Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Koronavirus a jeho vliv na cestovní pojištění

Publikováno: 18.09.2020

Koronavirus, se kterým jsme se poprvé setkali na jaře tohoto roku, měl dopad na celou řadu oblastí - naši práci, ekonomiku i způsob a možnosti cestování. Jak se podepsal právě na cestovním pojištění, které se neodmyslitelně pojí s našimi dovolenými? Pojďme se na to podívat.

Koronavirus Covid 19 cestování

Dobrou zprávou je, že v rámci cestovního pojištění a pandemie koronaviru nedošlo u většiny společností k výraznému či vůbec nějakému nárůstu cen tohoto oblíbeného. Pojišťovny naopak na danou situaci reagovaly a vytvořily balíčky přímo na míru klientům pro tento stav.

Koronavirus versus cestování

U plánování dovolené nejen pečlivě vybíráme možné a bezpečné destinace, ale také bereme v potaz aktuální rizika, která nás před odjezdem i přímo v zahraničí mohou potkat. V souvislosti s koronavirem je to právě nečekané onemocnění, které nám dovolenou zhatí, popřípadě nemoc až v jejím průběhu. Je tedy jasné, že nás u cestovního pojištění aktuálně nejvíce zajímají možnosti ohledně pojištění storna cesty a krytí nákladů spojených s léčením za hranicemi naší země.

Speciální připojištění a krytí ,,koronavirových" rizik

Některé z pojišťoven připravily či připravují speciální připojištění pro krytí některých specifických rizik, která přímo souvisí s pandemií koronaviru. Jde především o umístění do tzv. preventivní karantény, kdy ovšem není prokázáno onemocněním koronavirem, a následné proplacení nákladů na cestu zpět do České republiky. A to v případě, kdy pojištěný nemůže pro svou přepravu využít původní spoj (např. letadlo nebo autobus). Jedná se tedy o dvě nová rizika, která nejsou z běžného cestovního pojištění kryta - daná osoba totiž není technicky nemocná.

U některých pojišťoven je pak také možné se setkat s rozšířeným pojistným plněním v případě umístění do karantény. Například u pojištění nevyužité dovolené, kdy klient obdrží kompenzaci v podobě denního odškodného.

Léčebné výlohy a onemocnění COVID-19

V případě, že je u pojištěného potvrzeno onemocnění koronavirem, hradí téměř všechny pojišťovny náklady na jeho léčbu z běžného pojištění léčebných výloh viz vyjádření pojišťoven.. Nezapomínejte ovšem na to, že krytí se vztahuje pouze na destinace, které jsou z pohledu Ministerstva zahraničních věcí bezpečné (viz semafor MZV). Pokud tedy vycestujete do zemí, které do této kategorie nespadají (jedná se především o mimoevropské destinace), jedná se o vaše vlastní riziko a náklady na léčbu spojenou s koronavirem vám pojišťovna neuhradí. Ostatní onemocnění jsou ovšem běžně kryta.

Storno cesty kvůli koronaviru

V tomto případě je přístup pojišťoven vesměs jednotný. Pokud pojištěný nemůže vycestovat z důvodu potvrzení onemocnění koronavirem, je pojistná událost krytá právě z pojištění storna cesty. Toto krytí se ovšem nevztahuje na případy neprokázaného onemocnění a pouhého umístění do preventivní karantény. Například pokud se pojištěný setkal s nakaženou osobou a je zde pouze možné riziko nákazy.

Doufáme, že jsme vám plně objasnili vše z oblasti koronaviru a cestovního pojištění, a že si v jeho rámci dopřeje na podzim třeba nějaký příjemný prodloužený víkend.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Autor: Bára