Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak na testy autoškoly?

V České republice máme celkem 16 skupin a podskupin řidičských průkazů. Některé můžete získat už v 15 letech, jiné třeba až od 24 let. Největší část zájemců přitom stojí o řidičský průkaz na osobní auto. Jenže zhruba třetina lidí neudělá testy autoškoly napoprvé. Podívejme se proto na to, jak úspěšně zvládnout testy autoškoly a co vás čeká.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Testy v autoškole

Složit testy v autoškole není snadné. Jsou součástí závěrečných zkoušek a je potřeba být na ně dokonale připraveni, abyste uspěli. A pokud se do autoškoly teprve chystáte, měli byste vědět, že testy v autoškole se nedávno změnily.

Ministerstvo dopravy vytvořilo nové testy pro autoškoly, které se začaly používat od 9. července 2023. Důvodem změny je, že i situace v provozu se oproti minulosti změnila a řidiči se při jízdě musejí vyrovnávat s novými a nečekanými výzvami a riziky.

A tak přibyla nová sada 49 otázek, která se zaměřuje na nejohroženější skupinu účastníků provozu.

Autoškola testy

Testy autoškoly od ministerstva dopravy

Každý, kdo si dělá autoškolu, musí absolvovat určitý počet hodin praxe a teorie - jejich počet se liší podle toho, o jakou skupinu řidičského průkazu máte zájem. Po skončení výuky můžete přijít ke zkouškám, které začínají teoretickou částí.

Ve zkušební místnosti usednete k počítači a musíte odpovídat na otázky. To vše probíhá ve speciálně vyvinutém systému spadajícím přímo pod ministerstvo dopravy. Testy autoškol ministerstvo dopravy spravuje a také čas od času upravuje.

Současné testy autoškoly mají přes 1 000 otázek, a leckdy proto není snadné jimi úspěšně projít. Při samotné zkoušce totiž dostanete jen zlomek (konkrétně 25) z těchto otázek. Musíte na ně ale z velké části odpovědět správně.

Od 9. července 2023 k předchozím sadám otázek přibyl nový okruh čítající 46 testovacích otázek. Zabývá se takzvanými zranitelnými účastníky provozu, čímž jsou myšleni:

 • chodci,
 • nevidomí,
 • cyklisté,
 • motorkáři,
 • lidé se speciálními potřebami.

MDČR testy kvůli tomu rozšířilo o 35 obyčejných otázek a 11 dynamických otázek, které jsou založené na animacích nebo videích.

E-testy autoškoly

Už dávno se testy autoškoly nepíší ručně na papír. Přípustná je pouze verze e-testů autoškoly, která je lépe ohlídatelná a není u ní tak snadné podvádět. Úspěšné složení teoretické části testů autoškoly je přitom podmínkou k tomu, aby žadatel o řidičský průkaz mohl přejít ke druhé části zkoušek v autoškole - k praktickým jízdám.

Výhodou e-testů autoškol je, že si testovací otázky můžete mnohem snadněji předem procvičit. Stále samozřejmě existují tištěné publikace obsahující kompletní soupis všech otázek z testů autoškoly, ale stejně tak je možné cvičné testy autoškoly sehnat i na internetu.

Jejich velkou výhodou je, že můžete sledovat videa a animace nově používané u skutečných testů autoškol. To v klasické učebnici autoškoly nebudete mít k dispozici.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Kde najít pro autoškolu testy online?

Skvělé je, že cvičné testy pro autoškoly nejsou zpoplatněné a jsou volně dostupné každému. I pokud už nějaký ten rok řidičský průkaz vlastníte, máte možnost otestovat své znalosti a ověřit si, jestli jste něco nezapomněli. Což je skvělé a jednou za čas by to měl zkusit každý motorista.

Účastníci autoškoly si mohou cvičné testy pro autoškoly dělat třeba už od prvního dne studia. Najdou je na různých webových stránkách. Ale nejlepší je zamířit přímo na web ministerstva dopravy, kde MDČR testy poskytuje zdarma. E-testy autoškoly si přitom můžete vyzkoušet v mnoha různých variantách. K dispozici jsou tyto okruhy:

 • Zákon č. 361/2000Sb. (Pojmy, povinnosti),
 • Zákon č. 361/2000Sb. (Jízda vozidly),
 • Zákon č. 361/2000Sb. (Ostatní ustanovení),
 • Dopravní značky,
 • Řešení dopravních situací,
 • Zásady bezpečné jízdy [A],
 • Zásady bezpečné jízdy [B],
 • Zásady bezpečné jízdy [C,D],
 • Související předpisy,
 • Podmínky provozu vozidel,
 • Zdravotnická příprava,
 • Soubor všech otázek.

Pokud jste zvědaví na novou sadu testů autoškoly, která přibyla od 9. července 2023, máte také tu možnost. Na webu ministerstva dopravy najdete dvě speciální kategorie otázek z této sady:

 • Klasické otázky
 • Dynamické otázky

A pak jsou tu k dispozici také otázky zaměřené na jednotlivé skupiny řidičských oprávnění. Můžete si tedy udělat cvičné testy autoškoly pro skupiny:

 • A (motocykly),
 • B (osobní vozidla),
 • B+E (osobní vozidlo s přívěsem),
 • C (nákladní automobily),
 • C+E (nákladní automobily s přívěsem),
 • D (autobusy),
 • D+E (autobusy s přívěsem).

Speciální kategorií jsou také testy vnímání rizika (Hazard Perception). V nich si můžete otestovat své schopnosti z této oblasti na videích natočených z pohledu řidiče v reálných situacích silničního provozu.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Testy autoškoly pro skupinu A

Řidičské oprávnění skupiny A je určeno pro motocykly. Pokud sníte o větru ve vlasech a svém budoucím motocyklu, budete si muset nejprve pořídit příslušné řidičské oprávnění.

Testy autoškoly na motorku se skládají z 25 otázek, můžete za ně získat maximálně 50 bodů a každá otázka je hodnocena jiným počtem bodů.

Na vyplnění testu máte 30 minut a k úspěšnému zvládnutí teoretické zkoušky v autoškole potřebujete získat nejméně 43 bodů.

v 15 letech přitom můžete získat řidičské oprávnění skupiny AM, které je určeno pro skútry nebo čtyřkolky s maximální rychlostí 45 km/hod, respektive pro motorky s objemem motoru do 50 cm?.

Otázky e-testu autoškoly pro skupinu A jsou vybírány z okruhů:

 • Pravidla provozu na pozemních komunikacích,
 • Dopravní značky,
 • Zásady bezpečné jízdy,
 • Dopravní situace,
 • Předpisy o podmínkách provozu vozidel,
 • Předpisy související s provozem,
 • Zdravotnická příprava.

Testy autoškoly pro skupinu B

Uvádí se, že testy v autoškole absolvuje v České republice každý rok okolo 120 000 lidí. Největší počet zájemců přitom stojí o řidičský průkaz skupiny B, který je určen pro osobní automobily.

V autoškole testy B obsahují pouhých 25 otázek, které jsou náhodně vybrány z celkových více než 1 000 otázek pro autoškoly.

Pokud na všechny odpovíte správně, můžete získat maximálně 50 bodů. Abyste úspěšně prošli, postačí vám 43 bodů. Některé otázky jsou za jeden bod, jiné za více bodů - záleží na jejich náročnosti a důležitosti. Nemáte na to navíc neomezený čas - teoretické testy autoškoly jsou omezeny na 30 minut.

Testovací otázky pro skupinu B jsou vybírány z následujících oblastí:

 • Znalost pravidel provozu na pozemních komunikacích,
 • Znalost zásad bezpečné jízdy a ovládání vozidla,
 • Znalost dopravních značek,
 • Schopnost řešení dopravních situací,
 • Znalost předpisů o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích,
 • Znalost předpisů souvisejících s provozem na pozemních komunikacích,
 • Znalost zdravotnické přípravy.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Testy autoškoly pro skupinu C

Řidičské oprávnění skupiny C je určeno pro řízení motorových vozidel těžších než 7 500 kilogramů. Jedná se tedy zpravidla o nákladní vozidla, ale třeba i různé typy plošin atd.

O tento řidičský průkaz můžete žádat až od 21 let a zároveň platí, že už musíte vlastnit řidičský průkaz skupiny B. Než dojdete k samotným testům na řidičák, musíte absolvovat 64 hodin výuky - 38 hodin teorie a 26 hodin praxe.

Je dobré také vědět, že existuje řidičské oprávnění skupiny C1, s nímž můžete řídit vozidla vážící od 3 500 do 7 500 kilogramů - a to je možné už od 18 let. I tady ale platí, že nejprve musíte vlastnit řidičský průkaz pro skupinu B.

I v tomto případě očekávejte u testů autoškoly C 25 otázek, a to z oblastí stejných jako u e-testů autoškoly u skupiny A nebo B. I v tomto případě máte časový limit 30 minut a otázky jsou vybírány náhodně ze všech více než 1 000 otázek autoškoly.

Pokud uspějete, následují jízdy. A žadatelé o řidičák pro skupinu C (i skupinu D) musejí absolvovat ještě třetí část testů autoškoly - ústní zkoušku z ovládání a údržby vozidla, pro niž je předepsáno 25 otázek, z nichž si zkušební komisař jednu až čtyři vybere a položí vám je.

Testy autoškoly pro skupinu D

Nakonec jsou tu ještě testy autoškoly D - tedy pro získání řidičského oprávnění pro skupinu D. To vám umožní řídit autobus nebo minibus.

Skupina D1 je určena pro minibusy a vozidla s 8 až 16 místy k sezení (kromě řidiče). Takový řidičský průkaz můžete po úspěšných testech autoškoly získat od 21 let, ale předtím už musíte vlastnit řidičský průkaz skupiny B.

Pro řízení běžného autobusu je potřeba projít testy autoškoly Ministerstva dopravy, po jejichž úspěšném absolvování a zvládnutí praktické části zkoušky získáte řidičský průkaz D. O ten můžete požádat až ve 24 letech a předtím už opět musíte mít řidičský průkaz skupiny B. Už dávno ale neplatí, že musíte vlastnit i řidičský průkaz skupiny C, jak tomu bylo dříve.

V autoškole vás bude čekat 38 hodin teorie a 42 hodin praxe. Plus musíte počítat s tím, že je potřeba každý rok absolvovat povinné školení řidičů (což se týká i profesionálních řidičů kamionů s řidičským oprávněním C).

Podmínky pro úspěšné složení e-testu autoškoly pro skupinu D jsou obdobné jako u nižších skupin. A i tady je potřeba kromě praktických jízd počítat i s ústní zkouškou z ovládání a údržby vozidla.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Co když e-testy autoškoly nezvládnete?

Možná se vám na první pokus nepodaří teoretické e-testy autoškoly úspěšně složit. V tom případě nejste připuštěni k praktické části zkoušky. Ale nesmutněte, nejste v tom sami. Zhruba třetina žadatelů o řidičský průkaz testy hned napoprvé neudělá. A systém ministerstva dopravy s tím počítá.

Takže máte ještě 2 opravné pokusy. Mezi jednotlivými pokusy přitom musí uplynout nejméně 5 dní.

Pokud se vám nepodaří uspět ani napotřetí, musíte si připlatit doplňkový kurz autoškoly, kde si vše opět s instruktorem procvičíte. Pak můžete znovu k testům na řidičák - a opět máte 3 pokusy. A uspět musíte podle zákona do 6 měsíců od data první zkoušky. Pakliže to opět nevyjde, budete si muset celou autoškolu zopakovat.

Přitom platí, že testy autoškoly musíte složit nejpozději 18 měsíců od začátku výcviku v autoškole.

A kolik stojí testy autoškoly?

Ceníky provozovatelů autoškol se liší. Takže za samotnou výuku zaplatíte různé sumy - například studenti mají leckde slevy, jiná je také cena pro různá řidičská oprávnění. Ale poplatek za testy autoškoly je pro všechny stejný - a hradí se obecnímu úřadu nebo magistrátu:

Typ zkoušky Výše poplatku
1. test autoškoly 700 Kč
Opakovaný test 100 Kč
Opakování ústní zkoušky (skupiny C+D) 200 Kč
Oprava praktických jízd 400 Kč
Doplňovací výcvik motocyklu 700 Kč
Rozšíření pro skupiny B+E, B/96 700 Kč
Profesní průkaz 700 Kč

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

První auto a povinné ručení

Máte konečně v ruce svůj řidičský průkaz? V tom případě se určitě nemůžete dočkat své první ,,ostré" jízdy. Ale než poprvé sami usednete za volant, měli byste vědět několik věcí.

Pokud jste si koupili své vlastní auto, ať už nové, nebo ojeté, je potřeba sjednat si k němu povinné ručení. To musí mít každý majitel vozidla a nesmí bez něj vyjet. Cena povinného ručení se přitom různí - začínající řidiči ho mívají výrazně vyšší než ti zkušenější. Stejně tak bývá povinné ručení dražší na novější a nákladnější auta.

Dále byste měli vědět, že od roku 2024 se ledacos v povinném ručení mění. Nově bude vyžadováno, že si ho musí platit nikoliv majitel vozidla, nýbrž jeho provozovatel. Pokud si tedy budete zatím půjčovat auto od rodičů, povinnost platit povinné ručení vás stejně nemine.

Různé pojišťovny mají ale různé ceny. Velké srovnání povinného ručení můžete najít na Top-Pojištění.cz, kde si můžete najít nejvýhodnější pojistku. Případně vám naši specialisté po telefonu poradí, co vše potřebujete ještě sjednat a jak na to.

Havarijní pojištění

Nezapomeňte ani na havarijní pojištění. To sice ze zákona povinné není, ale začátečníkům se může hodit. Povinné ručení totiž kryje škody, které svým vozem způsobíte jiným lidem na zdraví a majetku. Oproti tomu havarijní pojištění kryje škody na vašem vlastním vozidle. A i malý ,,ťukanec" může u nového auta znamenat škodu ve výši desítek tisíc korun.

Také pro havarijní pojištění u nás najdete srovnání nabídek pojišťoven a můžete si tak z pohodlí domova vybrat to nejvýhodnější.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ