Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Covid-19: 5 faktů před cestou na letní dovolenou

Publikováno: 26.05.2021

Ani toto léto nemusí být bez následků pandemie koronaviru a zejména návštěva exotický zemí se prozatím zdá být riziková. Společně se zaměříme na 5 nejdůležitějších faktů, které pro cestování potřebujete znát, a s kterými pro letošní prázdniny rozhodně počítat. Jak je to s COVID pasem a další zodpovězené otázky k cestování.

Covid 19 dovolená

Očkování

Zdaleka největší výhodu budou mít očkovaní turisté. Dosud je však pro mnohé země potřeba obou vakcín, mezi nimiž je interval 42 dní. Ministerstvo zdravotnictví ČR se ovšem snaží o zásadní změnu, která by ve větším měřítku mohla platit od začátku letních prázdnin, tedy hlavní turistické sezóny. Za bezpříznakové na základně budoucího rozhodnutí ministerstva mohou být považováni i Češi po 22 dnech od první dávky vakcíny, aby při návratu ze zahraničí nemuseli podstupovat test nebo karanténu. Toto opatření platí například již od 14. května 2021 na území našich blízkých států – Rakousko, Německo, Polsko, Maďarsko, Slovinsko a časem se přidá i Slovensko.

Testy

Léto tedy bude obecně ve znamení toho, co se jednotlivým státům, ať již v Evropské unii nebo ve zbytku světa, podaří mezi sebou prosadit a zrealizovat. Zejména u exotičtějších destinací dosud platí přísnější podmínky, tedy minimálně cestování s platností negativního PCR testu (ne starší 72 hodin), případně antigenního testu (ne starší 24 hodin). Pokud například míříte do Egypta, musíte mít test cestou tam, ale i při návratu do ČR.

Covid pas

Covid pas byl měl být společně s očkováním zásadním mechanismem pro návrat plnohodnotného volného pohybu po Evropské unii. Od května probíhá v několika evropských zemích testování, včetně České republiky. Jde o především o zkoušku podpisového klíče a QR kódu mezi jednotlivými zeměmi. Ačkoliv se ještě přesně neví, jak bude aplikace vypadat, od června bude možné mít k dispozici alespoň tištěnou verzi.

Cesta tam, ale nikoliv zpátky

Pokud se již v zemi vaší dovolené prokáže, že jste pozitivní na koronavirus, bohužel není možnost přicestovat do České republiky. Pro repatriaci nemůže být vyhrazen žádný dopravní prostředek. Budete tak muset zůstat v dané zemi v rámci jejích karanténních podmínek a po novém, negativním testu se teprve můžete vydat na cestu domů.

Příklady zemí s rizikem nákazy covid-19

  • Nízké riziko

Austrálie, Island, Izrael, Korejská republika, Nový Zéland, Thajsko.

  • Střední riziko

Finsko, Irsko, Malta, Norsko, Portugalsko, Baleárské a Kanárské ostrovy.

  • Vysoké riziko

Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Francie, Itálie, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Německo, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švýcarsko.

  • Extrémní riziko

Botswana, Brazílie, Indie, Jihoafrická republika,  Kolumbie, Malawi, Mosambik, Nepál, Peru, Tanzanie, Zambie, Zimbabwe.

Informujte se

Před plánováním, ale i před cestou samotnou se průběžně informujte. Je to asi ten nejdůležitější krok, protože je nutné vědět jaké podmínky při překročení hranic vlastně platí. Tou nejlepší možností jsou stránky Ministerstva zahraničních věcí, kde se dozvíte aktuální podrobnosti pro cesty do každého jednotlivého státu. Využít lze i telefonického kontaktu na Informační centrum pro cesty do zahraničí (222 264 222).

Dále je potřeba uzavřít vhodné cestovní pojištění, které pandemii koronaviru zohledňuje. Vyhnete se ztrátě velké části financí, které do chystané dovolené investujete, ale rovněž vám může být proplacena potřebná léčba, která může být opravdu nákladná.

Autor: Martin