Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Připravte se na zimní sporty, zima začíná a zimní sporty Vás volají!

Publikováno: 26.12.2020

Jste fanoušky zimních sportů? Milujete lyžování, bruslení, lední hokej nebo běh na lyžích? Chcete se zimním sportovním aktivitám věnovat naplno a čerpat z nich maximum výhod? Pak je třeba, abyste se dostatečně připravili. Zejména tehdy, když se sportování nevěnujete pravidelně během celého roku. Při zimních sportech nezapomínejte na své cestovní pojištění, protože lyžovat bez něj se nedoporučuje.

Cestovní pojištění zimní sporty

Jak se připravit na zimní sporty?

Zimní sporty mají své kouzlo. Zasněžené sjezdovky, příjemně hřející horské slunce a čistý vzduch, stejně tak zamrzlé vodní plochy, to vše k zimě prostě patří a nabízejí jedinečnou příležitost, jak se sportovně vyžít. I v době pandemie koronaviru je totiž možné vyrážet ven a v rámci dílčích omezení sportovat. Jak si zimní sporty co nejvíce vychutnat, eliminovat riziko případného zranění a čerpat z nich maximum pozitiv?

Připravte se fyzicky v dostatečném předstihu

Fyzická kondice je i při zimních sportech velmi důležitá. Jít na svah či na kluziště bez přípravy se nevyplácí. Následkem může být nepříjemná tzv. svalová horečka, která může trvat několik dní a také zvýšené riziko vzniku úrazu.

Fyzická příprava závisí zejména na druhu vykonávané zimní pohybové aktivity. Než se pustíte do sestavování cvičebního plánu, odpovězte si na několik zásadních otázek. Je zimní sport náročný pro kardiovaskulární systém? Vyžaduje sílu, pevné svaly stehen či rukou? Nebo je důraz kladen hlavně na flexibilitu či rovnováhu? Pokud znáte odpovědi na tyto otázky, pak si v dostatečném předstihu (alespoň 2 až 3 měsíce dopředu) sestavte tréninkový plán, který vás na konkrétní zimní sport připraví. Pokud si nedokážete poradit sami, požádejte o pomoc fitness trenéra a získejte zkušenosti, které využijete po celý rok. Například lyžaři by měli věnovat kardio cvičení minimálně 20 minut třikrát týdně a posilovat svaly dolních končetin vhodnými cviky (dřepy, výpady).

Samozřejmě, ideální je věnovat se kardio i silovým cvičením během celého roku. V tom případě by měl být člověk dostatečně fyzicky připraven k provádění zimních sportů a další příprava není nutná.

Nepodceňujte rozehřátí a strečink

Úvodní rozehřátí, spojené se strečinkem a závěrečný strečink, jsou velmi důležité i při provádění zimních sportů. Stále platí, že připraví svalstvo na zátěž a snižují riziko vzniku svalové horečky a zranění. Důležité je věnovat jim dostatek času. Na rozehřátí jsou vhodné lehké kardio aktivity (například běh na místě) v trvání minimálně 5 až 10 minut. V rámci strečinku je třeba důkladně protáhnout nejvíce zatěžované svalové skupiny a dané pohyby provádět pouze do takové míry, aby nebyly bolestivé. Pokud například lyžujete, proveďte po rozehřátí několik dřepů. Bruslíte? Pak nevynechejte výpady.

Nepodceňujte bezpečnostní vybavení

Jakémukoli zimnímu sportu se věnujete, nepodceňujte význam ochranných zimních pomůcek. Jde o investici, která může v některých případech ochránit zdraví nebo zachránit život. Lyžařské přilby, brýle, chrániče zad a kolen mají své opodstatnění.

Také je velmi důležité mít při sportování dobrý přehled o dění kolem sebe a zabránit tak zbytečným nehodám, které mohou ohrozit i lidi okolo vás. Také poslouchejte své vlastní tělo a neignorujte jeho signály.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Věnujte čas a energii zvládnutí správné techniky

Za mnoho poranění a úrazů může nesprávná technika vykonávaného zimního sportu. Pokud jste v daném sportu nováčkem, snažte se zapracovat na technice například spolu se zkušeným instruktorem. Budete se cítit jistější, sebevědomější i bezpečnější.

Správná výživa a hydratace

Chcete si zimní sport co nejvíce vychutnat bez negativních následků? V tom případě věnujte pozornost i správné výživě a hydrataci. Pečené klobásky a svařené víno jsou v zimní čase fajn, ale jako sportovci byste měli sáhnout spíše po něčem zdravějším. A nemusíme zřejmě připomínat, že alkohol ke sportu jednoduše nepatří. Pokud se již potřebujete zahřát svařákem nebo bombardinem, dejte si čas na odbourání alkoholu v krvi, až pak se znovu pusťte na sjezdovku.

Jak dodat tělu energii co nejrychleji? Vhodné je občerstvení v podobě kvalitní proteinové tyčinky, sušeného ovoce či ořechů s medem. Zapomínat netřeba ani na pitný režim. Hydratace je důležitá i během zimy, jinak se mohou projevit nepříjemné příznaky nedostatku tekutin jako únava, podráždění a pod.

Rada na závěr k nezaplacení

Sjednání cestovního pojištění zimních sportů je opravdu snadné. V případě, že využijete online porovnání a sjednání pojištění na portálu Top-Pojištění.cz, můžete vybírat z nabídky většiny pojišťoven a jejich produktů. Stačí si zde otevřít kalkulaci cestovního pojištění a zadat základní údaje o cestě a pojištěných osobách. Co se týká sportů, pokud se budete pohybovat na vyznačených sjezdovkách a nepřekročíte hranici 3 500 m.n.m., stačí v kalkulaci zvolit položku Zimní sporty.

Podívat se můžete i na aktuality cestovního pojištění pro rok 2021.

A pokud si se sjednáním cestovního pojištění zimních sportů nevíte rady, neváhejte využít služeb našeho zákaznického centra. Stačí nás kontaktovat telefonicky, na online chatu či e-mailu. K dispozici jsme vám každý den včetně víkendů a rádi vám zodpovíme vaše dotazy nebo vám pojištění sjednáme telefonicky.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Autor: tým marketingu Top-Pojištění.cz