Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Zdravotní prohlídky řidičů nad 70 let

Při dosažení věku 65 let je každý řidič povinen absolvovat zdravotní prohlídku u svého praktického lékaře. Pokud všechna vyšetření dopadnou dobře, lékař mu dá potvrzení, že je schopen i nadále řídit motorové vozidlo. Zdravotní prohlídky řidičů nad 65 let se ale od příštího roku změní. Poslanci totiž rozhodli, že nově budou nutné lékařské prohlídky až nad 70 let věku. Změnu ale musí ještě schválit Senát.

kalkulačka HAVARIJNÍho POJIŠTĚNÍ

Co je zdravotní prohlídka řidičů nad 70 let?

V roce 2025 jsou stále ještě v platnosti klasické zdravotní prohlídky řidičů nad 65 let. Ty jsou vyžadovány podle vyhlášky č. 277/2004 Sb., o stanovení zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel. Jejich cílem je určit, zda je řidič zdravotně způsobilý pro řízení vozidla a jaká má vzhledem ke svému věku a zdraví omezení.

Proto je součástí této prohlídky i kontrola zraku, sluchu nebo neurologické vyšetření. Pokud by se ukázalo, že řidič není způsobilý a vzhledem ke svým zdravotním neduhům by mohl ohrozit ostatní účastníky provozu, mohou mu být určena různá omezení v řízení. Nemusí tedy automaticky dojít k odebrání řidičského průkazu a zákazu řízení.

Od příštího roku už by senioři do 69 let věku měli být této povinnosti zbaveni a první zdravotní prohlídku řidičů by měli podstoupit až při dovršení 70 let.

Jak zdravotní prohlídka řidičů probíhá?

Zdravotní prohlídky řidičů nad 65 let jsou velmi podobné běžným preventivním prohlídkám, na něž by se mělo docházet také každé 2 roky. Lékař provede poslechové vyšetření srdce, změří krevní tlak, zkontroluje moč, může natočit EKG. Obsahuje také vyšetření sluchu, zrakové ostrosti a barvocitu.

Pokud dotyčný člověk bere nějaké léky nebo dochází ke specialistovi, vezme lékař v potaz i tyto zdravotní obtíže. Pakliže se ukáže, že řidič má nějaký dosud nezjištěný problém, může ho praktický lékař poslat ke specialistovi - například neurologovi, psychologovi nebo třeba očnímu lékaři.

Vždy ale platí, že zdravotní prohlídka na řidičák je nebolestivá a jejím cílem není vzít dotyčnému oprávnění k řízení. Toho se nikdy nemusíte bát. Jejím cílem je zajistit bezpečí vás i ostatních motoristů. Pakliže ale lékař diagnostikuje chorobu omezující schopnost řídit, musí to od roku 2013 podle zákona hlásit příslušnému obecnímu úřadu.

Zdravotní prohlídky řidičů nad 65 let

Proč je u řidičů zdravotní prohlídka potřebná?

Podle posledních statistik vlastní v České republice řidičský průkaz více než 1,5 milionu lidí starších 65 let. Jejich zdraví se ale v důsledku věku zhoršuje - hůř vidí, hůř slyší, mají pomalejší reakce. Současný hustý provoz nebo agresivní styl jízdy některých řidičů jim tak může dělat velké problémy. Proto je potřeba, aby senior měl jistotu, že po zdravotní stránce ještě zvládne řídit.

Ale ačkoliv se zdravotní prohlídky řidičů nad 65 let věku dělají hlavně kvůli bezpečí všech účastníků silničního provozu, pro tuzemský systém zdravotnictví je to velmi nákladné. Plus se tím zvyšuje administrativní zátěž lékařů. I proto poslaneckou sněmovnou prošel návrh na posunutí věkové hranice prohlídek až na 70 let. Věk dožití se totiž prodlužuje, lidé jsou déle aktivní a senioři do 70 let obvykle nemají s řízením tolik problémů jako ti starší.

Pokud ovšem lékař usoudí, že už na tom nejsou zdravotně nejlépe, může využít takzvaný institut harmonizovaného kódu. Což znamená, že jim ve zdravotním posudku nezakáže řídit, ale omezí okruh ujetých kilometrů. Neboli mohou jezdit na nákup, k lékařům a v určitém okruhu kolem svého bydliště, kde to dobře znají a jsou si za volantem jistější.

Zdravotní prohlídky řidičů nad 70 let, respektive nad 65 let, jsou důležité i proto, že lékař při nich může odhalit netušené problémy a pomoci seniorovi léčit je. Stejně tak platí, že kdyby řidič v průběhu času poznal, že s ním něco není v pořádku, neměl by čekat až na termín další prohlídky, ale měl by k lékaři vyrazit dříve.

kalkulačka povinného ručení

Kdy přesně musí prohlídka proběhnout?

Aktuálně platí, že na zdravotní prohlídku řidičů nad 65 let se musí senior dostavit už před dovršením 65. narozenin - den po nich by bez ní teoreticky vůbec neměl usedat za volant. Objednat se na ni může už půl roku před dovršením tohoto věku, poslední možnost má v den narozenin.

Další prohlídka je v 68 letech a následně je nutné docházet na ni každé 2 roky. Protokol o zdravotní prohlídce je potřeba vozit u sebe spolu s dalšími doklady. Zatímco podle nových pravidel už policejní hlídce nemusíte předkládat řidičský průkaz a nemusíte u sebe mít ani zelenou kartu, tak tento protokol rozhodně mějte po ruce.

Od příštího roku má dojít k posunu až na 70 let věku. V některých státech (např. Dánsku a Velké Británii) je limit nastaven právě na 70 let a následně se na prohlídku dochází každé 3 roky. Vzhledem ke zvyšování průměrného věku dožití je to i celkem logické. Na definitivní potvrzení této změny v ČR si ale ještě musíme počkat.

Existují výjimky z absolvování zdravotní prohlídky řidičů?

Žádný řidič nad 65 let věku se podle zákona takové zdravotní prohlídce nemůže vyhnout. Pokud by ji nepodstoupil, hrozí mu při způsobení nehody pokuta a může dojít i k problémům s pojišťovnou, která nebude chtít uhradit škodu. A nebo škodu uhradí, ale následně ji může vymáhat na zdravotně nezpůsobilém řidiči. A to i přes platné povinné ručení a havarijní pojištění.

V určitém ohledu mají výjimku pouze řidiči:

  • IZS,
  • z povolání,
  • nákladních vozů,
  • autobusů,
  • učitelé autoškol.

Ti musejí velmi podobnou prohlídku totiž podstoupit už na začátku své profesní dráhy a následně na ni docházejí každé 2 roky, a to až do 50 let věku. Po padesátce na ni musejí chodit už každý rok. V seniorském věku pro ně platí stejná pravidla jako pro všechny ostatní (pokud tedy dál nepokračují ve své profesi, takže by museli na prohlídku každý rok).

Pokuty za nepodstoupení lékařské prohlídky

Vyhýbání se zdravotní prohlídce řidičů nad 65 let je velký problém. Bez platného posudku by motorista vůbec neměl usedat za volant. Výše pokuty se přitom různí podle typu prohřešku:

  • platný posudek od lékaře, ale řidič ho nemá u sebe - pokuta až 1 500 Kč
  • neplatný (propadlý) posudek od lékaře - pokuta až 5 000 Kč
  • neexistující posudek - pokuta 10 000 Kč a zákaz řízení

Může se stát, že řidič posudek nemá u sebe nebo je propadlý. Za to nehrozí zákaz řízení ani odebrání řidičského průkazu. Ale policie informuje obecní úřad s rozšířenou působností a senior dostane určitou lhůtu, do kdy se musí prokázat platným posudkem o zdravotní způsobilosti. Pokud to neudělá, přijde o řidičský průkaz.

Pojišťovna, u níž máte povinné ručení nebo havarijní pojištění, předkládání zdravotního posudku nevyžaduje. Ani tedy neudílí sankce za jeho neplatnost. Ale pokud dojde k nehodě, většinou vyžaduje úhradu škody od řidiče (je-li viníkem nehody).

Ve vyšším věku se každopádně vyplatí mít sjednané havarijní pojištění a nepodceňovat ho. Právě v důsledku zhoršujícího se zdraví a řidičských schopností bývají drobné nehody poměrně časté. I když podle statistik senioři nejsou typickými viníky vážných nehod.

Platnost zdravotní prohlídky řidičů

Jak dlouho platí posudek lékaře o zdravotní způsobilosti řidiče? Je to různé a záleží to na věku. Platnost první prohlídky konané v 65 letech věku je 3 roky. Pak už je nutné chodit na prohlídky každé 2 roky, tudíž i platnost posudku je vždy jen 2 roky. Od příštího roku může dojít k posunu ze 2 na 3 roky, ale není to zatím jisté.

Sám senior si musí hlídat, jestli mu posudek lékaře již nepropadl - většina praktických lékařů na nutnost prohlídky předem neupozorňuje ani na ni neposílají pozvánky. Pokud už je posudek propadlý, nevadí to, ale nesmíte usednout za volant. Pro jeho obnovení je nutné objednat se k praktickému lékaři, který po prohlídce vystaví nový.

Jaká je cena zdravotní prohlídky u řidičů nad 70 let?

Lékařská prohlídka nad 65 let nemá pevně stanovenou cenu. Každý lékař si ji určuje sám, ale často se pohybuje okolo 300 až 500 korun. Pacient ji musí uhradit, jinak nedostane svůj zdravotní posudek.

Pozor! Některé zdravotní pojišťovny na zdravotní prohlídky řidičů nad 65 let přispívají a může jít až o částku 500 korun ročně. Stačí jen informovat se na to u vaší zdravotní pojišťovny, vyplnit příslušný formulář žádosti, doložit potvrzení o zaplacení a pojišťovna vám pošle peníze.

Pokud se svou pojišťovnou nebudete spokojeni, můžete ji změnit. A stejně tak je možné změnit i tu, u níž máte sjednané povinné ručení nebo havarijní pojištění. Ke srovnání můžete využít například online kalkulačku havarijního pojištění na Top-Pojištění.cz a vybrat si tam nejvýhodnější nabídku. Kalkulačka funguje nezávazně a zcela zdarma.

kalkulačka HAVARIJNÍho POJIŠTĚNÍ

Autor: Jana Skálová