Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Dálniční mýto pro rok 2021

Publikováno: 30.11.2020

Letos se v zahraničí výrazné změny u dálničních poplatků neudály, kromě již tradičního zdražování několika zemí o pár desítek korun. Jak tomu bude pro příští rok? To ukážeme v tomto článku včetně cen dálničních poplatků v zahraničí.

Dálniční mýto 2021

Každoroční růst cen

V některých zemích se cena dálničních poplatků zvyšuje každý rok. Platí to zejména o Rakousku, ale i Chorvatsku. U našeho blízkého souseda je to zpravidla o několik desítek centů, například z 9,20 EUR v roce 2019 na 9,40 EUR pro rok 2020. Podobné zdražení lze tedy očekávat i v roce následujícím. V Chorvatsku dochází zejména k pravidelnému zdražení mýtného za dálnice mezi červnem a zářím, kdy probíhá letní sezóna. Částky se vyhoupnou o 10% výše. Pro letošní rok v souvislosti s pandemií koronaviru a omezeného cestování ovšem vláda prosadila výjimku, kdy se toto zdražení nekonalo. Lze tedy stěží predikovat, zda tomu tak bude i v roce příštím.

Téměř vše při starém

U ostatních států se zvýšení dálničních poplatků nepředpokládá. Výraznou změnou jsou ovšem elektronické známky v České republice, kde ty klasické již k dostání nebudou. Cena nových by přitom měla zůstat stejná jako nyní.

Ačkoliv šlo v posledních letech o velmi propírané téma, ani v Německu se ceny nemění, resp. se mýtné dosud nezavedlo. Původní plán sice počítal s říjnem 2020, ovšem evropský soud návrh smetl ze stolu jako diskriminační, jelikož by se poplatky týkaly hlavně cizinců. Zavedení elektronického mýta v Německu bude tedy ještě nějaký čas trvat.

Speciální poplatky

Zde se opět dostáváme například k Rakousku, kde je potřeba mít na paměti zvlášť zpoplatněný průjezd některými tunely, průsmyky a mosty. Zajímat by vás jistě mohl tunel Karavanky při cestě do Slovinska. Výše mýtného je stejná v Rakousku i ve Slovinsku a přijet se k němu dá i po nezpoplatněných cestách. Cena je 7,20 EUR. Specifická situace je pak v Polsku, kde se v mýtných branách platí jen za některé dálnice, jako je A1, A2 a A4.

Pokud si nejste jisti, neváhejte kliknout na několik našich článků, které se pravidelně dálničním poplatkům v Evropě věnují, včetně výjimek pro konkrétní vozidla. Stejně tak nezapomínejte na zmíněnou elektronickou známku v ČR. Kde a jak si ji pořídit, se dozvíte právě zde.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ