Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Montáž tažného zařízení

Tažné zařízení se nám může hodit při cestě na dovolenou, při stavebních pracích i v dalších případech. Jak vybrat to správné, jak ho nainstalovat nebo s jakým řidičským průkazem můžete auto s přívěsem řídit? To vše vám poradíme na následujících řádcích.

SPOČÍTEJTE SI POVINNÉ RUČENÍ

Co je tažné zařízení?

Tažné zařízení může být součástí osobního, užitkového nebo nákladního vozidla. Jeho účelem je spojení tažného vozidla a toho přípojného. Tím může být přívěs, vlek, stroj a další.

K uchycení tažného zařízení se využívají tzv. kotevní body vozidla, které mají sloužit právě tomuto účelu.

Kdy se může hodit?

Vznik tažného zařízení souvisel s nutností přemisťovat přívěs. Přesně pro tento účel byl systém patentován -zapojování přívěsů za jiné vozidlo je dodnes jedno z nejčastějších důvodů instalace tohoto zařízení. Specifické podoby tažných zařízení se podílejí také na přepravě nákladních přívěsů.

Kromě přívěsů je tažné zařízení hojně využíváno k zapojování vleků, například při stěhování, renovaci nebo zahradních pracích. Pomocí vleku můžete odvést větší množství věcí, materiálu a podobně.

Tažné zařízení však nachází postupně i další uplatnění. Například v podobě nosiče kol, který se připevní na nosné zařízení. Dobře může posloužit i při odtahu jiného vozidla, kdy se k němu dá upevnit lano.

Montáž tažného zařízení

Jak vybrat tažné zařízení?

Při výběru tažného zařízení byste měli vycházet hlavně z toho, na co a jak často se chystáte ho používat. V nabídce prodejců najdete tažná řízení, která jsou přizpůsobena přímo na míru konkrétnímu typu vozidla.

Zároveň se dají najít kulové čepy (hovorově řečeno tzv. koule), které jsou pevné, ale i odnímatelné. Pevný kulový čep je vhodné zvolit, pokud s karavanem nebo vlekem jezdíte často. Pevné zařízení je nejodolnější a s automobilem je pevně spojeno. Odnímatelný kulový čep se využívá v případech, že není tažné zařízení využíváno příliš často.

Není na škodu se zajímat o to, zda dané tažné zařízení splňuje bezpečnostní nebo technické standardy nebo z jakého je vyrobeno materiálu.

Najít POVINNÉ RUČENÍ

Jak nainstalovat?

Tažné zařízení si můžete nainstalovat sami nebo u firmy, která má autorizaci k montáži těchto zařízení.

Pokud si tažné zařízení budete instalovat sami nebo v autoservisu, který nemá potřebnou certifikaci, nevyhnete se návštěvě STK. Zde vám zařízení zkontrolují a vystaví protokol o kontrole montáže z STK, který vám poslouží pro zápis do technického průkazu.

Potřebnou dokumentaci získáte i při montáži v servisu, který může instalaci tažných zařízení provádět. Servis vám vystaví tzv. typový list. V takovém případě můžete rovnou na úřad a vyhnete se tak návštěvě STK.

Kolik stojí tažné zařízení?

Cena tažného zařízení se odvíjí od značky vozu a typu tažného zařízení. Může se jednat o jednotky až nižší desítky tisíc korun, tak moc se ceny liší.

Zároveň je potřeba připočítávat i cenu montáže tažného zařízení, pokud si ji nebudete provádět sami. Ta se obvykle pohybuje od 2 do 10 tisíc korun, za montáž na počkání je potřeba počítat s příplatkem. I tak trvá namontování tažného zařízení zhruba kolem 4 hodin.

Kalkulačka POVINNÉho RUČENÍ

Jde nainstalovat tažné zařízení u každého vozidla?

Dodatečná montáž tažného zařízení je možná nainstalovat téměř na každé vozidlo. Kde může být problém? Jedná se o kolonku v technickém průkazu s názvem maximální hmotnost přípojného vozidla. Ta je dána výrobcem auta a může být i nulová. V takovém případě není možné tažné zařízení nainstalovat.

Jak tažné zařízení přihlásit?

Tažné zařízení je potřeba zapsat do technického průkazu vozidla. To se dá učinit na odboru dopravy na úřadu obce s rozšířenou působností.

K přihlášení tažného zařízení budete potřebovat:

  • vyplněný formulář s názvem Žádost o zápis změny údajů v registru silničních vozidel,
  • velký technický průkaz (po lednu 2024 se vydávají již jen elektronické, takže v takovém případě ho nehledejte),
  • osvědčení o registraci vozidla (ORV),
  • dokumenty související s montáží
  • a váš občanský průkaz.

Jaký typ řidičského průkazu potřebujete k řízení s přívěsem?

Řidičské oprávnění Váha tažného vozidla Váha přípojného vozidla
B Méně než 3 500 kg Méně než 750 kg
B Dohromady méně než 3 500 kg
B + E Méně než 3 500 kg Méně než 3 500 kg

Zdroj: ridicak.cz

Z tabulky vyplývá, že řidič s řidičským průkazem B může řídit vozidlo, které má méně než 3 500 kg, a zároveň mít připojené vozidlo lehčí než 750 kg. Případně může mít připojené i těžší vozidlo, ale váha automobilu a přípojného vozidla nesmí dohromady přesáhnout 3 500 kg. V ostatních případech bude potřeba řidičský průkaz B+E. Jeho rozšíření z kategorie B dnes nabízí téměř každá autoškola.

Při řízení s přípojným vozidlem je potřeba dbát zvýšené opatrnosti a mít na paměti, že je potřeba dodržovat sníženou rychlost a připravit se na složitější couvání. Je nutné vzít v potaz také delší brzdnou dráhu.

KALKULAČKA HAVARIJNÍHO POJIŠTĚNÍ

Přívěsný vozík a povinné ručení

Ze zákona máte povinnost sjednat povinné ručení nejen na vaše vozidlo, ale také povinné ručení na přívěsný vozík. Ten se totiž může také stát příčinou dopravní nehody.

I když za normálních okolností je za nehodu zodpovědné tažné vozidlo, tak určité škody může způsobit i samotný vozík - například při manipulaci bez zapojení k tažnému vozidlu nebo kvůli jeho uvolnění během jízdy. To jsou důvody, proč je nutné sjednat i na vozík povinné ručení.

Cena u povinného ručení na přívěsné vozíky se pohybuje v řádu stovek korun za rok. To, kolik zaplatíte, určuje hlavně hmotnost vozíku.

Hledáte aktuálně povinné ručení pro svůj přívěsný vozík? Rádi vám s tím pomůžeme. Stačí, abyste zavítali do naší kalkulačky, zaškrtli, že máte jiný druh vozidla, a následně si jen vybrali ten správný z naší nabídky. Vyplníte údaje o vozidle a o vás a my vám nabídneme přehledné srovnání, ze kterého si vyberete to pro sebe nejlepší a nejvýhodnější pojištění. Vše rychle, jednoduše a kompletně online.

Srovnejte SI POVINNÉ RUČENÍ