Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Povinné ručení - neplaťte více, než musíte

Ceny povinného ručení v první třetině roku 2021 stoupnou v průměru o sto korun. Stačí ale vědět, co od pojištění vyžadujete, abyste celkově ušetřili a zároveň měli jistotu kvalitního balíčku. V tomto článku se podíváme, jak s parametry pojištění vašeho vozu pracovat a na co myslet.

Povinné ručení, neplaťte více než musíte

Limity povinného ručení

Povinné ručení je zákonné pojištění vozu, které zajistí, že případnou událost nebudete platit ze své kapsy. Samozřejmě záleží na limitech pojistného plnění. Každá pojišťovna nabízí odlišné limity, ale jejich minimální a maximální výše je opět stanovena zákonem:

  • Minimální limit 35 milionů Kč
  • Maximální limit 150 až 250 milionů Kč

Obecně se doporučuje nastavit vyšší limit, než je 35 mil. Kč, jelikož jde o naprostý základ, který mnohdy nemusí stačit. Nehoda může mít několik dalších následků, než je pouhá rozbitá karoserie. Například to jsou náklady za léčbu třetí strany, řešení ekologické zátěže následkem nehody či náklady za ušlý zisk, pokud někomu nehoda způsobí úmrtí hospodářských zvířat nebo zničí provozovnu. Ideální je tedy myslet na mnohem širší následky a zajistit si limit 100 mil. Kč, který obsahuje i více benefitů, jako je větší rozsah asistenčních služeb.

Jestliže se rozhodnete přidat i různá připojištění, která mohou pokrýt i újmu na vašem majetku, je stejně tak dobré zaměřit se na vyšší limity. Pokud máte například limit při srážce se zvěří 10 000 Kč, dostanete při pojistném plnění pouze tuto částku, nikoliv vyšší.

Správná kombinace

Při zřizování povinného ručení je jen na vás, s jakými okolnostmi při využívání motorového vozidla budete počítat.

Často jen dobře nastavené povinné ručení stačí k tomu, abyste si nemuseli zajišťovat další připojištění, jako je například havarijní a tím pádem znatelně ušetřili. Havarijní pojištění se většinou hodí spíše pro novější automobily, než pro starší kousky. Pojišťovací společnosti obvykle nabízejí různé balíčky povinného ručení. V základu je možné nalézt například právní poradenství, různou míru asistenčních služeb nebo úrazové pojištění. Další balíčky pak obsahují různé přírodní události, poškození vozidla zvířetem nebo rozšířenou asistenci, či pojištění na vandalismus, krádež a přední skla.

Jak na pojištění v době pandemie

Epidemiologická situace ani v prvních měsících roku 2021 nemusí být příznivá, což ale přináší velké možnosti digitalizace, na kterou se výrazně zaměřují i pojišťovny. Nemusíte tedy nutně chodit na pobočku, ale pomocí srovnávačů a kalkulátorů naleznete pro vás vhodné nabídky jednotlivých společností. Využít lze buďto naše stránky, nebo stránky jednotlivých pojišťoven, kde je k dispozici i chatovací okno s operátorem. Ačkoliv je online pojištění rychlá a komfortní možnost, vždy si nabídky důkladně prostudujte a porovnejte. V případě otázek stačí jednoduše na pojišťovnu zavolat.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ