222 100 200 Zavoláme vám zpět

Koronavirus: očkovací průkaz aneb vakcinační pas COVID-19

Stále aktuálnějším tématem je očkovací covid pas, který by mohl být „propustkou“ na dovolenou pro osoby, které už podstoupily vakcinaci proti koronaviru. Tuto novinku by uvítaly především státy, pro které je cestovní ruch klíčových odvětvím, a proto ho zcela logicky chtějí znovu co nejdříve nastartovat. S tímto tématem se ovšem také pojí otázka, jak to budou mít s cestováním osoby, na které se vakcína ještě nedostala, a vzhledem k průběhu očkování v naší zemi, hned tak nedostane.

Covid 19 očkovací certifikát

Očkovací průkaz by měl nejspíše obsahovat nejen údaje o podstoupeném dvoufázovém očkování, ale také o imunitě získané proděláním koronaviru. Jednalo by se tady o snadnou cestu pro všechny, kteří se po věčných uzavírkách těší alespoň na letní dovolenou.

Však už v tuto chvíli některé země nepožadují po návštěvnících povinný nástup do karantény - pokud se prokážou očkováním (jde například o Rumunsko, Seychely či Kypr). A osoby, které COVID-19 už prodělaly mohou zase překročit hranice Islandu či Maďarska.

Cestovní pojištění online

Využití očkovacího průkazu (covid pasu)

Vakcinační pas má být dokument, který by měl usnadnit cestování po EU. Měl by se stát doplňkem k očkovacímu průkazu, který je do určitých oblastí zapotřebí.

Očkovací průkaz by se navíc nemusel uplatňovat pouze při cestování, ale pro návštěvy restaurací, kaváren, divadel, festivalů a dalších akcí, které jsou díky stále běžícím omezením téměř na hranici svého přežití.

Co je očkovací nebo-li covid pas

Vakcinační pas by měl být průkaz, který řekne: byl jsem očkován a mohu jet kamkoli a následně se nemusí prokazovat testy. Případně na základě průkazu byste nemusel nosit roušku. To by měly být ty největší motivace k očkování.

A jak by takový očkovací průkaz vypadal? Mohlo by se jednat například o aplikaci, do které by si lidé nahrávali informace o prodělaných testech na koronavirus a případném očkování.

Kde získat certifikát o potvrzeném očkování?

Certifikát o provedeném očkování vydávají očkovací místa. Je třeba však pamatovat, že očkovací místo certifikát obvykle vydává pouze v těch případech, kdy o to očkovaná osoba požádá, tedy certifikát se obvykle nevydává automaticky každému. Certifikát by očkovaná osoba měla obdržet též na email, který byl uveden v registraci na očkování. Certifikát je obvykle chráněn heslem a heslo by očkovaná osoba měla obdržet zvlášť prostřednictvím SMS. Pokud omylem certifikát očkovaná osoba smaže, nebo neobdrží SMS s heslem, je třeba kontaktovat očkovací centrum, kde očkování proběhlo.

Další možností, kde o certifikát zažádat, je na očkovacím portálu občana. Za naočkovaného občana se považuje člověk v okamžiku, kdy uběhly 2 týdny po podání druhé dávky vakcíny.

Vzor očkovacího certifikátu zde.

Rizika spojená s očkovacím průkazem

I přes možnost snadného a bezpečného cestování, které by očkovací pas přinášel, je tu i několik prozatím nezodpovězených otázek. Ty se týkají především bezpečnosti dat jednotlivých osob, možnosti zneužití celého systému a především, jaká by v tomto směru byla situace u lidí, kteří na očkování stále ještě čekají.

Cestovní pojištění online

Aktuální situace ohledně očkovacího průkazu

Z posledních mezinárodních jednání prozatím plyne skutečnost, že by schválení očkovacího pasu mělo být jednou z aktuálních priorit v řešení koronavirové krize. Očkování by nemělo být povinné nebo nezbytné pro cestování, na druhou stranu by ovšem očkovaným osobám mělo být umožněno bez problému cestovat. K tomu by měl sloužit digitální covid pas.

Malou vlaštovkou pro neočkované milovníky cestování je pak alespoň informace, že by se v rámci Evropy mohly pro cestování do zahraničí plošně uznávat antigenní testy.

Situace ohledně očkovacího pasu je tedy stále v procesu. Distribuce vakcín a proočkovanost osob postupuje poněkud pomaleji, a zároveň zda panuje stále více otázek týkajících se účinnosti vakcín na nové mutace koronaviru. Jedno je ovšem z jednání zástupců jednotlivých států EU jisté - nechtějí, aby docházelo k diskriminaci osob, které se naočkovat chtějí, ale bohužel se na ně ještě nedostala řada. Dá se tedy předpokládat, že dovolenou v oblíbených letních destinacích si budeme moct užít i ,,jen" s negativním testem na koronavirus.