Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Koronavirus: očkovací průkaz aneb vakcinační pas COVID-19

Covidpas, respektive digitální zelený certifikát bude realitou od začátku července. Jedná se o takovou propustku za volným cestováním po celé Evropské unii. Hlavním cílem je naplnění potenciálu letní turistické sezóny, na které jsou v různé míře závislé všechny ekonomiky, ale také otevření všech služeb v jednotlivých státech. Pojďme se podívat, jaké výhody covidpas přináší a jak bude vypadat.

Covid 19 očkovací certifikát

Covidpas by měl obsahovat důležité a komplexní informace o bezinfekčnosti dané osoby. Osobní údaje při registraci můžete vkládat dobrovolně, ovšem pokud tak neučiníte, počítejte, že vám aplikace nebude fungovat se všemi funkcemi.

Z pohledu druhé strany jde pak jen o to, aby viděla, zda jste očkováni (Česká republika bude za dezinfekční uznávat osoby po 22 dnech od první vakcinační dávky), nebo jestli jste prodělali covid-19 a tím pádem máte protilátky. Aplikace dále bude zahrnovat informace o absolvování PCR nebo antigenního testu v případě, že se na vás vakcína ještě nedostala, z nějakých důvodů ji odmítáte, nebo jste covid-19 neměli.

Covidpas bude průběžně aktualizován a to s ohledem na epidemiologické podmínky. Samotná registrace do aplikace je bezplatná.

Cestovní pojištění online

Využití covidpasu

Ačkoliv bude covidpas platný pouze na území Evropské unie, jistě dojde i k bilaterálním dohodám s dalšími světovými státy, nejlépe, aby covidpas uznávali jako důležitý doklad ať už v digitální, nebo papírové podobě.

Očkovací průkaz by se navíc nemusel uplatňovat pouze při cestování, ale pro návštěvy restaurací, kaváren, divadel, festivalů a dalších akcí, které jsou díky stále běžícím omezením téměř na hranici svého přežití.

Kde získat certifikát o potvrzeném očkování?

Certifikát o provedeném očkování vydávají očkovací místa, ovšem pouze na vyžádání, nikoliv automaticky. Tento certifikát posléze obdržíte e-mailem, ovšem dokument je chráněn heslem, který by vám měl přijít v SMS. Pokud omylem certifikát očkovaná osoba smaže, nebo neobdrží SMS s heslem, je třeba kontaktovat očkovací centrum, kde očkování proběhlo. Další možností, kde o certifikát zažádat, je očkovací portál občana Ministerstva zdravotnictví: https://ocko.uzis.cz

Vzor očkovacího certifikátu zde.

Cestovní pojištění online

Aktuální situace ohledně covidpasu

V České republice je možné využít covidpas již od června, kdy Národní agentura pro komunikační a informační technologie zpřístupní aplikaci do chytrých telefonů, kam lze již nahrát QR kód s certifikátem očkování nebo testem.

Jednotlivé země v průběhu května provedly testování systému, které spočívalo v nahrání a stáhnutí veřejných klíčů k ověření certifikátů, včetně bezpečnostních parametrů, aby nedošlo ke zneužití osobních dat. Digitální certifikát ovšem bude v celoevropské síti platný až od prvního července, na čemž se dohodli lídři členských zemí Evropské unie. Česká republika do té doby vyjednává alespoň možnost uznávání papírového certifikátu, který ten digitální prozatím nahradí.

Na české verzi stránek Evropské komise můžete najít další informace o tzv. zeleném digitálním certifikátu, tedy evropském covidpasu.

Jak je vidět, dovolenou v oblíbených letních destinacích si díky společnému postupu evropských států budeme moci užít s pomocí jednoduché aplikace v mobilu. Před každou cestou ale nezapomeňte na cestovní pojištění, které kryje i léčebné výlohy při nakažení nemocí covid-19 v dané zemi. Například při nakažení v Egyptě může jeden den v nemocnici stát až 15 tisíc korun.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY