Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Pracovní pojištění do zahraničí

Chystáte se na služební cestu do zahraničí a máte si uzavřít cestovní pojištění pro zaměstnance? Pokud hledáte o tomto pojištění přesnější informace, jste na správné adrese. V našem článku se podíváme na některé důležité informace a zodpovíme podstatné otázky. 

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Povinné pojištění zaměstnanců

Každý zaměstnanec musí být ze zákona pojištěný. Ve většině případů se přitom o tato pojištění musí postarat zaměstnavatel, který s jejich pomocí chrání zaměstnance. A může díky nim mít jistotu, že v krizové situaci nepůjde většina nákladů za ním.

V první řadě se jedná o zdravotní pojištění a sociální pojištění. Odvody na tato dvě pojištění jsou zaměstnancům strhávány přímo z platu a zaměstnanci se tedy o placení pojistného nemusejí vůbec starat.

Další povinné pojištění zaměstnanců je pojištění odpovědnosti zaměstnavatele. I kdyby měla firma jen jediného zaměstnance, tak zaměstnavatel si musí sjednat právě pojištění odpovědnosti zaměstnavatele. To pokrývá náklady u škod vzniklých při plnění pracovních úkolů. Což mimo jiné znamená, že toto pojištění odpovědnosti se vztahuje i na škody vzniklé při pracovních cestách. A to bez místního omezení.

Toto povinné pojištění zaměstnanců sjednává zaměstnavatel, který také platí smluvené pojistné. Pokud se ale zaměstnanci něco stane nebo způsobí škodu, tak pojišťovna hradí vzniklé náklady právě zaměstnanci (nikoliv zaměstnavateli). Pojištění přitom pokrývá i újmu na zdraví a škody vzniklé v souvislosti s pracovním úrazem či nemocí z povolání.

Pracovní pojištění do zahraničí

Pojištění při práci v zahraničí

Vycestujete-li za prací do zahraničí, je rozdíl v tom, zda je to jednorázová pracovní cesta do zahraničí z popudu zaměstnavatele (sídlícího v ČR), nebo zda se rozhodnete nechat se v zahraničí zaměstnat či tam pracovat jako OSVČ. Pokud vás čeká pouze pracovní cesta do zahraničí, nemusíte řešit změny ve zdravotním pojištění, sociálním pojištění ani měnit povinné pojištění zaměstnanců. Jak jsme uvedli již výše, pojištění se vztahuje i na cestu do zahraničí.

Jediné, co je potřeba před odjezdem na pracovní cestu do zahraničí udělat, je vyžádat si na ČSSZ přenosný formulář A1, vyplnit ho a mít ho u sebe v zahraničí jakožto potvrzení, že jste pojištěni v systému sociálního zabezpečení. Platnost tohoto formuláře je 24 měsíců.

Co byste si ale mohli i tak sjednat, je cestovní pojištění. To nikdy není na škodu. Protože pokud se vám stane úraz mimo pracoviště či po vykonané práci v zahraničí, zaměstnavatel se může bránit a pojišťovna možná náklady odmítne proplatit. Cestovní pojištění do zahraničí je proto vaše jistota. A vyplatí se zaměřit i na různá připojištění do zahraničí, která vám také mohou ušetřit mnoho starostí.

Zaměstnání v zahraničí

V případě, že plánujete přímo pracovat v zahraničí (ať už jen na pár měsíců, přes letní sezonu, nebo máte za cíl dlouhodobé zaměstnání), je potřeba sjednat si pojištění při práci v zahraničí. Zaprvé by mělo jít o cestovní pojištění, které kryje různé typy nákladů. Dále je potřeba myslet na zdravotní pojištění - platí, že byste ho měli mít sjednané v zemi, v níž pracujete. A stejně tak je důležité sjednat si v dané zemi sociální pojištění, abyste v případě nemoci či úrazu měli nárok na sociální dávky daného státu.

Proč si sjednat cestovní pojištění do zahraničí?

Možná se ptáte, proč je důležité sjednat si cestovní pojištění do zahraničí, i když třeba cestujeme jen kousek za hranice České republiky, a navíc pouze v rámci Evropské unie, když vám v ní platí EHIC - evropský průkaz zdravotního pojištění (tzv. modrá kartička). To je sice pravda, ale v některých případech jeho ochrana a pomoc nemusí být dostačující. Vaše zdravotní pojištění vám hradí péči pouze ve státních zdravotnických zařízeních, v případě těch soukromých je plnění limitováno částkou, kterou byste za obdobné ošetření zaplatili v ČR.

V evropských zemích je také běžná spoluúčast na zdravotní péči či lécích, kterou vám bohužel zdravotní pojištění neproplatí. Neméně důležitou součástí je pak případný převoz zpět do ČR, na který se bohužel klasické zdravotní pojištění nevztahuje. Z těchto důvodů tedy jasně vyplývá, že sjednání kvalitního komerčního cestovního pojištění se opravdu vyplatí a má smysl. A to nejen při cestě na dovolenou, ale také coby pojištění pro zaměstnance na služebních cestách do zahraničí.

Jak správně vybrat pracovní pojištění do zahraničí?

Při výběru cestovního pojištění online pro zaměstnance berte na prvním místě v potaz to, jakou práci budete v zahraničí vykonávat. Podle toho si pak nastavíte smlouvu cestovního pojištění a vyberete produkt s odpovídajícími limity. V rámci cestovního pojištění se rozlišuje, zda se jedná o práci manuální či nemanuální, tj. administrativní.

Za nemanuální práci se považuje opravdu jen práce v kanceláři se spojenou administrativou. Všechno další pak zadejte do smlouvy jako práci manuální. Samozřejmě i v případě, že vyberete jako druh pojištění pracovní cestu, máte v rámci pojištění zahrnuté i turistické pojištění, takže svůj volný čas můžete pro turistiku bez obav využít. V případě, že byste ale ve smlouvě neuvedli, že se jedná o pracovní cestu, mohl by nastat problém s pojistným plněním při pojistné události, ke které došlo právě při výkonu zaměstnání.

Pojištění vám při správně sjednané smlouvě kryje:

  • léčebné výlohy pro úrazy a nemoci spojené s výkonem práce,
  • úrazové připojištění.

Nezapomínejte ale také na:

  • pojištění odpovědnosti - vztahuje se na škody způsobené na majetku či zdraví třetích osob v rámci běžného života, nikoliv při pracovní činnosti. Pro pojištění odpovědnosti pro výkon zaměstnání a vůči zaměstnavateli je třeba mít sjednané speciální odpovědností pojištění.
  • pojištění zavazadel - v tomto případě je to u většiny pojišťoven nastaveno tak, že se pojištění nevztahuje na věci, které slouží k výkonu zaměstnání a jsou ve vlastnictví vašeho zaměstnavatele. Tuto skutečnost je ale třeba si ověřit přímo v pojistných podmínkách vybrané pojišťovny, podmínky se u jednotlivých pojišťoven liší.

Povaha vaší práce by se pak určitě měla celkově odrazit ve výběru produktu s limity pojistného krytí. Pokud pracujete administrativně, je přeci jen riziko úrazu výrazně nižší než třeba při manuální práci na stavbě. Pro manuální zaměstnání tedy vybírejte produkty s vyššími limity krytí pojištění léčebných výloh a nevybírejte vždy to nejlevnější cestovní pojištění. Důležité je především to, aby vám poskytlo skutečně odpovídající ochranu a pomoc ve chvílích, kdy to budete potřebovat.

Sjednání cestovního pojištění na pracovní cestu

Cestovní pojištění na pracovní cestu si můžete snadno srovnat a sjednat pomocí naší online kalkulačky cestovního pojištění. Stačí zadat základní parametry o cestě a pojištěných osobách a hned uvidíte přehledně srovnané nabídky od několika prověřených pojišťoven, ze kterých si vyberete to pravé pojištění pro vás a vaše potřeby. Sjednání dokončíte online a během několika málo minut. Po sjednání pojištění obdržíte na e-mail smlouvu. Pojištění poté vzniká úhradou pojistného, takže není třeba žádný podpis.

Pokud si nebudete vědět rady, nebo budete potřebovat pomoct s výběrem či sjednáním cestovního pojištění pro zaměstnance - stačí nás kontaktovat. Naši specialisté vám ochotně s čímkoliv pomohou. Stejně tak vám pomůžeme s vystavením faktury pro zaměstnavatele.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY