Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Dálniční mýto v EU 2021

V některých zemích Evropské unie musíte mít při vjezdu na dálnici zakoupenou známku ve fyzické podobě nebo elektronicky. Mnoho zemí ovšem využívá také výběru poplatků formou dálničního mýta. Pojďme se podívat, které to jsou a jak se v nich mýto platí.

Dálniční mýto 2021

Letní destinace

Zřejmě nejvíce budou české řidiče zajímat státy jižně od České republiky, kam zdaleka nejvíce jezdíme na letní dovolenou. Je to Itálie a Chorvatsko.

Itálie

Itálie je jedna z turisticky nejvyhledávanějších zemí světa, kam je to pro Čechy zhruba 6 hodin jízdy autem. Italské placené dálnice jsou pohodlné, moderní a dostanou vás téměř všude. Mýto je možné platit kartou, stejně tak hotovostí. Problém ovšem může být vysoká cena mýtného a samotné mýtné brány, kde musíte najet do správného pruhu a někdy je obtížné se s nimi dorozumět.

  • Nad branou spatříte několik cedulí. Vyhněte se té, na které stojí název Telepass. Vaší volbou budou následující brány:
  • Symbol ruky znamená, že je mýtné vybíráno obsluhou a jde zde většinou platit i kreditní kartou.
  • U symbolu mincí a bankovek máte dvě možnosti, buď zajet tam, kde se platí pouze hotovostí, nebo tam, kde je i symbol kreditní karty. Jestliže se vám zaplatit nepodaří, rozhodně od brány neodjíždějte, jelikož vám vyjede účtenka, abyste mohli za dálnici zaplatit bankovním převodem do 15 dní nebo u jiné brány.
  • Mýto se v Itálii platí dvěma způsoby - cenou za ujeté kilometry po výjezdu z dálnice, nebo poplatkem hned při nájezdu a to za konkrétní úsek, nejčastěji v okolí větších měst.
  • Průměrná cena za 100 km je zhruba 5 až 8 euro.

Chorvatsko

V Chorvatsku je to s mýtnými branami o dost jednodušší, v podstatě najedete k bráně, kde se platí CASH nebo pomocí palubní jednotky ETC, která nabízí výrazné slevy. Pokud cestujete bez ETC, tak už při vjezdu na dálnici obdržíte kartu, kterou do automatu vložíte u výjezdu. Zaplatit jde kreditní kartou, stejně jako chorvatskou měnou kuny nebo eury.

Chorvatsku pravidelně dochází k cílenému zdražování mýtného v průběhu turistické sezóny až o 10%, ovšem v roce 2020 kvůli pandemii Chorvaté od tohoto zdražování ustoupili. Není však jisté, jak se k němu postaví i v roce 2021.

Jak je to u severních sousedů

Zatímco v Německu jsou řidiči od platby dálnic stále ještě osvobozeni, v Polsku jste se jistě setkali s mýtnými branami. Ty se nachází na některých úsecích dálnic A1, A2 a A4. Opět jde o poměrně intuitivní systém, který vám nebude dělat žádné potíže.

Zde přinášíme přehled zpoplatněných úseků:

  • A1: Rusocin (Gdańsk) – Nowa Wieś (Toruń) 29,90 zł
  • A2: Świecko (DE/PL) - Konin 84,00 zł
  • A2: Konin – Stryków (Łódź) 9,90 zł
  • A4: Mysłowice (Katowice) – Balice (Kraków) 24,00 zł
  • A4: Bielany Wrocławskie (Wrocław) – Sośnica (Gliwice) 16,20 zł

Před každou cestou si zkontrolujte také pojištění svého vozu, především možnosti vašich asistenčních služeb u povinného ručení. Pro cesty do zahraničí jde o naprostý základ, který vám ulehčí nepříjemné chvíle v případě poruchy či nehody.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ