Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cestování: COVID pas

Letní sezóna se blíží a s tím i tlak na Evropskou komisi k vytvoření jednotného, mezinárodního covid pasu. Mělo by jít ve výsledku o digitální aplikaci, která bude obsahovat komplexní data pro zjednodušení cestování po Evropě. Druhou funkcí je i umožnění čerpání některých služeb jako je např. vstup na koncerty či do restaurace.

Cestování Digitální covid pas

Co je COVID pas?

COVID pas je mezinárodní doklad pro snadnější cestování pouze mezi státy Evropské unie. Obsahuje informace o tom, zda je konkrétní osoba očkovaná, jakou vakcínou nebo jestli má negativní PCR test, či dokonce prodělala nemoc covid-19 a tudíž si vytvořila protilátky.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Samotný COVID pas si pak představme jako QR kód, který bude po celé EU jednotný. To přináší výhodu v tom, že informace v České republice vydaného COVID pasu bude umět načíst kterákoliv oprávněná osoba kdekoliv na území EU.

Jak bude COVID pas vypadat?

Preferovanou variantou je digitální aplikace, která nebude uchovávat žádné osobní informace o uživatelích, včetně jejich pohybu. Jednoduše si nahrajte do mobilního telefonu příslušný QR kód kterým se kdykoliv bude třeba, prokážete. Alternativou bude papírová podoba COVID pasu, kdy si uvedený QR kód vytisknete a prokazujete s jím.

Výhody COVID pasu

Díky jednotnému systému COVID pasu tak odpadne zdlouhavé a komplikované vyhledávání dokumentů, které umožňují vstup na jednotlivé území. Nyní každá jednotlivá země má vlastní formulář, kterým je třeba se prokázat pro vstup, a právě tyto komplikace všem cestovatelům odpadnou. Bude stačit se prokázat právě uvedeným COVID pasem - QR kódem.

Cestovní pojištění online

Nevýhody COVID pasu

COVID pas neznamená zcela neomezený pohyb po EU. Každá jednotlivá země bude moci i nadále regulovat pohyb cizinců na svém území podle aktuální epidemiologické situace v domovské zemi. Takže i nadále budete muset sledovat podmínky vstupu na jednotlivá území.

Další nevýhodou je, že COVID pas neřeší podmínky návratu do ČR. Kvůli tomu se budete muset stále řídit pokyny MZV a MZČR pro návrat do ČR ze zahraničí z jednotlivých destinací.

Kde dostanu COVID pas

COVID pas bude možné získat například na stránkách: https://www.covidpass.cz/cs-CZ/rozcestnik/

Cestovní pojištění online

Jak to s pasem vypadá před prázdninami

Nejspíše všichni čekali, že finální podoba bude odsouhlasena dříve. Zatím to vypadá, že oficiální, digitální verze by mohla platit na přelomu letních prázdnin, tedy od 1. července. Do té doby ovšem probíhá několik pilotních zkoušek. Ty první začaly již od 12. května a zapojila se do nich Francie, Rakousko, Švédsko, Lucembursko nebo Chorvatsko.

Česká republika se do testování přidala 19. 5. ve spolupráci s Dánskem. Cílem obou zemí má být výměna naprogramovaných QR kódů a digitálního podpisového klíče proti padělání.

Kdy bude aplikace pro občany v ČR

Většina států by se do hotové digitální evropské infrastruktury měla plně připojit ideálně v polovině června, tedy včetně České republiky. Ovšem prozatím je dobré s rozběhem aplikace počítat spíše od začátku prázdnin, protože právě do této doby má termín k jejímu naprogramování Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT). Naštěstí by alespoň 1. června mohl být k dispozici tištěný QR kód. I papírovou podobu COVID pasu bude Evropská unie uznávat, i když prozatím není známa přesná podoba dokumentu.

Je nutné také zdůraznit, že Česko má již nějaký čas dohodu mezi středoevropskými státy k uznávání certifikátů o očkování, které do projektu digitálního COVID pasu sice nezapadají, ale umožňují snadnější cestování mezi Českem, Rakouskem, Německem, Polskem a Maďarskem.

Ať už se vydáte na jakoukoliv cestu do zahraničí, nezapomeňte zapřemýšlet nad vhodným cestovním pojištěním, především kvůli problematickým léčebným výlohám.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ