Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cestovní pojištění covid-19: Kdy vám hrozí karanténa?

Publikováno: 19.08.2021

Karanténa je opatření, které udržuje osoby nebo zvířata na izolovaném místě. Trvá po dobu minimálně 14 dní a většinou se podstupuje doma. Porušení karantény covid-19 lze pouze v případě návštěvy lékaře. Nicméně i toto se děje po předchozí domluvě s ošetřujícím. 

Covid 19 druhá vlna cestování

Kdy se musí do karantény?

  • V případě pozitivního testu na covid-19.
  • Pokud jste byli v rizikovém kontaktu s osobou pozitivní na covid-19.
  • Jestliže cestujete do zemí, které po příletu vyžadují karanténu.

pojištění cestovní, karanténa

Co obnáší cestování v době covid-19?

Budete muset prokázat, že nejste infekční. Proto pro cestování je potřeba mít alespoň jedno z následujících: 

  • potvrzení o podstoupeném očkování,
  • negativní výsledky testu na covid-19,
  • důkaz o prodělání nemoci. 

Toto potvrzení, tj. certifikát o bezinfekčnosti, je třeba předložit v tištěné nebo digitální formě. Nespoléhejte, že všude budou schopni digitální certifikát přečíst, a proto raději mějte i jeho tištěnou kopii. 

Při návratu do ČR je třeba vyplnit příjezdový formulář. Tuto povinnost má každý cestovatel, ať už k nám jede z jakékoliv země. Stačí, že za hranicemi strávil 12 a víc hodin. K formuláři je potřeba doložit i negativní test. Antigenní test v takovém případě nesmí být starší než 48 hodin, PCR test by neměl být starší než 72 hodin.

Co nám certifikáty umožňují? Po jejich předložení můžete snadněji cestovat a využít různých služeb (např.: restaurace, kina...).

Kde najít očkovací certifikáty? 

Certifikáty o bezinfekčnosti (očkování, výsledky testů, důkaz prodělání nemoci) lze stáhnout na stránkách ocko.uzis.cz. Po zadání svého čísla pojištěnce a čísla občanského průkazu obdržíte SMS s kódem. Ten pak použijete ke stáhnutí potřebných certifikátů včetně takzvaných Covid passů

Co je dobré před cestou vědět:

  • Zařazení vaší cílové destinace, které je k nahlédnutí na stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky. Dozvíte se, které destinace jsou zařazeny do zemí s nízkým rizikem nákazy nebo naopak s vysokým či velmi vysokým rizikem. Lze pak jednoduše zjistit, jaké restrikce v dané destinaci platí a co je potřeba dodržovat.
  • Zda pojišťovna proplatí i náklady na léčbu spojené s onemocněním covid-19. Tuto informaci můžete najít v našem srovnání, případně si ji přečíst na stránkách pojišťovny..

Jaké země se řadí mezi bezpečné? Jsou to země, které MZV hodnotí barvou zelenou nebo oranžovou. U těchto zemí jsou náklady spojené s covid-19 v pojištění automaticky zahrnuty, a to bez ohledu na zvolené pojišťovně. Kompletní krytí a vyjádření jednotlivých pojišťoven naleznete v článku.

Cestovní pojištění online

Jak vybrat cestovní pojištění v souvislosti s covid-19?

  • Z pohledu pojišťoven jsou destinace, které MZV označilo jako země s nízkým rizikem nákazy (zelená barva) nebo středním rizikem nákazy (oranžová barva) bezpečné. Pokud tedy cestujete do některé z těchto destinací, tak jsou náklady na léčbu onemocněním covid-19 pokryty.
  • Jinak je tomu u destinací, které MZV označilo jako rizikové. Tedy červenou, tmavě červenou nebo černou barvou. V takovém případě vybírejte pojišťovny a produkty tak, aby byly pokryté léčebné výlohy i v těchto zemích.
  • Pokud má nakažený hladký průběh nemoci, náklady na léčbu covid-19 bývají poměrně nízké. Samozřejmě výjimka nastává v případě, kdy pojištěný má horší průběh onemocnění.
  • Uvědomte si, že výdaje spojeny s karanténou jsou nákladné. Mnohdy až několikanásobně převyšují náklady spojené se samotnou léčbou. Věnujte tedy zvýšenou pozornost na pokrytí těchto rizik.

Věděli jste, že: Pokud v průběhu pojištění dojde ke změně (např. vaše zelená destinace bude najednou označena červeně) znamená to, že jste navíc krytí i v případě onemocnění covid-19.

Umístění v době onemocnění - karanténa

  • Karanténa je v každé zemi odlišná. V některých zemí musí osoba s pozitivním testem na covid-19 zůstat v původním ubytovacím zařízení. V jiných zemích je mu nařízena karanténa ve speciálně vyhrazených hotelech
  • Příkladem může být Rakousko nebo Chorvatsko, kde zatím platí, že pozitivně testovaná osoba je umístěna do původního zařízení. Pokud byste onemocněli například v Itálii, tak budete převezeni do speciálního zařízení určené pro covid-19 pozitivní.
  • Celková délka karantény může být až 3 týdny. Počítejte tedy s tím, že konečné náklady mohou vystoupat až na několik desítek tisíc, přičemž je třeba připočíst i výlohy za stravu.

 

 

Autor: Arsen