nákup do obchodu vzdáleného ani ne 5 minut jízdy od domova anebo na dovolenou do jižní Evropy. Přesto však v České republice existují místa a úseky silnic, na kterých dochází k dopravním nehodám s vážnými následky častěji. A na ty se společně podíváme v tomto článku.

STOP

„Statistika třeba je“

Celkovou statistiku týkající se dopravních nehod každoročně připravuje Policie ČR. Na základě této statistiky a dalších výzkumů pak vznikají mapy, které zobrazují nejnebezpečnější místa a úseky českých silnic a dálnic. Jednou z nich je třeba mapa evropského programu hodnocení bezpečnosti silnic EuroRAP, na které v rámci ČR spolupracují společnosti ÚAMK a AF - Cityplan. Tato mapa vzniká na základě dat o silniční síti, počtu nehod s vážným zraněním či úmrtím a intenzitě dopravy v daném úseku. Mapování pro odpovídající výsledek probíhá vždy tři po sobě jdoucí roky a zatím v ČR mapuje pouze síť dálnic a silnic I. třídy.

Jak to dopadlo?

V rámci výsledků z poslední statistiky vyšlo, že nejnebezpečnější silnicí v ČR je komunikace I/11 mezi Žamberkem, Jablonném nad Orlicí a dále k Červené vodě. Důvodem je zřejmě chybějící značení upozorňující na prudkou pravotočivou zatáčku. Další rizikové úseky jsou pak I/16 u Mladé Boleslavi a I/17 u Čáslavi, I/60 v Olomouckém kraji nebo úsek I/50 před Uherským Hradištěm a další.

Z dat také vyplývá to, že nejčastěji dochází k smrtelným nehodám na silnicích I. třídy, poté také na silnicích II. a III. třídy. Naopak dálnice jsou v tomto ohledu nejbezpečnějším druhem pozemních komunikací.

Proč tomu tak je?

Bezpečné silnice a jejich úseky jsou ty, které mají:

  • oba jízdní pruhy oddělené svodidly;
  • okolí ideálně prázdné a ploché.

Naopak nebezpečné jsou ty silnice a úseky, kde jsou:

  • překážky podél krajnice (sloupy, stromy, billboardy, mostky);
  • nepřehledné křižovatky (špatné značení, nedostatečný rozhled);
  • svodidly neoddělené protijedoucí pruhy (riziko čelního nárazu);
  • málo široké silnice bez prostoru pro chodce a cyklisty;
  • chybějící krajnice a vodorovné značení;
  • náhlé a špatně značené změny trasy (prudké zatáčky, stoupání).

Statistika smrtelných dopravních nehod v roce 2018:

Druh komunikace Počet nehod Počet usmrcených
dálnice 4 053 33
silnice I. třídy 14 618 214
silnice II. třídy 15 571 133
silnice III. třídy 13 243 87
sledovaná křižovatka 2 715 7
sledovaná komunikace 11 006 31
místní komunikace 38 594 52
účelová komunikace – polní, lesní cesty apod. 426 2
účelová komunikace – ostatní 4 538 6

Nejkritičtější místa v roce 2018

Na jedné křižovatce se během roku 2018 staly tři vážné nehody, čtyři lidé se při nich těžce zranili. Místo, které leží východně od obce Suchdol u Kutné Hory je nejnebezpečnějším úsekem. Na základě dat z projektu Automapa Allianz jsme připravili 10 nejhorších míst loňského roku.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Celostátní
pořadí
Silnice Kraj Katastr Nehody Zraněné osoby
1 I/2 Středočeský Suchdol 6 12
2 I/4 Jihočeský Předotice 2 8
3 I/12 Středočeský Rostoklaty 2 7
4 I/45 Moravskoslezský Nové Heřminovy 6 10
5 I/4 Jihočeský Nemětice 3 4
6 I/13 Ústecký Málkov 4 7
7 I/53 Jihomoravský Miroslav 4 5
8 I/6 Karlovarský Stružná 2 11
9 I/19 Jihočeský Opařany 2 6
10 I/12 Středočeský Vrbčany 2 7

Investice jsou nutné

Právě mapování těch nejrizikovějších úseků silnic na našem území spojených s tragickými nehodami je ale také cestou k tomu, aby se rizika dalších nehod v těchto oblastech minimalizovala. Investice zde navíc často nevyžadují miliony korun, mnohdy stačí úprava silnice v podobě nového značení nebo stavby svodidel. V rámci programu EuroRAP a jejich nezávislého hodnocení bezpečnostní úrovně silnic jsou zároveň navrhována opatření, jejichž realizace pomůže eliminaci nehod s vážnými a smrtelnými zraněními.

Online mapu nebezpečných míst naleznete zde:
https://bezpecnejsisilnice.cz/spoustime-on-line-nebezpecnych-mist-na-silnicicich/

Mapa nebezpečných míst

Buďte připraveni

I když dopravní nehodě nejde zabránit vždy, z dřívějších statistik vyplývá, že nejčastější příčiny dopravních nehod souvisí s tím, co ovlivnit dokážeme, jako je nepřiměřená rychlost, neopatrná jízda, nepozornost za volantem a podobně. Více si přečtete v našem předchozím článku.

Samozřejmostí v rámci prevence vzniku dopravní nehody by také měla být pravidelná a důsledná péče o vaše vozidlo. A to nejen v souvislosti se servisem vozidla, ale také v ohledu na sjednání kvalitní pojištění. Povinné ručení s odpovídajícími limity a havarijní pojištění s pokrytím všech rizik je ideálním řešením, jak následky případné dopravní nehody alespoň minimalizovat.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Zdroj: Allianz.cz

Autor: tým marketingu Top-Pojištění.cz