222 100 200 Zavoláme vám zpět

Koronavirus: Cestování aneb kam můžeme a nemůžeme

Publikováno: 12.06.2021

I rok 2021 se prozatím nese ve znamení koronaviru, který měl a má zásadní vliv nejen na cestování, ale na náš život jako takový. Aktuálně v České republice již dlouho není vyhlášen lockdown a rovněž ostatní evropské státy ve větším množství rozvolňují svá epidemická opatření, která již volnější pohyb mnohem více umožňují. I tak je ovšem nutné znát podmínky vstupu do jednotlivých zemí a návratu do ČR. Velkou výhodou by měl být od července spuštění  digitální covid pas.

Příruční kufr

Informujte se ještě před cestou

Zcela zásadním krokem je zjištění všech potřebných informací o konkrétní destinaci. Zdaleka nejpodrobnější postup a podmínky najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí, kde jsou přehledy dle jednotlivých států a to nejen v Evropě, ale také v jiných částech světa. Využít lze i INFORMAČNÍ CENTRUM PRO CESTY DO ZAHRANIČÍ 22 41 83 200 (po – pá, 8:00 – 16:00).

Důležité je, abyste měli před cestou vyplněny i všechny podstatné tištěné či elektronické formuláře a to často platí i pro návrat zpět do ČR.

V některých státech je situace s nemocí covid-19 složitější, než u momentálně u nás. V jedné zemi tak můžete v rámci různých regionů narazit na odlišná hygienická opatření.

Cestování v době rozvolnění

Kam a za jakých podmínek můžeme cestovat

V podstatě ve všech státech je nutné se po příjezdu na místo pobytu, nebo při překročení hranic prokázat negativním testem. PCR test přitom nesmí být starší než 72 hodin, antigenní test 48 hodin. Rovněž se podívejte, zda vám v destinaci bude antigenní test stačit, nebo jestli vyžadují pouze PCR test.

Tam, kde je situace nejhorší, jako například ve Velké Británii nebo v exotičtějších zemích (Spojené arabské emiráty), je nutné i přes negativní test nastoupit do karantény a po několika dnech si v jejím průběhu znovu vyhotovit PCR testy. Upozorňujeme, že v Británii se jeho cena pohybuje okolo 5 000 Kč.

V jiných státech podmínky nejsou tak přísné. Třeba na Maltě bezprostředně po příletu zůstanete v izolaci, ale jen do doby, než budete znát výsledky PCR testu.

Ve většině zemí budete mít výhodu po předložení certifikátu o očkování (jen některé z nich uznávají pouze první vakcinační dávku po 22 dnech od podání) nebo potvrzení o prodělané nemoci covid-19 v průběhu posledních 6 měsíců. V takovým případech stačí mít certifikát u sebe (nově v rámci covid pasu pro Evropu) a pouze vyplnit formulář pro příjezd do země.

Ministerstvo zahraničních věcí stále aktualizuje rozdělení semaforu na několik úrovní s ohledem na nebezpečí onemocnění covidem-19. Například Itálie nebo Rakousko patří mezi země se středním rizikem nákazy, ovšem Chorvatsko, Španělsko, Slovinsko nebo Řecko stále ještě mezi vysoce rizikové.

Egypt, Tunisko nebo Thajsko spadají do velmi vysokého rizika nákazy a také proto počítejte při návratu z těchto destinací s několikadenní izolací, na jejímž konci je nutnost podstoupit PCR test. Důrazně doporučujeme v takovém případě podmínky opravdu dodržet.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Postup při návratu do České republiky ze zahraničí

Tato pravidla jsou platná od 7. června 2021. Klíčovým ukazatelem je stav epidemie v destinaci, ze které se do České republiky vracíte.

Členské státy EU

Státy Evropské unie byly rozděleny do 4 barevných kategorií:

  • Tmavě červené země (extrémně vysoké riziko nákazy) – při návratu z takové země musí cestující svůj příjezd nahlásit krajské hygienické stanici příslušné podle místa bydliště. Maximálně 72 hodin před návratem musí podstoupit PCR test. Negativní výsledek je potřeba potvrdit písemným potvrzením akreditované laboratoře. Po příjezdu do ČR jsou všechny osoby dále povinny se nejdříve 5 dnů po příjezdu a nejpozději 14 . den na území ČR podrobit PCR testu. Do doby předložení negativních výsledků testu se na ně bude vztahovat povinná karanténa/samoizolace (omezení volného pohybu). Po dobu 14 dnů budete muset  nosit všude mimo domov respirátor (např. FFP2, KN95).
  • Červené země (vysoké riziko nákazy) – při návratu z takové země musí cestující svůj příjezd nahlásit krajské hygienické stanice příslušné podle místa bydliště. Maximálně 24 hodin před návratem musí cestující podstoupit antigenní test nebo nejvýše 72 hodin před odjezdem PCR test. Negativní výsledek je potřeba potvrdit písemným potvrzením akreditované laboratoře. Do 5 dnů po příjezdu je cestující povinen na vlastní náklady podstoupit PCR test. Do obdržení výsledků pak musí být v povinné karanténě. V případě negativního testu musí po dobu 14 dnů nosit všude mimo domov respirátor (např. FFP2, KN95). V případě pozitivního výsledku nástup do povinné karantény.
  • Oranžové země (střední riziko nákazy) – při návratu musí cestující před cestou do ČR oznámit příjezd krajské hygienické stanici podle místa bydliště. Slouží k tomu příjezdový formulář, potvrzení o jeho vyplnění předložíte i hraniční kontrole. V případě cesty do ČR veřejnou dopravou (zejm. letadlem, vlakem, autobusem)  cestující musí podstoupit antigenní test (ne starší 24 hodin před začátkem cesty), nebo PCR test (ne starší 72 hodin před zahájením cesty do ČR). Opět je nutné mít písemné potvrzení o podstoupení testu. V případě cesty do ČR individuální přepravou test mít nemusíte, ale je povinnost jej postoupit nejpozději pátý den po příjezdu do ČR. Po dobu 14 dnů od návratu musí cestující nosit všude mimo domov respirátor (např. FFP2, KN95).
  • Zelené země (nízké riziko nákazy) – do České republiky mohou čeští občané vstoupit z těchto zemí bez jakýchkoliv omezení.

Je cestování v současné době bezpečné?

Vždy záleží na destinacích, které si pro svůj pobyt vyberete. Samotná Evropa na tom není nejhůře a v mnohých zemích se život vrátil do relativního normálu. Jakmile ovšem pojedete do exotických destinací v Africe, Asii nebo Americe, počítejte s velmi vysokou rizikovostí a rovněž přísnými hygienickými opatřeními. Do těchto zemí Ministerstvo zahraničních věcí stále doporučuje jezdit jen v nejnutnějších případech, tedy mimo rekreaci a turistiku.

Současná, zlepšující se situace v Evropě by rozhodně neměla ukolébat vaši obezřetnost. Stále se totiž ještě mluví o další, podzimní vlně a to právě kvůli zvýšenému turismu po celém světě díky letním prázdninám.

Tak jako tak myslete na řádné cestovní pojištění. V současnosti se pojišťovny velmi dobře přizpůsobily a nabízejí produkty, které zahrnují léčebné výlohy v případě, že se v zemi dostanete do nemocnice nebo karantény, stejně jako storno poplatky za pobyt.

A pokud vás zajímá, jak se ke koronaviru jednotlivé pojišťovny staví v rámci cestovního pojištění právě naše stránky vám pomohou se v produktech zorientovat.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Zdroj: www.idnes.cz; www.mzv.cz; www.mvcr.cz; www.mvcr.cz; www.koronavirus.mzcr.cz