Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Pojištění automobilu

Pojištění automobilu rozhodně není složitý a komplikovaný proces, stačí vědět, jak na to. Možná máte své vozidlo pojištěno již několik let u stejné pojišťovny, občas vám přijde informace o navýšení pojistného a pořád si říkáte, že se zkusíte podívat po výhodnější nabídce, ale tak nějak na to stále nezbývá čas. Takhle to ale být nemusí. Připravili jsme pro vás článek, ve kterém vás pojištěním automobilu provedeme.

Povinné ručení a havarijní pojištění

Nejprve si ujasníme, jaká pojištění automobilu jsou aktuálně možná sjednat. V první řadě je to pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, zkráceně povinné ručení. Sjednání tohoto pojištění je stanoveno zákonem pro majitele všech vozidel, která jsou evidována v registru vozidel a pohybují se na veřejných komunikacích a to i v případě, že je vozidlo na této komunikaci pouze odstaveno. Povinné ručení si tedy sjednat musíte v každém případě, na vás pak už je u jaké pojišťovny, jaký produkt a s jakými limity. Povinné ručení kryje škody, které způsobíte na majetku či zdraví třetích osob a to i svým neúmyslným jednáním. Dalším druhem pojištění automobilu, které si můžete sjednat, je havarijní pojištění. Tento druh pojištění kryje na rozdíl od povinného ručení škody, které se týkají vašeho vozidla. K oběma pojištěním pak máte možnost vybírat z široké škály různých druhů připojištění.

Povinné ručení

Jak již bylo zmíněno v odstavci výše, povinné ručení má za úkol pokrýt škody, které způsobíte na majetku či zdraví třetích osob. Limity jsou vždy definovány v milionech korun a udávají se ve dvou hodnotách, pro škodu na zdraví a pro škodu na majetku. Výše limitů se pohybuje od nejnižší možné hranice 50 mil. Kč na zdraví a majetek až po 250 mil. Kč na majetek a zdraví. K povinnému ručení pak máte možnost zvolit některé z mnoha připojištění, nejčastěji se však jedná o připojištění skel, úrazu řidiče a posádky vozidla, střetu se zvěří, rozšířených asistenčních služeb anebo pojištění přírodních rizik.

Dále je pak v nabídce pojišťoven například připojištění zavazadel, pojištění odcizení vozidla, zapůjčení náhradního vozidla při nehodě nebo poruše, přímá likvidace při pojistné události, úmrtí obou rodičů ve vozidle, pojištění sportovní výbavy převážené ve vozidle atd. Při výběru pojištění automobilu v rámci povinného ručení doporučujeme vybírat pojištění nejen podle ceny, ale také podle limitů krytí a obsahu pojištění. Bohužel základní pojistné limity nemusí být vždy dostačující, především u pojistných událostí týkajících se újmy na zdraví či usmrcení osob. V těchto případech není stanovena horní hranice odškodnění, které po vás může poškozený vyžadovat, a tak se částky mohou vyšplhat opravdu do několika milionových částek.

Stejně tak v rámci nejlevnějších produktů může být skryta například spoluúčast při pojistné události v zahraničí nebo bonus, který vás zavazuje k tomu, že po dalších několik let nebude způsobena pojistná událost, kdy pak v opačném případě po vás může pojišťovna vyžadovat udělenou slevu zpět. Finanční rozdíly v jednotlivých nabídkách častou nejsou nijak vysoké, naopak ale obsah produktu se může výrazně lišit. Prostudujte si tedy, co vše sjednáním dané smlouvy získáte, standardně je součástí třeba asistence zdarma, případně pak třeba zdarma či za výhodnějších podmínek některé z připojištění.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Havarijní pojištění

Havarijní pojištění je nepovinná součást pojištění automobilu. Pokud však máte novější vozidlo, určitě se jej vyplatí sjednat. Záleží samozřejmě na pojišťovnách a jejich produktech, často lze ale havarijní pojištění poskládat tak, jak potřebujete. Obvykle se ale sjednává kompletní pojištění, tzv. Allrisk. Jak napovídá název, jedná se o pojištění všech rizik, tedy zahrnující krytí pro případ havárie, živlu, odcizení a vandalismu. Toto krytí se vztahuje na dané pojištěné vozidlo. Cena havarijního pojištění se odvíjí především od pojistné částky, tedy aktuální hodnoty vozidla. Jedná se o maximální výši plnění, které by vám bylo v případě pojistné události, jako je totální škoda nebo odcizení vozidla, vyplaceno. Pozor ale na to, aby byla pojistná částka stanovena správně. Pokud bude pojistná částka nastavena výš, než je aktuální hodnota vozidla, pojišťovna bude vozidlo považovat za nadpojištěné a plné plnění vám bohužel neposkytne.

Stejně tak může dojít ke krácení pojistného v případě, že je vozidlo podpojištěno, tedy pojistná částka je stanovena nižší. Pojišťovna pak krátí pojistné plnění úměrně k zaplacenému pojistnému s ohledem na stanovenou pojistnou částku. K havarijnímu pojištění máte také možnost sjednat různé druhy připojištění. Většinou se jedná o stejné typy připojištění, jako tomu je u povinného ručení, samozřejmě mimo ta, která jsou už součástí havarijního pojištění - například střet se zvěří.

Jak sjednat pojištění automobilu

A nyní se dostáváme k tomu, jak vybrat a sjednat to správné pojištění automobilu. Nebojte, nebudete muset trávit dny nebo dokonce týdny tím, že budete obíhat pobočky jednotlivých pojišťoven a vybírat z nabízených možností. Všechno vyřídíte hezky z pohodlí svého domova během několika málo minut online, případně telefonicky. Stačí si sednout k počítači nebo vzít do ruky svůj chytrý telefon a podívat se na stránky Top-Pojištění.cz. Zde máte možnost si porovnat nabídky povinného ručení i havarijního pojištění několika pojišťoven a to pomocí online kalkulace, ke které vám stačí jen údaje z technického průkazu vozidla a základní údaje o pojistníkovi. A pokud si přeci jen nejste jisti a v nabídkách se neorientujete, neváhejte využít služeb našeho zákaznického centra. Jsme vám k dispozici telefonicky, na e-mailu či online chatu každý den. Případně můžete své telefonní číslo jednoduše zanechat na webových stránkách v záložce ,,Zavolejte mi zpět", my se vám ozveme a nabídku vám vytvoříme.

Pokud si z nabídky vyberete, můžete si pojištění rovnou sjednat. Obratem obdržíte e-mailem smlouvu i zelenou kartu, stačí si je jen vytisknout. Smlouvu není třena podepisovat, pojištění vzniká úhradou pojistného ve stanoveném termínu. A pokud budete potřebovat pomoci s výpovědí svého předchozího pojištění, dejte nám vědět, rádi vám připravíme vzor výpovědi, kterou pak můžete na svou současnou pojišťovnu odeslat.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ