Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Dovolená na léto 2016 aneb všechno, co potřebujete vědět

Publikováno: 13.06.2016

AKTUALIZOVÁNO – Jarní počasí za okny je přímo strhující. Chvíli to vypadá, že si po zimě konečně opálíme nohy a napustíme bazény, avšak pár minut na to, zrovna v té největší průtrži naříkáme nad doma zapomenutými deštníky. Není divu, že radující se školou povinné děti odpočítávají posledních pár dní do předání vysvědčení. Prázdninový čas se totiž kvapem blíží. Na bankovním účtu sice svítí poctivě našetřená tučná částka, kterou máte v plánu investovat do letní rodinné dovolené, ale váš šéf vám pro její hledání zrovna moc prostoru nedává. Když už se tedy v pozdních nočních hodinách k průzkumu letošních nabídek zahraničních dovolených dostanete, zjišťujete, že ,, ona" částka není vlastně žádnou hitparádou. Vaše představy o vysněné dovolené se postupně přesouvají z čisté prosluněné oceánské pláže se slunečníky, cizinci, all inclusive a animačními programy pro vaše ratolesti pod stan k Máchovu jezeru s řízky v alobalu.

Aktuální rizikové oblasti

My vás v tom ale rozhodně nenecháme! Připravili jsme pro vás přehled nejdůležitějších informací, které musíte mít při výběru dovolené pro léto 2016 při ruce. Součástí toho článku je nejen přehled zemí světa, pro které platí varování Ministerstva zahraničních věcí. Dočtete se také, jak sjednat vhodné cestovního pojištění pro svou letní dovolenou, jak řešit krizové situace v zahraničí a zároveň jim předcházet, a v neposlední řadě jistě oceníte i přehled společenských a sportovních akcí v zahraničí. Nezapomínejte na kvalitní pojištění na cesty.

Hlavu vzhůru, příjemné čtení a tu nejlepší letní dovolenou v zahraničí.

Poslední aktualizace: 1.11. 2016

Rychlý přehled pro cestovatele - země světa a jejich rizika

Ještě před výběrem destinace pro lení dovolenou 2016 se nezapomeňte informovat o zemi, kterou máte v plánu poznat. Samozřejmostí je zjistit si základní informace, které vám umožní se ve vybraném státě lépe adaptovat. Mezi takové základní informace řadíme bezesporu jazyk země, měnu, geografické informace a náboženské a kulturní zvyklosti. Stejně důležité však je seznámit se s bezpečnostní situací, která ve vybrané destinaci panuje a s možnými riziky, které jsou se zemí spojeny nebo v ní přímo hrozí. Jednoduchým nástrojem pro zjištění aktuální situace v zahraničí je webový portál Ministerstva zahraničním věcí, www.mzv.cz, kde najdete kompletní informace. Připravili jsme pro vás stručný a aktuální přehled nejčastějších rizik současnosti s přiřazením k jednotlivým zemím světa. Podrobnější informace k rizikům i státům pak najdete v další části tohoto článku.

Riziko spojené s cestováním Státy světa, ve kterých riziko hrozí
Terorismus Belgie, Turecko, Egypt, Tunisko, Indonésie, Afganistán, Alžírsko, Bangladéš, Burkina Faso, Čad, Džibutsko, Etiopie, Ghana, Irák, Izrael, Kamerun, Konžská demokratická republika, Libanon, Libye, Malajsie, Mali, Pákistán, Palestinská autonomní území, Pobřeží slonoviny, Togo, JAR, Francie, Thajsko, Kyrgystán
Válečné konflikty a občanské nepokoje Ukrajina, Ruská federace, Izrael, Saudská Arábie, Keňa, Konžská demokratická republika, Turecko, Myanmar/Barma, Etiopie, Burundi, Filipíny, Zimbabwe, Indie
Epidemie Dominikánská republika, Kapverdy, Kostarika, Kolumbie, Haiti, Venezuela, Barbados, Mexiko, Panama, Angola, USA (Florida), Indie, Maledivy
Kriminalita Makedonie, Mexiko, Keňa, Konžská demokratická republika, Brazílie, Indie, Afgánistán
Přírodní katastrofy Fidži, Myanmar/Barma, Gruzie, Tchaj-wan, Portugalsko – Madeira, Itálie, USA, Haiti, Kuba, Bahamské ostrovy

Zdroj: www.mzv.cz

Pouze na vlastní nebezpečí!

Terorismus, válečné konflikty a nepokoje, epidemie, vysoká kriminalita a přírodní katastrofy. V každém případě se jedná o závažná témata, která ovlivňují výběr i cenu letošních nabídek dovolených. U mnohým z nich jsme se mohli bohužel nejednou přesvědčit, že už dávno nejsou otázkou pouze mimoevropských zemí. V rámci výběru destinace, kterou budete do cestovního pojištění uvádět jako cílovou, vezměte v potaz současnou situaci ve vybrané zemi a informujte se o aktuálních varováních přímo na webovém portále Ministerstva zahraničních věcí (dále jen MZV), www.mzv.cz. Na základě uveřejněných a volně dostupných informací přinášíme stručný přehled zemí, pro které jsou varování aktuální.

Terorismus

I když se jedná o velmi krajní riziko, kterým vás nechceme strašit, je nutné jej v rámci cestování do zahraničí zmínit. O válečných konfliktech a epidemiích máme jasné zprávy, a tak se destinacím, ve kterých probíhají můžeme snadno vyhnout. Riziko terorismu však předvídat nelze. Důkazem této nepředvídatelnosti mohou být zejména pro Evropany příklady nedávných francouzských a belgických útoků. Bezpečnostní situace na veřejných místech a prostorách, zejména na letištích, nádražích a hraničních přechodech, je ve většině zemí Evropské unie zvýšena. Přesto však doporučujeme dbát své osobní bezpečnosti a věnovat pozornost potenciálně rizikovým faktorům. Riziko terorismu neodvrátí, ale do jisté míry zmírní cestovní pojištění proti terorismu. Má-li cestovní pojištění proti terorismu skutečně splnit svůj účel, pak je nutné se zemím, zveřejněným na portále www.mzv.cz zcela vyhnout.

  • Belgie

V Belgii platí bezpečnostní stupeň číslo 3, který je roven vážným hrozbám dalších teroristických útoků. Z tohoto důvodu je doporučeno omezit pohyb v blízkosti veřejných budov a na místech s vyšší koncentrací osob.

  • Turecko

Zhoršení bezpečnostní situace platí na celém území Turecka. MZV varuje zejména před plánovanými cestami do oblasti jihovýchodního Turecka. Zvažte nutnost cestování do Ankary, pokud je to jen trochu možné, tak cesty do Turecka uskutečňujte pouze v odůvodněných případech jako je například pracovní cesta nebo studium. Z důvodu nedávných nepokojů platní od 16.7.2016 doporučení od MZV necestovat do jihovýchodní oblasti Turecka, Ankary a Istanbulu.

  • Egypt

Situace V Egyptě je relativně stabilní, s výjimkou severu Sinajského poloostrova a západní hranice s Libyí. Hrozba teroristických útoků platí v oblastech Káhiry. MZV rozhodně nedoporučuje cestování po Egyptě na vlastní pěst. V Egyptě za žádných okolností neopouštějte turistické rezorty a to ani v rámci organizovaných výletů po okolí.

  • Tunisko

V Tunisku platí výjimečný stav a zákaz nočního vycházení. Důvodem jsou nedávné teroristické útoky v oblasti města Ben Guerdany. MZV vyzývá všechny české občany, kteří v současné době v Tunisku pobývají nebo se v nejbližší době chystají do Tuniska odcestovat, k maximální obezřetnosti a odložení cesty.

  • Indonésie

V souvislosti s teroristickými útoky, ke kterým došlo v lednu tohoto roku v Jakartě varuje MZV české občany před pohybem na otevřených místech hlavního města, především pak v okolí nákupních a zábavních center. MZV do odvolání doporučuje omezit pohyb po hlavním městě na nutné případy a zachovávat maximální obezřetnost.

  • Francie

Díky teroristickým útokům v Nice dne 14.7.2016 byl francouzským parlamentem schváleno prodlužení nouzového stavu ve Francii o dalších 6 měsíců, tj. do konce ledna 2017. Nejvyšší stupeň ohrožení před hrozícím útokem je vyhlášen v Paříži a jejím okolí a po útocích v Nice i v oblasti Alpes-Maritimes v jihovýchodní části Francie. V těchto oblastech je nutno počítat se zvýšenými bezpečnostními kontrolami.

  • Bangladéš

MZV doporučuje maximální obezřetnost ve městech a vyhnutí se jakýmkoliv shromážděním většího počtu osob. Rovněž platí doporučení vyhnout se všem městům, ve kterým je známo, že se setkávají cizinci (veřejné prostory mezinárodních hotelů, konferenční centra, velké supermarkety, restaurace a kluby).

  • Další země uvedené v seznamu MZV s hrozbou terorismu:

Afganistán, Alžírsko, Bangladéš, Burkina Faso, Čad, Džibutsko, Etiopie, Ghana, Irák, Izrael, Kamerun, Konžská demokratická republika, Libanon, Libye, Malajsie, Mali, Pákistán, Palestinská autonomní území, Pobřeží slonoviny, Togo, JAR.

Válečné konflikty a občanské nepokoje

Důvody světových válečných konfliktů jsou velmi rozmanité a také rozsáhlé. Náboženství, střety idejí, územní spory, politika. I přesto, že země, uvedené v seznamu rizikových oblastí na webové portále Ministerstva zahraničních věcí, zřejmě nebudou patřit k těm, které byste zvolili pro letní rodinou dovolenou, vezměte je na vědomí. Snadno totiž mohou patřit k zemím transportním, tedy k zemím, kterými budeme do cílové destinace projíždět. Nejvhodnější však je se těmto zemím zcela vyhnout, protože i cestovní pojištění do zahraničí je na ně příliš krátké. Pojistitel totiž neposkytne pojistné plnění z cestovního pojištění v případech, které přímo či nepřímo souvisejí se stávkou, válečným konfliktem, invazí, napadením (ať již válka byla vyhlášena, či nikoli), občanskou válkou, vzpourou, nebo povstáním.

  • Ukrajina

MZV důrazně doporučuje občanům České republiky necestovat do Doněcké a Luhanské oblasti Ukrajiny, a to právě z důvodu nepravidelných ozbrojených střetů. Cestování není doporučeno ani do Autonomní republiky Krym a Sevastopolu. Vyhýbejte se místům s velkou koncentrací osob, neúčastněte se demonstrací a pochodů.

  • Ruská federace

V souvislosti s již zmíněnou situací v Ukrajině není doporučeno cestovat v rámci Ruské federace v blízkosti rusko-ukrajinské hranice, především v Rostovské oblasti.

  • Izrael

Bezpečnostní situace v Izraeli je dlouhodobě ovlivněna izraelsko-palestinským konfliktem i aktuálním vývojem v regionu, který může mít na bezpečnost vliv. Dbejte zvýšené opatrnosti při pohybu v historickém centru Jeruzaléma, ve všech částech východního i západního Jeruzaléma, na kontrolních stanovištích izraelské policie a armády. V Jeruzalémě se vyhýbejte rušným ulicím, místům shromažďování většího množství lidí, zastávkám veřejné dopravy, úřadům či náboženským institucím. MZV nedoporučuje používat veřejnou dopravu a cestovat do Pásma Gazy, kde je bezpečnostní situace velmi riziková.

  • Turecko

Z důvodu aktuálních občanských nepokojů a dle doporučení MZV ze dne 16.7.2016 se doporučuje necestovat do jihovýchodní oblasti Turecka, Ankary a Istanbulu (s výjimkou letištního tranzitu na mezinárodních letištích v Ankaře a Istanbulu). Při cestování a pobytu v ostatních oblastech Turecka dbát maximální opatrnosti, vyhýbat se větším shromážděním osob a centrům větších měst a pokud možno se zdržovat v prostorách hotelů.

  • Saudská Arábie

MZV není doporučeno cestování do oblastí, které přiléhají k hranici s Jemenem. Důvodem jsou probíhající vojenské operace. Při pobytu v Saudské Arábii dbejte zvýšené opatrnosti z důvodu vážné hrozby bezpečnostních incidentů a teroristických útoků. Zvýšená bezpečnostní opatření probíhají na letištích, hlavních pozemních komunikacích, v nákupních centrech a ubytovacích komplexech pro cizince.

  • Myanmar/ Barma

MZV varuje před možností občanských nepokojů, vnitřních konfliktů a projevů politicky či nábožensky motivovaného násilí. S ohledem na střety armády a ozbrojených skupin, etnické konflikty, lupičství a neoznačené nášlapné miny MZV ČR varuje před cestami do oblastí podél hranic s Thajskem, Čínou, Laosem. Je třeba dbát zvýšené opatrnosti a cestu do určitých oblastí zvážit.

Epidemie

V současné době jsou epidemie oprávněně probíraným tématem. Mezi nejpalčivější patří virus Zika, který je rozšířen zejména v Jižní Americe a jeho nakažení představuje velké riziko pro těhotné ženy. Přenašeči onemocnění jsou komáři. Tento virus způsobuje horečku zika, možnou vyrážku a bolest hlavy či kloubů. V případě, že jste do zemí s potvrzeným výskytem tohoto viru cestovali a jste již zpět v České republice, nebo se v těchto právě nacházíte, doporučuje se navštívit lékaře k preventivní kontrole krve. Ani zde vás bohužel v souvislosti s ochranou z cestovního pojištění nepotěšíme. Pojistitel není povinen poskytnout pojistné plněni v případech, a dále v případě zrušení cesty z důvodu epidemiologické situace v cílové zemi.

  • Dominikánská republika

MZV doporučuje zvážit cesty do Dominikánské republiky zejména těhotným ženám, právě z důvodu výskytu viru Zika.

  • Kapverdy

MZV doporučuje zvážit cesty do této destinace zejména těhotným ženám, právě z důvodu výskytu viru Zika.

  • Kostarika

MZV upozorňuje občany cestující do Kostariky na potvrzený výskyt chřipky H1N1. Do této destinace necestujte v případech nachlazení nebo snížené imunity.

  • Kolumbie

MZV upozorňuje občany cestující do Kolumbie na vysoký výskyt v poslední době horečky dengue a virů chikungunya a Zika.

  • Panama

MZV upozorňuje na výskyt viru zika a zvýšený výskyt chřipky H1N1.

  • Další země uvedené v seznamu MZV ve spojitosti s ohrožením epidemií či nákazou

Virus Zika: Haiti, Venezuela, Barbados, Mexiko, USA (Florida)

Žlutá zimnice: Angola

Kriminalita

Kriminalita patří mezi další nástrahy spojené z cestováním do zahraničí. Lidé jsou na tyto situace citlivější a celkově je snášejí hůř, dochází-li k nim právě v cizích zemích. Není divu. Nemusí se přitom jednat o krádeže zavazadel s oblečením nebo elektronikou. Na celkem slušný problém může zadělat i odcizení cestovních dokladů nebo finanční hotovosti a dalších platebních prostředků. Pro případ loupeže a přepadení v zahraničí buďte s výběrem správného cestovního pojištění velmi opatrní a zvolte vhodnou variantu produktu s dostatečným limitem pojistného krytí.

  • Makedonie

V současné době lez považovat pobyt na území Makedonie za bezpečný. MZV však doporučuje dbát zvýšené opatrnosti při cestě automobilem po hlavní makedonské trase do Řecka. Na těchto trasách by se eventuálně mohli nárazově pohybovat uprchlíci a migranti, kteří se do země dostali bez registrace státních orgánů.

  • Mexiko

MZV vydala upozornění na bezpečnostní situaci v některých státech Mexika. V současné době je stav negativně ovlivněn násilím mezi drogovými kartely a to včetně Estado de México (stát obklopující hl. město Mexiko). V hlavním městě Mexika se množí případy ozbrojeného přepadení.

  • Keňa

MZV z bezpečnostních důvodů nedoporučuje cestovat do chudinských čtvrtí v Nairobi, Mombase a dalších střediscích. Je doporučeno vyhnout se pásu 60 km při hranicích se Somálskem.

Přírodní katastrofy

  • Itálie

Z důvodu zemětřesení ze srpna roku 2016 v oblasti střední Itálie se nedoporučuje cestovat do epicentra zemětřesení.

  • Fidži

MZV doporučuje českým cestovatelům pečlivě zvážit nutnost cestování na Fidži, které zasáhl dne 20.února tropický cyklon Winston. Cyklon výrazně poničil budovy, telekomunikační zařízení, elektrické vedení, vodní zdroje a dopravní infrastrukturu na ostrově. V zemi byl vyhlášen 30ti denní stav nouze.

  • Myanmar/Barma

Oblast byla postižena rozsáhlými záplavami, které jsou výsledkem silných monzunových dešťů. Upozornění je stále v platnosti.

Zdroj: www.mzv.cz;

Sjednání cestovního pojištění do zahraničí online

Na rozdíl od výběru té správné letní dovolené vám sjednání cestovního pojištění nezabere víc než pár minut. V rámci kalkulace cestovního pojištění si během několika sekund ZDARMA porovnáte nabídky produktů dvanácti pojišťoven českého trhu. Vyhnete se tak nezáživným obchůzkám jednotlivých kamenných poboček pojišťoven, složitému zjišťování podmínek sjednání a ceny pojištění a zároveň ušetříte čas při čekání, než na vás přijde řada.Spočítat si cenu cestovního pojištění online v naší kalkulačce cestovního pojištění je tak snadné!

Rodinné cestovní pojištění

Nabídkami rodinných dovolených do zahraničí se letošní sezóna jen hemží. Cestovní kanceláře lákají na zvýhodněné nabídky zájezdů, kdy s sebou děti berete jen za zlomek ceny nebo úplně zdarma. Rekreovat se můžete v hotelech s aquaparky a animačním programem pro děti nebo přímo na aktivní dovolené se zážitky v horách. Mezi nejoblíbenější destinace léta 2016 patří Bulharsko, Španělsko, Chorvatsko a Itálie. Zájem o strávení letní dovolené s dětmi v Egyptě, Tunisku a Turecku klesl oproti loňskému roku o 13 %. Francii jako cílovou destinaci v rámci sjednání cestovního pojištění letos volí dokonce o 42 % méně turistů. Důvodem je samozřejmě aktuální bezpečností situace v těchto zemích. Hitem letošního roku je překvapivě rodinná dovolená na Slovensku a v České republice.Ať už se svou rodinou cestujete kamkoli, neměli byste zapomenout na sjednání cestovního pojištění do zahraničí. Sjednat jej můžete v libovolném rozsahu, se základem pojištění léčebných výloh a asistenční službou. Volitelnou položkou je pak úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti a pojištění zavazadel.Rodinné cestovní pojištění sice nezabrání nástrahám, které vaši rodinu mohou na zahraniční dovolené potkat, ale velmi často eliminuje následky těchto událostí. Navíc jej lze pořídit velmi jednoduše, rychle, online a s rodinnou slevou.

! TIP našich klientů, kteří to vyzkoušeli před vámi:

Všichni to známe. Auto přeplněné k prasknutí jídlem, oblečením, nafukovacími zvířaty a matracemi. Znovu rychle kontrolujete, jestli jste opravdu na nic nezapomněla, zapínáte rozjařeným dětem pásy, otvíráte manželovi energetický nápoj a u toho přemýšlíte, jak přežijete dvanáctihodinovou cestu do Chorvatska. Po prvních dvou hodinách, tedy konkrétněji třiceti okřiknutích bujarých dětí, osmi dotazů, jestli jste zavřela okna, vypnula vodu a zamkla byt, stavíte na Rohlence - poslední zastávce v České republice. Objednáváte si kávu, ladíte prázdninovou náladu a oooops...! Sice jste doma nezapomněla ani jedno z dětí, ale zjišťujete, že NEMÁTE CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ pro svou rodinu! Manžel mávne rukou se slovy ,,Prosím Tě, na co?", ale vám je to při pohledu na děti jasné. A protože vám na posledním kafíčku nejlepší kamarádka do telefonu stáhla mobilní aplikaci Top-Pojištění.cz (pro všechny případy), máte za pár minut hotovo. Všechny potřebné dokumenty máte vždy při sobě a číslo na asistenční službu v telefonu. Věřte svému šestému smyslu a nepozměňte: ,,Co kdyby...".

Cestovní pojištění pro děti

I velmi zaměstnaní rodiče mohou svým dětem dopřát léto plné zážitků v zahraničí. Velké oblibě se těší zahraniční tábory pro děti, prázdninové jazykové kurzy a taneční a ozdravné pobyty. Vypravit děti na cesty s jejich kamarády není v dnešní době nic zvláštního. Přesto se však nabízí obavy z delších vzdáleností, absence rodičovské kontroly a uvolněné morálky dětí. Na prvním místě však stojí zdraví vašich dětí, o které musí být ve vaší nepřítomnosti, postaráno.V cestovním pojištění pro děti je nutné zohlednit snad vše, co zohlednit lze, neboť u ratolestí ,,nikdy nevíte". Nejdříve se však zamyslete nad výší pojistného krytí léčebných výloh cestovního pojištění. Klientům v tomto případě radíme volit vždy o něco vyšší limit než předpokládají, že je nutné. Pojištění léčebných výloh je nejrozsáhlejší položkou cestovního pojištění, zahrnuje náklady na léky, ošetření, hospitalizace, převozy a nakonec i repatriaci. Úrazovým připojištěním a připojištěním odpovědnosti v cestovním pojištění pro děti také nic nezkazíte. Děti jsou skutečným živlem a mnohdy je nutné je chránit samy před sebou.

! TIP našich klientů, kteří to vyzkoušeli před vámi:

Dvojčata své rodiče tak dlouho prosila o vyslání na soustředění s fotbalovým týmem na Slovensko, až rodiče svolili. Tatínek byl, jako vždy v klidu, protože ,,chlapci už jsou přece dost velcí na to, aby se vypravili do světa sami". Maminka dvojčat to viděla trochu skeptičtěji, a tak svým dětem sjednala cestovní pojištění na Slovensko. Při sjednávání pojištění se pozastavila nad připojištěním odpovědnosti, a protože své děti samozřejmě zná, sjednala by jej nejradši pro každého syna dvakrát.

Opět se vyplatilo! V průběhu nacvičování penalt se nešikovnějšímu z dvojčat totiž podařilo rozbít vykopnutým míčem okno místní jídelny. Kdyby pojišťovna pojistné plnění neposkytla, rodiče by tato dětská lumpárna vyšla na 6.500 Kč.

Cestovní pojištění pro sportovce

Slunce v zádech, čerstvý vzdoušek a krásná příroda. Léto je pro provozování různých druhů sportovních aktivit jako dělané. Od rodinných výletů na kole, přes víkend s přáteli na vodě až po testování windsurfingu v Chorvatsku. Každý sport je v rámci cestovního pojištění zařazen do jedné ze čtyř kategorií náročnosti. Jedná se o sporty rekreační, kam spadají běžné sportovní aktivity, dále
sporty rizikové a extrémní. Čtvrtou kategorii tvoří sporty nepojistitelné. V rámci sjednání cestovního pojištění je nutné v pojistných podmínkách vybraného produktu ověřit, do jaké kategorie vámi provozovaný sport, spadá. Pokud by sportovní aktivita nebyla do pojistné smlouvy cestovního pojištění zohledněna, pojišťovna by pojistné plnění poskytnout vůbec nemusela.

! TIP našich klientů, kteří to vyzkoušeli před vámi:

Po tvrdé celoroční přípravě se dva přátele zúčastnili loňského maratonu Schneider Electric Marathon de Paris v Paříži. Závod běželo celkem 38.690 běžců. Oba přátelé měli sjednáno cestovní pojištění s úrazovým připojištěním. Do poznámky při sjednání svého cestovního pojištění uvedli, že se jedná o pojištění právě pro Schneider Electric Marathon de Paris. Všímavá kolegyně z Klientské podpory společnosti Top-Pojištění.cz pojistníka okamžitě kontaktovala s připomínkou, že při aktivní účasti na maratonu je nutné mít připojištěn rizikový sport, který v objednávce chybí. Do objednávky cestovního pojištění jej společně doplnili. Tentokrát se účastníkům maratonu nic nestalo a v pořádku se vrátili zpět do České republiky, avšak nechceme ani pomyslet na to, jak se mohl výlet prodražit.

Cestovní pojištění pro náročné

Patříte mezi dovolenkáře skutečně opatrné a nikdy nenecháte nic náhodě? Počítáte při sjednávání cestovního pojištění skutečně s nejhoršími scénáři? I vám můžeme vyhovět. V kalkulačce cestovního pojištění lze totiž najít i komplexní balíčky cestovního pojištění s neomezenými léčebnými výlohami. Cestovní pojištění bez limitů je možné sjednat u pojišťoven Allianz a AXA Assistance. Komplexní cestovní pojištění dále zahrnuje také asistenční služby, připojištění odpovědnosti, připojištění úrazu a zavazadel.

Jak řešit krizové situace v zahraničí?

Zvládání krizových situací je náročné i pokud se nacházíme v prostřední domácím a známém. Protože neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, je nutné se na zvládání krizových situací co nejlépe připravit i v zahraničí. Jaké jsou tedy nejhorší scénáře, které Vás mohou na zahraničních cestách potkat, jak jim předcházet a jak řešit?

Hospitalizace

V případě, že k hospitalizaci v zahraničí z jakéhokoli důvodu dojde, je nutné kontaktovat asistenční službu pojišťovny, se kterou je vaše cestovní pojištění sjednáno. Telefonní číslo je uvedeno na asistenční kartičce, volat může i osoba blízká. V případě potřeby je možné se obrátit i na konzulátní oddělení zastupitelského úřadu České republiky v zahraničí.

Pokuty uložené v zahraničí

Před cestou do zahraničí je seznámení se se zákony vybrané země nezbytností. Pokud se však dostanete do situace, kdy vám byla pokuta za porušení zákona uložena, rozhodně sankci neignorujte.

Turisté z České republiky se nejčastěji setkávají s pokutami za příliš rychlou jízdu nebo špatné parkování Pokud vás v zahraničí zastaví policie například za překročení rychlosti, můžete samozřejmě zaplatit hotově nebo pokutu podepíšete, čímž s přestupkem vlastně souhlasíte. V případech, kdy dostanete pokutu ve vaší nepřítomnosti se ocitá na vašem čelním skle nikoli tzv. bloková pokuta obvyklá v ČR, ale přímo příkaz k zaplacení pokuty obsahující instrukce typu čísla bankovního účtu apod. Pokutu , kterou jste v zahraničí dostali je lepší uhradit. Předejte tak zbytečným potížím.

Ztráta cestovních dokladů

Stát se to může každému. Chvilka nepozornosti a dlouhé hodiny hledání cestovního pasu. Pokud došlo k odcizení nebo ztrátě vašeho cestovního pasu, pak ztrátu neprodleně ohlaste místní policii a požádejte ji o sepsání protokolu o ztrátě či krádeži. Následně je zapotřebí kontaktovat zastupitelský úřad, který vám kromě dalšího postupu poskytne i služby tlumočníka. Po návratu zpět do České republiky si podejte žádost o vydání nového cestovního dokladu.

Společenské a sportovní akce LÉTO 2016

Protože patří léto k nejoblíbenějším ročním obdobím, je samozřejmě nabité společenskými a sportovními akcemi. Létu 2016 jednoznačně dominují sportovní akce. Mezi nejvýznamnější bude patřit EURO 2016 a Olympijské hry. Také o kulturní akce nebude nouze, vydat se můžete například do Kanady na Mezinárodní filmový festival, kterého se zúčastní řada českých herců. Přehled letních akcí různých typů jsme pro vás připravili níže. Nezapomeňte si sjednat kvalitní cestovní pojištění, vždy dbejte osobní bezpečnosti a bezpečnosti vašich blízkých.

Přehled sportovních akcí/ léto 2016

AKCE termín země
EURO 2016 10.6.-10.7.2016 Francie
Wimbledon 27.6. - 10.7.2016 Velká Británie
Tour de France 2. - 24.7.2016 Evropa
ME Atletika 6. - 10.7.2016 Nizozemsko
Olympijské hry 5. - 21.8.2016 Brazílie
Světový pohár 17.9. - 1.10.2016 Kanada
Turnaj mistrů 14. - 20. 11.2016 Velká Británie

Přehled společenských akcí/ léto 2016

AKCE termín země
Oktoberfest 16.-18.9.2016 Německo
Mezinárodní filmový festival září Kanada
Cosplay festival 6. - 7.8.2016 Japonsko
Werchter rock festival červenec Belgie
Berlin Love Parade červenec Německo


Autor: Jana Harmáčková