Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak připravit chatu na zimu a pojistit si majetek?

Češi jsou chataři. Chatových oblastí a rekreačních objektů je v naší zemi opravdu mnoho. Bohužel s tím je spojeno i vysoké riziko vloupání nebo poškození objektu přírodními živly nebo zvířaty. A vzhledem k tomu, že se blíží zima a s tím i uzamčení chat, poradíme vám, jaké pojištění pro svůj malý ráj zvolit a jak nezanedbat jeho zabezpečení.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ NEMOVITOSTI

Prevence na prvním místě

Zcela nejvhodnější pro každého chataře je, když k žádné pojistné události nemusí dojít. Majitelé rekreačních objektů moc dobře vědí, že práce nezačíná a nekončí jen na obhospodařovaném pozemku, ale také na samotných objektech, kde mají uskladněno nářadí, vybavení domácnosti nebo dopravní prostředky. Uzamknutí celého pozemku a všech budov, ať už je to chata, garáž nebo kůlna, je samozřejmostí. Doporučujeme na zimu schovat také co nejvíce předmětů, o které by případný zloděj mohl jevit zájem jen tím, že si jich všimne za plotem.

Příprava chaty na zimu a pojištění domácnosti

Zabezpečení v podobě čidel pohybu nebo kouře také jistě přijde vhod. Některé z nich nemusí být napojeny na elektřinu, jelikož jsou bezdrátové a pohání je vlastní baterie. Díky chytrému propojení pomocí aplikace s vaším mobilem nebo ústřednou, která upozorní vás, případně i hasiče, jestliže jde o poplach kouřem či zvýšenou teplotou, indikující požár, budete mít jistotu, že je vaše rekreační nemovitost zcela v pořádku.

Způsoby zabezpečení chaty

  • Bezpečnostní zámky, dveře nebo rámy
  • Zabezpečení oken (mříže, pevné venkovní rolety, nerozbitné fólie)
  • Detektory pohybu (pohyb při otevření dveří nebo oken, manipulace s drahými předměty)
  • Časovač (simulace pohybu uvnitř chaty spuštěním světla nebo rádia, simulace psích zvuků)

Pojistěte nemovitost i domácnost

Dalším podstatným krokem je vhodné pojištění majetku. To vám chatu a vybavení sice neochrání před zloději nebo jinou pohromou, ale ztrátu a poškození alespoň dostatečně vykompenzuje. Co dělat v případě pojistné události, s tím vám rádi poradíme.

Je ovšem rozdíl mezi pojištěním nemovitosti jakožto stavby a domácnosti, tedy vybavení, které se nachází v chatě nebo jiných prostorách, například v kůlně. Určitě byste neradi, aby vám někdo cíleně odcizil sekačku, motorovou pilu, kolo, nebo uschovanou elektroniku.

Přitom si musíte také ustanovit rizika, proti kterým chcete majetek pojistit. Například podle toho, kde se vaše chata nachází. Pokud je v blízkosti řeky, možná popřemýšlejte nad pojištěním proti přírodním živlům, jako je povodeň. Přehled, jaká přírodní rizika může pojištění majetku rozsah pojištění.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ NEMOVITOSTI