Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak na cestování letadlem v těhotenství?

Publikováno: 20.05.2025

Jste těhotná a čeká vás let letadlem? Možná váháte, kdy je to ještě bezpečné, co všechno si ohlídat a jak se na cestu připravit. Létání letadlem v těhotenství s sebou přináší několik specifik - od výběru vhodného termínu až po volbu sedadla nebo sjednání správného cestovního pojištění pro těhotné. Všechny tyto důležité informace najdete v našem článku.

cestování letadlem v těhotenství

Cestovní pojištění je při cestování v těhotenství nezbytné - jen tak máte jistotu, že jste chráněná i v případě nečekaných situací.

kalkulačka cestovního pojištění

Co před cestou letadlem zvážit, zjistit a zajistit?

Individuální zdravotní stav

Před každým cestováním letadlem v těhotenství je důležité pečlivě zvážit několik faktorů. V první řadě zhodnoťte svůj aktuální zdravotní stav a průběh těhotenství. Pokud těhotenství probíhá bez komplikací, ve většině případů není důvod si let odepřít. 

Každá žena i každé těhotenství jsou ale individuální, takže konzultace s ošetřujícím gynekologem před cestou je na místě - lékař zná váš zdravotní stav a může posoudit, zda je pro vás let bezpečný, případně co si ohlídat.

Obecně platí, že nejvhodnější dobou pro cestu je druhý trimestr (zhruba 14. až 27. týden těhotenství), kdy už obvykle pominuly počáteční nevolnosti a únava a zároveň ještě nejste tak pokročile těhotná, aby vám rostoucí bříško výrazně omezovalo pohodlí. 

Častým tématem je v tomhle směru také cestování letadlem v prvním trimestru. To sice není zakázané, ale obecně se kvůli rizikovosti prvních tří měsíců doporučuje cestování letadlem raději odložit. 

Cílová destinace

U vzdálených exotických zemí si ověřte, zda se tam nevyskytují nemoci nebezpečné pro těhotné (např. zika virus či malárie) nebo zda není vyžadováno očkování, které v těhotenství nelze aplikovat. Ideální je vybírat destinace s kvalitní zdravotní péčí a dobrými hygienickými podmínkami. 

Dalším faktorem je extrémní nadmořská výška (např. horské oblasti), protože zde mohou těhotné ženy hůře dýchat či mít zvýšený krevní tlak.

Také délka letu by měla být co nejkratší - dlouhé mezikontinentální lety znamenají delší sezení a vyšší zátěž. Pokud se chystáte letět opravdu daleko, zvažte přestávku na rozdělení cesty (např. s přenocováním při přestupu), abyste nebyla dlouho v jednom kuse na nohou nebo vsedě.

Podmínky leteckých společností

Letecké společnosti mají své vlastní podmínky pro přepravu těhotných. Celkově jsou si velmi podobné, ale můžete najít drobné odlišnosti. 

Obecně se dá říci, že zhruba od 28. týdne těhotenství je vyžadováno lékařské potvrzení o schopnosti cestovat a kolem 34.-36. týdne těhotenství už ženu na palubu nemusí vůbec přijmout. Proto je lepší mít u sebe těhotenskou průkazku a případně potvrzení od lékaře (ideálně v angličtině).

spočítat cestovní pojištění

Cestovní pojištění pro těhotné

Před odletem si sjednejte kvalitní cestovní pojištění pro těhotné. Pečlivě si ovšem prostudujte pojistné podmínky - většina pojistek totiž kryje těhotné pouze do určitého týdne (často do konce 26. nebo 28. týdne).

Cestovní pojištění si můžete snadno a z pohodlí domova spočítat i sjednat v naší kalkulačce cestovního pojištění.

Cestování letadlem v prvním a třetím trimestru

V zásadě platí, že pokud je těhotenství fyziologické (bez komplikací), můžete letět bez obav až do relativně pokročilých týdnů.

Existují však situace, kdy je lepší cestu letadlem odložit nebo se jí zcela vyhnout:

  • První trimestr (1.-12. týden): Statisticky je v prvním trimestru vyšší riziko samovolného potratu, navíc mnoho žen v začátku těhotenství trpí nevolnostmi, zvracením či velkou únavou. Proto někteří lékaři cestování letadlem v prvním trimestru spíše nedoporučují.
  • Pokročilý třetí trimestr (cca od 34.-36. týdne): V posledních týdnech před porodem se létání obecně nedoporučuje vůbec. Hrozí zahájení předčasného porodu, zvyšuje se riziko otoků a trombózy kvůli horší cirkulaci krve.
  • Zdravotní komplikace v těhotenství: Letadlem v těhotenství byste určitě neměla cestovat, pokud vám lékař sdělil zvýšené riziko či diagnostikoval komplikaci, která vyžaduje klidový režim. Jedná například o riziko předčasného porodu, zkracování děložního čípku, placenta praevia, preeklampsie, těžká chudokrevnost.

Tipy, jak se na létání letadlem v těhotenství připravit

  • Plánování cesty s předstihem a minimalizace stresu. Na letiště se vydejte s dostatečným předstihem, využijte možnosti online odbavení předem a zarezervujte si vhodné sedadlo. Pokud cestujete sama, nebojte se požádat personál letiště či letadla o pomoc s kufry nebo o přednostní nástup na palubu. 
  • Výběr vhodného sedadla: Ideální je sedadlo do uličky, abyste mohla kdykoli vstát, projít se nebo navštívit toaletu, aniž byste rušila spolucestující. U dlouhých letů oceníte také místo v první řadě nebo u nouzového východu kvůli většímu prostoru na nohy. Bezpečnostní pás mějte zapnutý vždy pod bříškem, nikdy přes něj. Případně požádejte palubní personál o prodloužení pásu (tzv. seatbelt extender), pokud je vám standardní pás krátký.
  • Pohyb a cirkulace krve: Během letu se pravidelně hýbejte. Ideálně alespoň jednou za hodinu vstaňte a projděte se uličkou. Když sedíte, procvičujte nohy a cestujte nejlépe v kompresních punčochách či podkolenkách, které pomáhají zlepšit cirkulaci krve v nohách.
  • Hydratace a strava: Dodržujte dostatečný pitný režim, vyhněte se kofeinovým a slazeným nápojům, které dehydratují. Přibalte si do příručního zavazadla např. oříšky, sušené ovoce, celozrnné sušenky. Pokud trpíte ranní nevolností, mějte po ruce suchary nebo zázvorové bonbóny, které mohou zmírnit žaludeční potíže.
  • Pohodlné oblečení: Cestujte ve volném a pohodlném oblečení. Pro dlouhý let se hodí i malý polštářek nebo nafukovací cestovní polštář pro podepření spodní části zad či krku.
  • Při přestupu a po příletu: Pokud letíte s přestupem, naplánujte si dostatečně dlouhý čas na přestup, abyste nemusela v trysku běžet vzdálenosti po letišti. Po příletu na místo si dejte čas na aklimatizaci - zvlášť pokud měníte časové pásmo. Neplánujte náročný program hned první den, dopřejte si odpočinek, hodně tekutin a lehkou stravu, aby si tělo zvyklo.

Sepsali jsme pro vás vše o cestování letadlem v těhotenství.

Cestovní pojištění pro těhotné

Pokud plánujete cestovat letadlem v těhotenství, správně zvolené cestovní pojištění je naprostý základ. Většina pojišťoven má pro těhotné specifické podmínky. Nejčastěji pojištění kryje nekomplikované těhotenství pouze do určitého týdne - obvykle do konce 26. nebo 28. týdne. 

Poté už se pojistná ochrana vztahuje jen na úrazy a náhlé zdravotní potíže, které nesouvisejí s těhotenstvím. Plánovaný porod v zahraničí nebo komplikace po překročení tohoto týdne bývají z pojistky výslovně vyloučeny. Proto je důležité si tyto podmínky a případná omezení opravdu dobře pohlídat.

Chcete mít jistotu, že i v těhotenství cestujete bezpečně a s odpovídajícím krytím? Podívejte se na náš článek o cestovním pojištění pro těhotné, kde najdete podrobný přehled možností i tipy, jak vybrat tu nejlepší variantu právě pro vás.

kalkulačka cestovního pojištění

Autor: Bára Kocmánková