Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Koronavirus: Cestování aneb kam můžeme a nemůžeme

Publikováno: 25.04.2022

Ani v roce 2022 se nezbavíme pandemie koronaviru, který má stále určitý vliv na cestování po Evropě i celém světě. Za účelem turismu je možné cestovat v podstatě kamkoliv, ale i tak existují určité podmínky, které v dané destinaci musíte akceptovat. Pravidla se různě mění, ale my pro vás aktualizujeme jejich přehled. Důležité je také dobře nastavené cestovní pojištění

Příruční kufr

Informujte se ještě před cestou

Zcela zásadním krokem je zjištění všech potřebných informací o konkrétní destinaci. Musíte znát podmínky vstupu do země, epidemická opatření v daném místě (často i konkrétním regionu). Zdaleka nejpodrobnější informace najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí, kde jsou přehledy jednotlivých států podle abecedy, ale i barevného semaforu. Využít lze i INFORMAČNÍ CENTRUM PRO CESTY DO ZAHRANIČÍ 22 41 83 200 (po – pá, 8:00 – 16:00).

 

Obecné podmínky ve světě

Obecně platí, že největší výhody mají plně očkovaní s posilující dávkou nebo osoby, které již nemoc covid-19 prodělaly. Díky tomu nemusíte dokládat negativní výsledek PCR/antigenního testu a tím pádem využijete jakékoliv služby a aktivity bez omezení. V Evropě je situace momentálně stabilizovaná a bude tomu tak nejspíše i pro letní dovolenou. Přísnější epidemické podmínky jsou ale v některých státech v oblasti Asie a Afriky.

Neočkovaní mohou mít největší potíže v mnohých zemích v Asii a Africe, například v Zimbabwe byste museli do 10denní karantény, podobné problémy vás mohou čekat na Novém Zélandu, kde je nutné předložit negativní PCR test ne starší 48 hodin.

Také je nutné dodržovat nošení respirátoru ve zdravotnických zařízeních, případně lékárnách a sociálních službách. Toto opatření stále platí i v některých evropských městech, jako je například Vídeň.

Cestování v roce 2022

Vypadá to, že na nejrůznější varianty onemocnění covid-19 jsme si do určité míry zvykli, minimálně tím, že už nedochází k tak rozsáhlým uzavíráním hranic a tzv. lockdownům, kdy společnost funguje jen velmi omezeně, včetně zákazu cestování mezi regiony jednoho státu. Letní dovolené v Evropě si tedy užijete bez výrazných omezení.

I tak se ale může stát, že se nevyhnete nepříjemnosti, jako je hospitalizace nebo karanténa a vynucenému prodloužení pobytu v karanténním hotelu, při nejhorším v nemocnici. Také v roce 2022 pojišťovny nabízejí cestovní pojištění, které zohledňuje problémy, související s pandemií koronaviru.

Kam a za jakých podmínek (ne)můžeme cestovat

Cestovat za účelem turismu můžete do všech evropských států, stejně jako do oblíbených exotických destinací. Předpokládejte ovšem rozdílné podmínky, a také namátkové kontroly, včetně přísného vymáhání epidemických opatření pod vysokými pokutami.

Rakousko je stran epidemických podmínek mnohem otevřenější a to i v dosud poměrně přísné Vídni. Při návštěvě místních podniků a využití služeb už nepotřebujete žádný z 3G dokladů. To ovšem neplatí pro zdravotnické a sociální služby, kde bezinfekčnost dokládat musíte, stejně jako nosit respirátor FFP2 (platí i pro lékárny a hromadnou dopravu ve Vídni).

Polsko od 28. března zrušilo úplně všechna protipandemická opatření, zůstávají pouze respirátory ve zdravotnických zařízeních, stejně, jako je tomu ve většina Evropy.

Slovensko zrušilo většinu opatření 6. dubna, ale respirátor zůstává ve zdravotnických službách. Naopak jej již nemusíte mít v interiérech a MHD.

V Německu byly všechny epidemické podmínky pro vstup zrušeny 1. června, prozatím do 31. srpna. Další nařízení jsou pak v gesci jednotlivých spolkových zemí podle míry rizika nákazy. Abyste se v těchto nařízeních vyznali, je pro vás k dispozici rozcestník.

Jaké podmínky platí pro návrat do ČR

Podmínky pro návrat byly aktualizovány 9. dubna 2022 a od té doby se nezměnily. Při návratu ze zahraničí (i mimo EU) už není potřeba dokládat žádný test, nebo certifikát a dokonce odpadá i povinnost vyplnění příjezdového formuláře. Cestování se tak do jisté míry vrátilo do doby před vypuknutím epidemie onemocnění covid-19.

Vyhněte se chudším zemím

Tuto radu vám dáváme z toho důvodu, že v chudších zemích mohou být podmínky pro hospitalizaci a ošetření zcela odlišné, než na jaké jsme zvyklí u nás doma. Pokud vyloženě nejste dobrodruh, může být prožití karantény nebo péče v nemocničním zařízení jednak velmi nákladné, ale také rizikové. Proto si dopředu rozmyslete, za jakým zážitkem do dané země jedete a zda vám cesta bude stát v současné situaci za to.

Pokud odlétáte do vzdálenějších, nebo chudých destinací, doporučujeme se zaregistrovat v systému DROZD, díky němuž získáte v případě nouze rychlou pomoc českého státu.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ