Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Kategorie vozidel pro havarijní pojištění

Věděli jste, že havarijní pojištění si můžete sjednat pro velké množství různých kategorií vozidel? A že každá z nich má jinou cenu havarijního pojištění? Společně se podíváme na přehled kategorií vozidel, kterých se může sjednání havarijního pojištění týkat.

Pro jakou kategorii vozidel je možné sjednat havarijní pojištění?

Havarijní pojištění lze sjednat pro jakoukoliv kategorii vozidel dle obchodního uvážení pojistitele, tedy pojišťovny. I kvůli tomu, že nejde o povinné pojištění, je tak pouze na pojišťovně, pro jaká vozidla havarijní pojištění nabízí. Pak už je jen na vás, abyste zvážili výhodnost tohoto pojištění.

kategorie vozidel pro havarijní pojištění

Jaké jsou kategorie vozidel v ČR?

Název kategorie Typ vozidel
L motorky a tříkolky
M osobní vozidla
N nákladní vozidla
O přípojná vozidla
S pracovní stroje
T zemědělská vozidla
R ostatní vozidla

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Havarijní pojištění osobních vozidel

Jednou z kategorií, které se často havarijní pojištění vyplatí, jsou osobní auta. Důležitým parametrem pro výpočet ceny havarijního pojištění je hodnota vozidla. To svou cenu v průběhu let ztrácí a náklady na opravu mohou převýšit hodnotu vozu. Ačkoliv se obecně hovoří o tom, že by si havarijní pojištění měli sjednat majitelé aut, která nemají více než 6 až 10 let, dnes už pojišťovny nabízejí výhodné balíčky i pro starší auta. Zdaleka nejvíce to platí u starších luxusních vozidel, ale i veteránů, které mají stále vysokou hodnotu.

Vozidlo Škoda Fabia 1.2 Škoda Octavia 1.6 Škoda Octavia 2.0
Rok výroby 2010 2015 2017
Cena vozidla 120 000 Kč 220 000 Kč 400 000 Kč
Zabezpečení zamykání převodovky zamykání převodovky zamykání převodovky
Cena za allrisk
(spoluúčast 5 %)
2 870 Kč 5 014 Kč 7 729 Kč
Cena za allrisk
(spoluúčast 10 %)
2 403 Kč 3 967 Kč 6 031 Kč

Poznámka: Kalkulováno pro pojistníka Pavla (48 let), který bydlí v Hranicích u Chebu a má 150 měsíců bez nehody. Vozidla Škoda, pojištění allrisk, 5% spoluúčast, zabezpečení dle hodnoty vozidla. Jedná se o ilustrační příklady, nejde o obchodní nabídku.

Havarijní pojištění motocyklů

Havarijní pojištění motocyklů je hojně rozšířeným produktem. Případná nehoda totiž obvykle znamená fatálnější újmu na vašem stroji, ale také na zdraví. Motorkáři ale často nejezdí celý rok, některé pojišťovny proto nabízejí kompletní havarijní pojištění na motorku jen na motorkářskou sezonu - od 1. dubna do 31. října. Po zbytek roku pak platíte jen rizika odcizení, vandalismu a poškození živly.

Havarijní pojištění motocyklu
Typ motocyklu Yamaha YP400 (350 cm3, 25 kW, 250 kg, 2017)
Pojistná částka 120 000 Kč
Roční pojistné 8 719 Kč

Poznámka: Pojištění kalkulováno pro pojistníka Martina ve věku 47 let z Čáslavi, který ročně najede 3 000 km. Havarijní pojištění je typu allrisk se spoluúčastí 5 %, minimálně 5 000 Kč. Jedná se o ilustrační příklad, nejde o obchodní nabídku.

Havarijní pojištění nákladních vozů

Pro nákladní vozy je havarijní pojištění jedním z nejdůležitějších produktů. Tato kategorie vozidel podléhá vysokému riziku nehod, které navíc mívají mnohem horší následky v případě újmy na majetku a zdraví. Náhradní díly a opravy nákladních vozidel nejsou rozhodně levnou záležitostí, a právě proto se jejich majitelům havarijní pojištění vyplatí. Cena havarijního pojištění pro nákladní vůz je velmi individuální, protože záleží na vybavení, jeho hodnotě i velikosti.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Havarijní pojištění pro minibagr

Nefunkčnost pracovního stroje často znamená potíže v dalších činnostech, kdy se čeká na jeho opravu, případně náhradu. Riziko, že se na minibagru něco poškodí nebo dojde k úrazu, je velké, a to nejen vinou řidiče, ale také přírodních událostí (protože minibagry pracují v terénu), vandalismu a krádeže, i když může jít jen o některé součásti stroje.

Havarijní pojištění pro minivan

Minivan je něco mezi běžným typem auta a dodávkou. Ideální je jako firemní vůz pro větší množství zaměstnanců, ale i jako vozidlo pro větší rodinu. V obou případech to ale znamená i pravděpodobnější riziko úrazu nebo škody. Minivan je jednoduše větší než sedan nebo kombi, takže je i větší pravděpodobnost, že například špatně odhadnete vzdálenost při zatáčení, parkování nebo i předjíždění.

Také u minivanu existuje nemalé riziko vandalismu a krádeže, protože větší osobní vozidlo znamená více věcí, které by se daly odcizit.

Havarijní pojištění pro dodávku

Majitelé dodávek musí myslet na dvě základní věci - riziko nehodovosti v provozu a riziko vykradení a vandalismu. Obojí je u dodávky poměrně časté, protože se může pohybovat i v centrech měst, na rozdíl od velkého nákladního vozu. Nehody dodávek dokáží být značné na dálnicích a vytížených silnicích, ve městech pak jde o různé ,,ťukance" nebo srážky s jinými účastníky silničního provozu.

Havarijní pojištění online

Pro srovnání i sjednání havarijního pojištění můžete využít naši online kalkulačku. Stačí vyplnit několik základních údajů o vás a vašem vozidle a hned před sebou uvidíte přehledně porovnané nabídky autopojištění od prověřených pojišťoven. A nezapomeňte na povinné ručení, které je ze zákona povinné.