Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Elektromobily bez nutnosti dálniční známky

S příchodem roku 2024 došlo k určitým úpravám, co se týká povinnosti dálničních známek pro elektromobily a některé další druhy vozidel. Jakých vozidel se to týká, se dozvíte v tomto článku.

Dálniční známka elektromobil

Dálniční známka v roce 2024

Od 1. 3. 2024 vstoupily v platnost nové ceny dálničních známek, a to jak ročních kuponů, tak i těch měsíčních a desetidenních. Novinkou je pak jednodenní kupon, který ocení především ti, kteří dálnice využívají pouze jednou za čas.

Ceny dálničních známek v České republice

Typ dálniční známky Cena od 1. 3. 2024
Roční 2 300 Kč
Měsíční 430 Kč
Desetidenní 270 Kč
Jednodenní 200 Kč

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Elektromobil a dálniční známka

Dálniční známky pro elektromobily jsou poměrně diskutované téma. Elektroauta jsou i nadále od dálniční známky osvobozena, stejně jako vozidla s vodíkovými palivovými články. Tato vozidla se speciální SPZ začínající písmeny EL jsou povinnosti dálniční známky zproštěna automaticky a jejich majitelé nemusejí podávat oznámení o vlastnictví tohoto druhu vozu. Stejně tak nemusejí mít dálniční známku vozidla se zvláštní registrační značkou a průkazem historického vozidla.

Změna u plug-in vozů

Velká změna nastala pro majitele tzv. plug-in vozů, tedy vozů s kombinovaným pohonem spalovacího motoru a elektromotoru. Ačkoli ještě v loňském roce spadaly tyto vozy do stejné kategorie jako elektromobily a dálniční známku neplatily, od 1. 3. 2024 kupon už mít musí. Vozy s emisemi CO2 do 50 g/km nově za dálnice platit musí, cena jejich známek však je čtvrtinová oproti standardnímu ceníku. Nižší ceny platí také auta na CNG a biometan.

Levnější povinné ručení u elektrovozů

Elektrovozy jsou zatím ještě na mnoha frontách zvýhodňovány. Dálniční známka není jediný faktor, který vám provoz vašeho elektroauta zpříjemní. Povinné ručení u elektrických vozů je často až o polovinu levnější než u vozů se spalovacími motory. Kromě snahy motivovat řidiče ke koupi elektromobilu je důvodem také nezkušenost pojišťoven při řešení pojistných událostí s těmito vozy.

Cena povinného ručení se u elektroauta odvíjí od jeho výkonu, na jehož základě pojišťovna určuje výši pojistného. Jedním ze způsobů, jak si porovnat nabídky autopojištění, je využití naší online kalkulačky povinného ručení, ve které během chvilky uvidíte nabídky od prověřených pojišťoven.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Havarijní pojištění a elektromobil

Elektromobil je velmi složitým mechanismem, a proto také jeho opravy jsou mnohem nákladnější než servisní úkony u vozů se spalovacím motorem - jen výměna baterie může vyjít až na 250 000 Kč. A jelikož váš garážový automechanik si s těmito vozy neporadí, budete muset využívat služby autorizovaných servisů. Z toho důvodu se rozhodně vyplatí si na vás elektromobil sjednat také havarijní pojištění, které pokryje náklady na škody na vašem voze v případě vámi způsobené nehody.

Havarijní pojištění vás podrží třeba právě při koupi nové baterie nebo jiných oprav. Pro přehled dostupných nabídek havarijního pojištění na elektromobily je tu také naše online kalkulačka. Do té stačí zadat opět pár údajů o vás a vašem voze a pak už jen stačí si vybrat.

SPOČÍTEJTE SI HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ