222 100 200 Zavoláme vám zpět

Koronavirus: Cestování aneb kam můžeme a nemůžeme

Publikováno: 09.04.2022

Ani v roce 2022 se nezbavíme pandemie koronaviru, který má stále určitý vliv na cestování po Evropě i po světě. Za účelem turismu je možné cestovat v podstatě všude, ale i tak existují určité podmínky, které před vstupem do destinace nebo při návratu musíte splnit. Pravidla se různě mění, ale my pro vás aktualizujeme jejich přehled. Důležité je také dobře nastavené cestovní pojištění

Příruční kufr

Informujte se ještě před cestou

Zcela zásadním krokem je zjištění všech potřebných informací o konkrétní destinaci. Musíte znát podmínky vstupu do země, epidemická opatření v daném místě (často i konkrétním regionu). Zdaleka nejpodrobnější informace najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí, kde jsou přehledy jednotlivých států podle abecedy, ale i barevného semaforu. Využít lze i INFORMAČNÍ CENTRUM PRO CESTY DO ZAHRANIČÍ 22 41 83 200 (po – pá, 8:00 – 16:00).

 

Obecně platí, že největší výhody mají plně očkovaní s posilující dávkou nebo osoby, které již nemoc covid-19 prodělaly. Díky tomu nemusíte dokládat negativní výsledek PCR/antigenního testu a tím pádem využijete jakékoliv služby a aktivity bez omezení. Cestující, kteří mají pouze negativní test, už to mohou mít horší, protože některá města, jako Vídeň, požadují 2G, tedy buď ukončené očkování, nebo prodělání nemoci.

Neočkovaní mohou mít největší potíže v mnohých zemích v Asii a Africe, například v Zimbabwe byste museli do 10denní karantény, podobné problémy vás mohou čekat na Novém Zélandu, jakmile se v květnu otevřou hranice pro turisty.

Také je nutné dodržovat nošení respirátoru ve zdravotnických zařízeních, v městské hromadné dopravě nebo v místech, kde se vyskytuje velké množství osob najednou.

Znovu ovšem upozorňujeme, že každá země, region i město mohou mít zcela odlišné podmínky. Nezapomínejte, že například v České republice stále počítáme tisíce nakažených denně.

Cestování v roce 2022

Vypadá to, že na nejrůznější varianty onemocnění covid-19 jsme si do určité míry zvykli, minimálně tím, že už nedochází k tak rozsáhlým uzavíráním hranic a tzv. lockdownům, kdy společnost funguje jen velmi omezeně, včetně zákazu cestování mezi regiony jednoho státu. Dokonce je pro cestování za účelem turistiky kalendářní rok stále rozdělen na letní a zimní sezónu s poměrně velkou mobilitou a nepředpokládá se, že by tomu bylo jinak.

I tak se ale může stát, že se nevyhnete nepříjemnosti, jako je hospitalizace nebo karanténa a vynucenému prodloužení pobytu v karanténním hotelu, při nejhorším v nemocnici. Také v roce 2022 budou jistě pojišťovny nabízet cestovní pojištění, které zohledňuje problémy, související s pandemií koronaviru.

Kam a za jakých podmínek (ne)můžeme cestovat

Cestovat za účelem turismu můžete do všech evropských států, stejně jako do oblíbených exotických destinací. Předpokládejte ovšem rozdílné podmínky, a také namátkové kontroly, včetně přísného vymáhání epidemických opatření pod vysokými pokutami.

Naši nejbližší sousedé to mají s přísností opatření a podmínek přicestování různorodé. Zřejmě nejtvrdší jsou v Rakousku, konkrétně ve Vídni, kde si bez certifikátu o očkování nebo prodělání covid-19 ani neškrtnete. V ostatních částech země vám stačit doložit některý z 3G dokumentů, do nichž se vedle zmíněných certifikátů řadí i negativní PCR/antigenní test. Respirátor musíte mít stále nasazený v jakémkoliv uzavřeném prostoru, včetně městské hromadné dopravy.

Polsko od 28. března zrušila úplně všechna protipandemická opatření, zůstávají pouze respirátory ve zdravotnických zařízeních, stejně, jako je tomu ve většina Evropy.

Slovensko zrušilo většinu opatření 6. dubna, ale respirátor zůstává nejen ve zdravotnických zařízeních, ale také na hromadných akcích, ve veřejné dopravě a v interiérech.

V Německu musíte sledovat nařízení jednotlivých spolkových zemí, mohou je mít odlišné v závislosti na situaci. Obecně platí nošení respirátorů v hromadné dopravě a ve zdravotnických zařízeních. Němci jsou přísní i při vstupu do země. Musíte disponovat jedním z dokladů 3G (prodělání nemoci, certifikát o ukončeném očkování nebo negativní PCR/antigenní test). Pozitivní test na covid-19 musel být proveden minimálně před 28 dny a maximálně před 90 dny, v případě očkování jsou pro vakcíny Johnson & Johnson nutné 2 dávky. Tato pravidla platí zatím do 28.4.2022.

Minimálně do 1. 5. se čeští turisté například nemohou podívat na Nový Zéland, který se teprve chystá otevřít své hranice za účelem turistiky a obchodu. Pokud se do země pána prstenů plánujete vydat, tak důrazně doporučujeme mít ukončené očkování.

Jaké podmínky platí pro návrat do ČR

Podmínky pro návrat byly nově aktualizovány 9. dubna 2022. Při návratu ze zahraničí (i mimo EU) už není potřeba dokládat žádný test, nebo certifikát a dokonce odpadá i povinnost vyplnění příjezdového formuláře. Cestování se tak do jisté míry vrátilo do doby před vypuknutím epidemie onemocnění covid-19.

Vyhněte se chudším zemím

Tuto radu vám dáváme z toho důvodu, že v chudších zemích mohou být podmínky pro hospitalizaci a ošetření zcela odlišné, než na jaké jsme zvyklí u nás doma. Pokud vyloženě nejste dobrodruh, může být prožití karantény nebo péče v nemocničním zařízení jednak velmi nákladné, ale také rizikové. Proto si dopředu rozmyslete, za jakým zážitkem do dané země jedete a zda vám cesta bude stát v současné situaci za to.

Pokud odlétáte do vzdálenějších, nebo chudých destinací, doporučujeme se zaregistrovat v systému DROZD, díky němuž získáte v případě nouze rychlou pomoc českého státu.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ