222 100 200 Zavoláme vám zpět

Koronavirus: Cestování aneb kam můžeme a nemůžeme

Publikováno: 20.03.2021

I rok 2021 se prozatím nese ve znamení koronaviru, který měl a má zásadní vliv nejen na cestování, ale na náš život jako takový. Aktuálně v České republice stále vyhlášen lockdown, který s největší pravděpodobností bude platit i po Velikonocích. Cesty do zahraničí jsou v této chvíli povoleny pouze v nezbytných případech a i v zahraničí stále panují bezpečnostní opatření. Pojďme se na tedy na možnosti vycestování podívat blíže, zároveň se plánuje pro snadnější cestování digitální covid pas.

Příruční kufr

Lockdown v České republice

  • Lockdown je aktuálně vyhlášen do 21. 3. 2021, s největší pravděpodobností bude prosloužen až do 11. 4. 2021.
  • Od 27. 12. jsme vstoupili do 5. stupně PES, ve kterém platí uzavření restauračních zařízení s možností okénkového prodeje v době mimo zákazu vycházení, který platí v čase 21:00 – 5:00. Tento systém protiepidemických opatření aktuálně prochází úpravami.
  • Jsou zrušeny všechny kulturní a sportovní akce, zavírají se galerie, knihovny, kluby, sportoviště, wellness, hotely a zábavní zařízení. Rekreace a venkovní sport je povolen pouze v rámci daného okresu.
  • Je zakázáno cestování mezi jednotlivými okresy.
  • Shromažďování se omezuje na počet 2 osob (nevztahuje se na rodinná setkání). Svatby, pohřby a bohoslužby mohou probíhat maximálně do počtu 15 osob.

Cestování ve stavu nouze

Kam a za jakých podmínek můžeme cestovat

Vzhledem k velmi proměnlivé situaci, kterou jednotlivé státy vyhodnocují na téměř týdenní bázi, je potřeba si před danou cestou zjistit přesné informace týkající se vaší zvolené destinace. Za tímto účelem můžete kontaktovat INFORMAČNÍ CENTRUM PRO CESTY DO ZAHRANIČÍ 22 41 83 200(po – pá, 8:00 – 16:00) nebo sledovat interaktivní infografiku na stránkách MZV ČR. Celkově ministerstvo doporučuje cestování do zahraničí jen v nezbytných případech a v budoucnosti by nám mohl pomoci prosnadnější cestování Covid pas.

Spočítat cestovní pojištění

Postup při návratu do České republiky ze zahraničí

Tato pravidla jsou platná od 18. prosince 2020. Klíčovým ukazatelem je destinace, ze které se do České republiky vracíte a také aktuální stav „koronavirových“ čísel.

Členské státy EU

Státy Evropské unie byly rozděleny do 4 barevných kategorií:

  • Tmavě červená země (extrémně vysoké riziko nákazy) – při návratu z takové země musí cestující svůj příjezd nahlásit krajské hygienické stanice příslušné podle místa bydliště. Maximálně 72 hodin před návratem musí podstoupit RT-PCR test. Negativní výsledek je potřeba potvrdit písemným potvrzením akreditované laboratoře. Pokud nedošlo k jinému návrhu karanténních opatření, musí se cestující nejdříve 5 dnů po příjezdu a nejpozději 14 . den na území ČR podstoupit na vlastní náklady RT-PCR test. Do obdržení negativních výsledků je potřeba zůstat v karanténě. Po obdržení pozitivního výsledku – nástup do samoizolace. V případě negativního výsledku – po dobu 14 dnů  nosit všude mimo domov respirátor (např. FFP2, KN95).
  • Červená země (vysoké riziko nákazy) – při návratu z takové země musí cestující svůj příjezd nahlásit krajské hygienické stanice příslušné podle místa bydliště. Maximálně 24 hodin před návrat musí cestující podstoupit antigenní test nebo nejvýše 72 hodin před odjezdem PCR test. Negativní výsledek je potřeba potvrdit písemným potvrzením akreditované laboratoře. Do 5 dnů po příjezdu je cestující povinen na vlastní náklady podstoupit RT-PCR test. Do obdržení výsledků pak musí být v povinné karanténě. V případě negativního testu musí po dobu 14 dnů  nosit všude mimo domov respirátor (např. FFP2, KN95). V případě pozitivního výsledku nástup do povinné karantény.
  • Oranžová země (střední riziko nákazy) – při návratu z takové země musí cestující svůj příjezd nahlásit krajské hygienické stanice příslušné podle místa bydliště. Maximálně 24 hodin před návrat musí cestující podstoupit antigenní test nebo nejvýše 72 hodin před odjezdem PCR test. Negativní výsledek je potřeba potvrdit písemným potvrzením akreditované laboratoře. Po dobu 14 dnů od návratu musí cestující nosit všude mimo domov respirátor (např. FFP2, KN95).
  • Zelená země (nízké riziko nákazy) – do České republiky mohou čeští občané vstoupit z těchto zemí vstoupit bez jakýchkoliv omezení.

Koronavirový semafor březen 2021

Je cestování v současné době bezpečné?

Na tuto otázku jednoznačná odpověď bohužel neexistuje. Záleží na vybraných destinacích. Pokud se ale podíváme na opatření, které u nás, v Evropě a po celém světě momentálně vznikají a jaká čísla nově nakažených lidí na nás média dennodenně chrlí, můžeme s jistotou říci, že cestování je aktuálně dost nejistá zábava v podstatě na vlastní nebezpečí.

Situace se nemění každý den, spíše každou hodinu a tak se prostě může zcela jednoduše stát, že v rámci svých cest uvíznete v karanténě nebo bude vaše cesta ovlivněna bezpečnostními opatřeními a vy se nebudete moci vrátit domů podle plánu.

Stojí to riziko za to? Hlas v Top-Pojištění.cz zní poměrně jednoznačně: ,,Nestojí. Cestování nám nikam neuteče, takže pokud to není nezbytně nutné, buďte ohleduplní a respektujte danou situaci a doporučení vlády a cestám za hranice se pokuste vyvarovat."

A pokud vás zajímá, jak se ke koronaviru staví v rámci cestovního pojištění jednotlivé pojišťovny, podívejte se na náš předchozí článek, který byl zpracovaný přesně na toto téma. Dobrou zprávou ovšem je, že v nabídce pojišťoven najdete i produkty, které vás ochrání i při cestách do červeně zbarvených zemí.

Spočítat cestovní pojištění

Zdroj: www.idnes.cz; www.mzv.cz; www.mvcr.cz; www.mvcr.cz; www.koronavirus.mzcr.cz