Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Dovolenkový roadtrip? Zjistěte, co zkontrolovat na autě!

Kufry zabalené, cestovní pojištění smluvené, cestovní horečka na nejvyšším stupni! Takhle se před dovolenkovým roadtripem cítí asi většina z nás. Pokud ale vyrážíte na dovolenou autem, určitě se mu před cestou pořádně podívejte nejen pod kapotu. Co přesně je důležité zkontrolovat? V našem článku najdete všechny informace.

Kontrola auta před dovolenou

V případě, že vyrážíte na opravdu delší cestu, například do Chorvatska, nechejte své auto raději zkontrolovat v servisu. Přeci jen - řešit problém s nepojízdným vozem u nás a v zahraničí je podstatný rozdíl. A i když budete mít sjednané asistenční služby, které vám takové situace o dost usnadní, přeci jen to dovolenkové plány krapet naruší.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Jestli ale svému motorovému parťákovi opravdu věříte, bude stačit, když si sami zkontrolujete následující:

Co na autě před dovolenou zkontrolovat

Pneumatiky

U pneumatik zkontrolujte hloubku jejich dezénu. Dle zákona by měly mít minimálně 1,6 mm. Pokud ne - budeme je muset vyměnit. Hloubku dezénu je také důležité zkontrolovat nejen ve středové části pneumatiky, ale také na krajích.

Pamatujte, že v případě dopravní nehody, kdy nebudete mít pneumatiky v odpovídajícím stavu, vám pojišťovna může odmítnou vyplatit pojistné plnění. A v zahraničí vám kvůli nim policie klidně zakáže pokračovat v jízdě.

U pneumatik také nezapomeňte na kontrolu správného tlaku. Informaci o tom, na kolik mají být vaše pneumatiky natlakovány, najdete na vnitřní straně krytu nádrže anebo na sloupku u řidiče.

Určitě taky nezapomeňte pro strýčka příhodu přibalit i rezervu a sadu na výměnu kola.

Olej

Zkontrolujte na rovné ploše stav hladiny oleje, a pro jistotu si ho s sebou vezměte alespoň litrovou lahev. V případě, že vás čeká rovnou delší cesta - raději ho před dovolenou rovnou vyměňte.

Chladící kapalina

Vzhledem k tomu, že je léto v plném proudu, a zvlášť na jihu nás čekají vysoké teploty, zkontrolujte stav chladící kapaliny nebo ji rovnou vyměňte. Pak se vám i vašemu autu budou tropy zvládat mnohem snáz.

Stěrače a kapalina do ostřikovačů

Jestli vaše stěrače za sebou nechávají mokrou stopu, je na čase vyměnit jejich gumičky. Případně můžete špatně pohyblivým ramínkům pomoci sprejem WD-40.

Dolejte doplna vodu do ostřikovačů a samozřejmě jí s sebou vezměte i nějakou tu zásobu. Přeci jen je u nás sežene o něco levněji než na zahraničních benzínkách.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Brzdy

Pískají? Přehřívají se? To by se jim před cestou určitě stávat nemělo. Zkontrolujte destičky i kotouče. Zvlášť, pokud se chystáte zdolávat i nějaké ty hory. A jestli vaše brzdy už servis nějakou dobu opravdu neviděly - doporučujeme zkontrolovat i hladinu brzdové kapaliny.

Pozor na povinnou výbavu

Při cestě do zahraničí by nás měla zajímat nejen povinná výbava u nás a v cílové destinaci, ale také v zemích, kterými plánujeme pouze projíždět. Podívejte se na to, jak to s ní mají tyto evropské státy.

Nezapomeňte doklady

Bez dokladů by to určitě nešlo, proto se podívejte, zda máte:

Řiďte bezpečně!

Na dovolenou spousta z nás vyráží velmi brzy ráno, aby se vyhnula nepříjemným kolonám anebo zvládla cestu do cílové destinace co nejrychleji. Pamatujte, že než vyrazíte, vyspěte se alespoň 6 hodin. Spánkový deficit žádným energeťákem ani kávou nenahradíte. A mikrospánek opravdu riskovat nechcete.

Po celou cestu dodržujte pitný režim, protože dehydratace snižuje vaši pozornost. Důležité je také neřídit s pocitem hladu.

A co taky moc často nepraktikujeme - pravidelné přestávky. Ano, chceme být v cíli co nejdříve, ale opravdu si alespoň co 2 hodiny dejte oddech 15 minut, protáhněte si nohy, projděte se... A po čtyřech hodinách řízení si dejte pauzu ještě delší nebo se prostřídejte se svým parťákem.

Přejeme šťastnou cestu!