Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Budoucí řidiči a nové otázky v autoškolách

Je tomu 20 let, kdy nastala poslední změna v systému otázek pro žadatele řidičských oprávnění. Aktualizace přišla až v roce 2021 a snaží se reflektovat všechny nové trendy a situace, s kterými se řidiči na silnici v současnosti mohou potkat. V testech tak přibude celkem 35 nových otázek. Podíváme se tedy nejen na to, jaké okruhy to jsou, ale také, jak výhodně mohou mladí majitelé vozů pořídit povinné ručení.

Budoucí řidiči a nové otázky v autoškolách

Proč vůbec dochází k aktualizaci otázek?

  • Reflektují současné situace 
  • Rozšiřují vědomosti legislativy
  • Zvyšují bezpečnost provozu
  • Zahrnují běžné situace s větší účastí cyklistů
  • Využívají video a test modernizují

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Důraz na společné využívání vozovky

V současnosti se na silnicích zvyšuje podíl účastníků provozu mimo osobní a nákladní vozy. Zejména ve městech jsou to také cyklisté, ať už jde o rekreační nebo profesionální sportovce, nebo o pravidelně dojíždějící do práce a na nákupy. Právě na společné užívání vozovky se zaměřují nové otázky. Jedna z nich například obsahuje značku jednosměrky, ve které se zároveň nachází cyklopruh v protisměru. Tam cyklisty řidič automobilu nesmí ohrozit. Další otázka se pro změnu týká situace, kdy musí řidič vozu dát při odbočování přednost cyklistům, jedoucím po cyklostezce mimo silnici. Jiná otázka pro měnu řeší zákaz omezování cyklistů v jejich vlastním pruhu.

Podmínky na vozovce, pokryté sněhem

I toto téma se objevuje v několika nových otázkách. Většinou se týkají přizpůsobení jízdy okolnostem a podmínkám na vozovce, způsobené sněhovou pokrývkou, přestože má vozidlo na křižovatce přednost. I tyto otázky mají za cíl motivovat řidiče k zodpovědné jízdě a snížit riziko zbytečných dopravních nehod v důsledku nevhodného řízení.

Nový vzhled a video

Mnoho otázek již obsahuje skutečné fotografie z městských křižovatek, takže již nenarazíte na klasické, kreslené obrázky. Novinkou jsou rovněž videa ,,hazard perception", která mají simulovat jízdu v automobilu.

TIP:

Víte, co znamenají jednotlivé barvy směrových sloupků s odrazkami u krajnice? Vedle běžných, bílých sloupků se objevují i modré, které upozorňují na zvýšené riziko vzniku námrazy, například na mostech nebo hrázích, tedy v blízkosti vodních toků. Dále jsou to červené sloupky, které označují zaústění účelové komunikace (polní nebo lesní cesty, parkoviště) na jinou komunikaci.

Jak na levnější pojištění u mladých řidičů

Každé vozidlo musí mít povinné ručení. Pokud jste mladým řidičem, který si plánuje pořídit vlastní vůz, poradíme vám, jak na ceně za pojištění ušetřit. Pojištění totiž může být napsáno na jiný subjekt, než je majitel vozidla, to znamená například na starší rodiče, kteří tak mají více let, ale i zkušeností a možná nějaký ten bonus za jízdu bez nehody. U pojištění platí, že čím mladší a méně zkušený řidič, tím se cena výrazně zvyšuje.