Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Chystá se povinné ručení na elektrické koloběžky

Trend elektrokoloběžek v evropských městech se prozatím zdá nezastavitelný. Jednoduchý a přitom nenáročný a rychlý dopravní prostředek pro krátké vzdálenosti je stále velmi oblíbený, ale s jeho užíváním přichází i nové povinnosti, jako je povinné ručení. V našem novém článku se zaměříme na to, co uživatele elektrických koloběžek a segwayů čeká.

Chystá se povinné ručení na elektrické koloběžky

Elektrické koloběžky a EU

Společně s boomem elektrických koloběžek bohužel nastal i boom specifických potíží v ulicích měst napříč Evropskou unií. Tento typ koloběžek je poměrně nevyzpytatelný, a to obzvláště, pokud nemají jeho uživatelé nastavena jasná pravidla, nebo s ním dokonce neumějí dobře manipulovat. Nezapomínejme, že jde o dvoukolový dopravní prostředek s motorizací, který není nijak lehký a navíc dokáže vyvinout velmi slušnou rychlost. V případě nehody pak mohou hrozit i tragické následky.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Je to právě Evropská komise, která se dohodla společně s členskými státy EU na nové aktualizaci povinného ručení, které se bude nově vztahovat i na určitý typ elektrických koloběžek. Rozhodnutí Evropské komise musí ještě schválit Evropská rada i parlament. Implementace nařízení v členských státech může mít lhůtu až dvou let.

TIP

České Ministerstvo dopravy chápe elektrické koloběžky s rychlostí do 25 km/h jako dopravní prostředek typu kolo. Může tedy jezdit po silnici a cyklostezkách, ovšem nepatří na chodník. Jestliže rychlost přesáhne 25 kilometrů v hodině, musí být na cyklostezce navíc vypnut motor.

Rychlost a hmotnost

To jsou dva důležité aspekty při rozdělení typů, které musí mít povinné ručení, a které naopak nikoliv. Uživatelé běžných vozítek mohou být poměrně v klidu, jelikož povinné ručení se bude vztahovat na stroje, které jezdí rychlostí nad 25 km/h nebo váží více než 25 kilogramů. Obě hodnoty se vám zapamatují lehce, ovšem pozor, pojištění bude muset mít i ten stroj, který váží 25 kg, i když je jeho nejvyšší rychlost do 15 km/h.

K čemu povinné ručení

Možná se ptáte, k čemu takové povinné ručení bude, ale pokud o něm něco víte, jistě nemusíme připomínat, že jeho smyslem je nutné pokrytí újmy na majetku či zdraví osoby, které nehodu způsobíte. A s ohledem na možnost vážné nehody i v případě těchto jednoduchých strojů rozhodně nechcete platit léčebné výlohy zraněného z vlastní kapsy.

Budeme tedy čekat na aktualizace a jasné parametry zcela nového produktu pojišťoven. Mezi tím se ovšem s povinným ručením můžete seznámit, ať již je určeno osobním vozům, motocyklům nebo přívěsům a karavanům.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ